İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Laptopumun pil sorunu

zekihin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
arkadaşlar laptopumda bir pil sorunu var, pili tam şarj ettiğimde 20 dakika kullanılabilir gösteriyor ve 10 dakika kala pil bitti diye kapanıyor.
bu sorun neden kaynaklıdır acaba, ne yapmam gerekir?

XR9

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Bataryanız kaç senelik? Ömrü dolmuştur büyük ihtimalle.

Silence-

0
İyinet Üyesi
Reaction score
26
Bende HP vardı hemen hemen aynı sorunla bende boğuşuyordum.2yılı olmuştu e normal karşıladık bizde değiştirdik.Teknik servise sordum, pil ölmüş dedi..

Ne kadar zamandır kullanıyorsunuz?

PutTLD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
13
arkadaşlar laptopumda bir pil sorunu var, pili tam şarj ettiğimde 20 dakika kullanılabilir gösteriyor ve 10 dakika kala pil bitti diye kapanıyor.
bu sorun neden kaynaklıdır acaba, ne yapmam gerekir?

Merhaba,

Her pili ömrü vardır, malesa sarjlı AA piller 1000 dolum'a kadar performansını koruyor.

Notebook pilleride belirli süre sonunda sarj tutmamaya başlarlar, bu durumda yapılacak yeni bir pil satın almaktır.

Fakat notebook pilleri yüksek ücretli olduğu için notebook kullanıcıları pil sorunu yaşadıklarında pil yerine elektriğe bağlı olarak kullanıyorlar.

Pil ücretleri 100tl - 200tl arasında değişiyor, günümüzde 450-500 tlye sıfır netbook satıldığına göre yeni netbook yada notebook satın almak daha mantıklıdır.

3 seçeneğiniz var
1)yeni netbook yada notebook almak
2)adaptör ile kullanmak
3)yeni pil satın almak

iyi akşamlar.

zekihin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Merhaba,

Her pili ömrü vardır, malesa sarjlı AA piller 1000 dolum'a kadar performansını koruyor.

Notebook pilleride belirli süre sonunda sarj tutmamaya başlarlar, bu durumda yapılacak yeni bir pil satın almaktır.

Fakat notebook pilleri yüksek ücretli olduğu için notebook kullanıcıları pil sorunu yaşadıklarında pil yerine elektriğe bağlı olarak kullanıyorlar.

Pil ücretleri 100tl - 200tl arasında değişiyor, günümüzde 450-500 tlye sıfır netbook satıldığına göre yeni netbook yada notebook satın almak daha mantıklıdır.

3 seçeneğiniz var
1)yeni netbook yada notebook almak
2)adaptör ile kullanmak
3)yeni pil satın almak

iyi akşamlar.

tamam arkadaşlar sağolun ilgilendiğiniz için, ben yeni pil konusunu düşüneceğim :)

Silence-

0
İyinet Üyesi
Reaction score
26
2Yıl ise normaldir ölmesi.Ben 150$'a almıştım.Allah yeni alacağiniz pile uzun ömürler versin..

XR9

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Pil ömrünü doğru kullanımla uzatabilme şansınız var. Az çok elektronikten anlayan biri olarak bir kaç tüyo vermek istiyorum.

-Pilinizi bitirmeden şarj etmeyin.

-Piliniz tamamen dolmadan şarjdan çıkarmayın. Şarj işleminin bitmesini bekleyin.

-Laptop'u elektrikte kullanırken mümkünse bataryanızı çıkarın.

Bu 3 işlemle pil ömrünüzü en az 1 yıl daha arttırabilirsiniz.

Silence-

0
İyinet Üyesi
Reaction score
26
Tabi bunu yaparken bataryayıda arada bir kullanmayı ihmal etmeyin:) Kullanmaya kıyamadiğiniz batarya size kıyar:)

DincerAydogdu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
29
Pil ömrünü doğru kullanımla uzatabilme şansınız var. Az çok elektronikten anlayan biri olarak bir kaç tüyo vermek istiyorum.

-Pilinizi bitirmeden şarj etmeyin.

-Piliniz tamamen dolmadan şarjdan çıkarmayın. Şarj işleminin bitmesini bekleyin.

-Laptop'u elektrikte kullanırken mümkünse bataryanızı çıkarın.

Bu 3 işlemle pil ömrünüzü en az 1 yıl daha arttırabilirsiniz.

Hocam genel olarak yanlış bilinen bir yönerge var burada. Lityum piller nikel pillerin aksine tamamen bitmeden şarj edilmelidir. Aksi halde pilin ömrü ciddi anlamda kısalır. Zaten bilgisayarınızın default güç ayarlarının pilin bitmesine 3-5 dakika kaldığında kapanmasının nedeni budur. Teoride lityum piller performans kaybı olmaksızın istenildiği an şarj edilebilirler.

Bir de laptop'u elektrikle kullanırken bataryayı çıkartmak sadece çok eski modellerde işe yarar. Günümüz pil teknlojisi pil doyuma ulaştığında zaten pile güç girişini kesmektedir, yani pili çıkartmanızla aynı işe yaramaktadır. Misal benim pilimin şarjı şu an %96 ve şarja takılı ancak şarj olmuyor. %80 seviyesine düşmeden tekrar şarj almaya başlamayacak.

Bir de çok işe yarayacak bir püf noktası da ben vereyim. Bu aletler bir kondansatör değildir. Asıl amaçları o akımı kullandırtmaktır. Ömür uzatmak istiyorsanız haftada en az bir kere o pili bitmeye yakın dereceye kadar kullanın. İşe yaradığını 1 sene sonra pilde çok az performans kaybı olduğunda anlayacaksınız.

Not : Elimdeki 15.4 centrino çift çekirdekli lenovoyu bu şekilde 1,5 senedir aynı pille kullanıyorum. Maximum Battery Life güç modunda hala 2~2,5 saat kadar gidiyor.

XR9

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Hocam genel olarak yanlış bilinen bir yönerge var burada. Lityum piller nikel pillerin aksine tamamen bitmeden şarj edilmelidir. Aksi halde pilin ömrü ciddi anlamda kısalır. Zaten bilgisayarınızın default güç ayarlarının pilin bitmesine 3-5 dakika kaldığında kapanmasının nedeni budur. Teoride lityum piller performans kaybı olmaksızın istenildiği an şarj edilebilirler.

Bir de laptop'u elektrikle kullanırken bataryayı çıkartmak sadece çok eski modellerde işe yarar. Günümüz pil teknlojisi pil doyuma ulaştığında zaten pile güç girişini kesmektedir, yani pili çıkartmanızla aynı işe yaramaktadır. Misal benim pilimin şarjı şu an %96 ve şarja takılı ancak şarj olmuyor. %80 seviyesine düşmeden tekrar şarj almaya başlamayacak.

Bir de çok işe yarayacak bir püf noktası da ben vereyim. Bu aletler bir kondansatör değildir. Asıl amaçları o akımı kullandırtmaktır. Ömür uzatmak istiyorsanız haftada en az bir kere o pili bitmeye yakın dereceye kadar kullanın. İşe yaradığını 1 sene sonra pilde çok az performans kaybı olduğunda anlayacaksınız.

Not : Elimdeki 15.4 centrino çift çekirdekli lenovoyu bu şekilde 1,5 senedir aynı pille kullanıyorum. Maximum Battery Life güç modunda hala 2~2,5 saat kadar gidiyor.

Doğru söylüyorsunuz tamamen bitirmek bataryaya zarar veren bir unsur. Laptop tam olarak bataryayı bitirmeden kapattığı için belirtme gereği duymamıştım.

Ve unuttuğum diğer bir konudanda bahsedilmiş, kullanılmayan pilinde ömrü biter. Hiç batarya kullanmıyorsanız bile ayda en az 2-3 defa bataryayı tüketip şarj etmekte büyük yarar var.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5