İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Laptop Pil Ömrü Nasıl Uzatılır

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Laptopun pil ömrünü uzatmak için elektriğe takılıyken pili çıkarmak gerektiğini yeni öğrendim.
Merak ediyorum gerçekten elektrikle kullanırken pili çıkarmak pil ömrünü uzatırmı?
Yoksa bunlar söylentiden ibaretmi.

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Uzatmaz, elektrige takiliyken PIL full doldugunda batarya daha fazla şarj etmez kendisini ve şebekeden elektrikle beslemeye devam eder. Hurafe bunlar :)

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
Loi ye katılıyorum. Laptoplar pil dolu iken şarjı keser. Birçoğu örneğin Thinkpadlerde power management bölümüden hangi değerin altına düştüğünde şarz olsun seçeneği vardır. Örneğin fişe takılı bile olsa %95 in altına düşünce şarja başla gibi...

Pili kullanıyorsanız ve pirize yakınsanız pilinizi mümkün olduğunca sık şarj edin, pilin sonuna kadar kullanılmasını beklemeyin. Yani pil simgenizin sarıya yada kırmzıya dönmesini beklemeyin, yeşildeyken şarja takın.

Laptoplarda kullanılarn pillere en büyük zarar pilin aşırı ısınmasıdır, bu da pilin doluluk oranının %10 ların altında kullanıldığı zamanlarda olur.

ByRON

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Evet Senin düsündüğünü kuzenimde öyle biliyordu ama artık dogrusunu biliyor anlattıktan sonra...

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
zaten pil rafta bile kalsa bisüre sonra dolma oranınını yitiriyo kullanabildiğiniz kadar kullanın yani:)

Tırtıl

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Valla pil ömrü nasıl uzar bilmiyorum ama Toshiba var 3.5 yıldır kullanıyorum aldıgım ilk gün pille 2.45 dk falan çalışıyordu şimdi ise 2.15 dk falan..Yani 3.5 yılda sadece 30dk ömrü gitmiş.

Ne mi yaptım..? Hiç bişi yapmadım :D her zaman batarya bilgisayrda idi ne cıkardım ne söktüm :)

Ne demişler sakınan göze....:D

hakanyal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
laptopun pilini açıyorız sonra pilleri dışarı çıkartıyorz aynı pilin yada voltaj değeri aynı olan amperi yüksek olan pilller ile dolduurp kapatıyoruz. 3 sene önce bir müşterimizin pilini bulamadığımız laptopunda yapmıştım. 5 saat garanti gidiyor. :D

Pilleri öldüren genellikle ısınmadır. kullanım oalrak bakacak olursak Laptoplar şarzda iken genellikle pil kullanamzlar. pillerde, çalışan demir ışıldar mantığı yok, dolarkende boşalırkende kimyasal reaksiyonlar olur, bunlar %100 verimle gerçekleşmez. bu da zamanla ömürünü azaltır. az kullanırsanız geç eskitirsiniz olay bu. şarza takıp pilini çıkarara çıkara yalama yapar :D dilediğiniz gibi kullanın

Piileriniz erken boşalıyorsa,

Piller içinde oksitlenir, şarz olurken dolu görünür sonra 10-15 dk sonra boşalır. bu durumlarda son bir çare olarak pillere şoklama yapılmaktadır.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
laptopun pilini açıyorız sonra pilleri dışarı çıkartıyorz aynı pilin yada voltaj değeri aynı olan amperi yüksek olan pilller ile dolduurp kapatıyoruz. 3 sene önce bir müşterimizin pilini bulamadığımız laptopunda yapmıştım. 5 saat garanti gidiyor. :D

Pilleri öldüren genellikle ısınmadır. kullanım oalrak bakacak olursak Laptoplar şarzda iken genellikle pil kullanamzlar. pillerde, çalışan demir ışıldar mantığı yok, dolarkende boşalırkende kimyasal reaksiyonlar olur, bunlar %100 verimle gerçekleşmez. bu da zamanla ömürünü azaltır. az kullanırsanız geç eskitirsiniz olay bu. şarza takıp pilini çıkarara çıkara yalama yapar :D dilediğiniz gibi kullanın

Piileriniz erken boşalıyorsa,

Piller içinde oksitlenir, şarz olurken dolu görünür sonra 10-15 dk sonra boşalır. bu durumlarda son bir çare olarak pillere şoklama yapılmaktadır.

http://www.metacafe.com/watch/869404/how_to_recharge_batteries/

Videonun sonu bana bana bir yarar sağlamıştı aynı şey leptop pilleri içinde geçerli:D

Efsane

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Bilgisayarınızda AC Modda Ayarı var ise problem olmaz..
Şarjda iken AC Modda Kısmına geçirmeniz yeterli diye biliyorum.. ( Asus Notebooklarda var )

hakanyal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Laptopu prize takili şekilde kullanirken pili çikarirsaniz, akimi direk anakart üzerinden geçirirsiniz ve yanma olasiliği yüksektir, piliniz boşta olsa doluda olsa laptoptan asla çikartilmamalidir, sisteme giden elektrik pil üzerinden geçmelidir.

anakartın üzerinden geçen akım falan yoktur bilgisayara giren elektrik 12-19 v 3,5 amperdir. bunu sağlayan adaptör regüle(kısadevre korumalı) dediğimiz sistemle çalışmaktadır. emin ol anakartın yanacak olsa pil daha iyi yakar.bir laptopun pilinin kutup başlarını birde adaptörün kutup başlarını birleştir neler olduğunu görünce ne demek istediğimi anlarsın. yanlışım varsa düzeltin.

bahsettiğim olay tecrübemle sınırlıdır.

deney: araba aküsünün kutup başlarını ince bir kabloyla birleştirdim kablo kor halini aldı hatta eriyip koptu tel. bende bu sırada kabloyu tutuyordum :D
yaramaz bir çocuk olarak bunu keşvettiysem yeni şeylerde bulmam lazımdı. aynı olayı evdeki pirizlerde denedim sigortalar bir çok sefer bana engel oldu.

Bilgisayarınızda AC Modda Ayarı var ise problem olmaz..
Şarjda iken AC Modda Kısmına geçirmeniz yeterli diye biliyorum.. ( Asus Notebooklarda var )

bu olaya sadece farklı bir isim takmışlar. adaptörden gelen akım dc iken nasıl ac modda çalışıyor bilmiyorum :S asuslar elektrik takıldığında ekranda parlaklaşma ve işlem hızında artış oluyor. bunu sebebide harcanan elektrik miktarı artıyor. sanırım bunu kasdediyorsun.

en iyisi desktop-pc kullan hiç fişten çıkarma

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Duyduklarım arasında elektiriğe takılı olduğu sırada pilin ısındığı yönündeydi.
Demek ki her söylenene inanmamak gerekiyormuş.

Hakanyal dikkat et kendine. Bi kazaya kurban gitme :p

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5