İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Limitsiz ADSL Tarifesi Kalkıyor.

abuz89

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Geçtiğimiz günlerde yıllardır ayak diredikleri "Yalın ADSL" uygulamasını hayata geçirmek için ilk adımları atan ve tarifeleri açıklayan Türk Telekom ve TTNet, bu sistemde uygulayacakları nisbeten yüksek fiyatlar yüzünden tepki çekmişti. Firmanın yapmaya hazırladığı yeni tarife değişiklikleriyse yeniden tartışma ve kullanıcılar arasında memnuniyetsizlik yaratmaya aday.

BT Dünyası sitesinin haberine göre, Türk Telekom uygulamayı planladığı yeni tarifeleri Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde görüşlere açtı. 28 Ağustos'a kadar görüşe açık kalacak teklifin Eylül ayında onaylanıp hayata geçmesi planlanıyor.

Yeni teklife göre, tüm limitsiz ADSL bağlantı paketleri yeni kullanıcı alımına kapatılıyor. Yani bundan sonra kimse, ne kadar öderse ödesin limitsiz ADSL bağlantıya sahip olamayacak. Ayrıca, tüm ADSL bağlantı paketleri yine tartışmalı bir konu olan "adil kullanım" şartları altına alınıyor. "Adil Kullanım Noktası" adı verilen veri miktarını geçen kullanıcıların hızı eskisi gibi 512 kbit/sn düzeyine indirilecek.

8 Mbit'e kadar hızı "limitsiz" iddiasıyla sunan bağlantı paketindeki "Adil Kullanım Noktası" düzeyi 15 GB yerine 25 GB olarak belirlenmiş. 16 ve 32 Mbit hızlarındaki limitsiz VDSL bağlantılar artık 50 GB sınırına sahip. Yeni açıklanan 50 ve 100 Mbit hızındaki VDSL bağlantılarsa 100 GB düzeyinde "Adil kullanım noktası" ile sınırlanacak.

Kotalı internet kullanıcıları için faturalarda bir üst limit belirlenmesi ve bu fatura limitinin aşılmaması özelliği hazırlanmış. Ancak kullanıcı bu limite dayanırsa, bir sonraki dönemde hızı 1 Mbit ile sınırlanacak.

Şu andaki kullanıcıların durumlarında ne gibi değişiklik olacağı belirtilmiş değil, ancak halen bu tarifelere tabii olan kullanıcıların eski tarifelerinden işlem görmeye devam edecekleri tahmin edilebilir.

Açıkçası, yeni açıklanan tarifelerde tüketici yararına hiç bir şey göremiyoruz. Görünen o ki limitsiz ADSL tarifelerinin tarihe karışmasıyla Türkiye'nin interneti yasaklı ve sansürlü olmanın yanında artık bir de "kısıtlı" olarak tanımlanabilecek.

BlackThorn

1
İyinet Üyesi
Reaction score
49
Yani şimdi ben anlamadım ben limitsiz kullanıyorum sonra alanlara mı olmayacak kökten mi gidecek ?

0nur

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Yani şimdi ben anlamadım ben limitsiz kullanıyorum sonra alanlara mı olmayacak kökten mi gidecek ?

O tarihten sonra limitsiz alınamayacak, şu an limitsiz kullananların tarifelerini değiştirme hakları yok zaten müşteriden izin almadan. O yüzdende limitsiz kullanıcılara sürekli teklif sunuyorlar göz boyayan limitli tarifelerle. Aslında amaçları kökten limitsizi bitirmek.

BlackThorn

1
İyinet Üyesi
Reaction score
49
O tarihten sonra limitsiz alınamayacak, şu an limitsiz kullananların tarifelerini değiştirme hakları yok zaten müşteriden izin almadan. O yüzdende limitsiz kullanıcılara sürekli teklif sunuyorlar göz boyayan limitli tarifelerle. Aslında amaçları kökten limitsizi bitirmek.

Yandık o zaman desene. Valla ben böyle kaldım ne geri gidiyorum ne ileri. Geçen gün telekoma gittim, 8mbit sordum neymiş, 15 GB kullanım sonrası 512k'ya düşüyormuş. Dedim aman aman sizin olsun. Vazgeçtim. Bu telekom işin iyice cılkını çıkardı.

z08g

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
ben 8mbit kullanıyorum limitsiz.. (15gb adil kullanım) ancak 2 aydır sınırı aşmama rağmen hızım 512k' ya inmedi.. gerçi hoş, alt yapının rezilliği sayesinde hızım 3,5 ile 4 arasında. ancak evimin uzaklığı, yürüyerek telekom merkeze 20dk uzaklıkta.

telekom milleti istedikleri gibi bir kılıfın içine sokacağına, altyapısını güçlendirmeye uğraşsa ya.

Ceoleq

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Böyle bir şey olursa TTNET'e yazık olur.
Yabancı ülkelerde aylık 1 ekmek parası burda yine kaç ekmek parası.
TTNET'in yaptıkları sabrımızı taşırıyor bence.
TTNET'e yazık olacak benden söylemesi...

biRtuRk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bende diyorum bunlar milleti niye cayır cayır arıyorlar. Dertleri varmış demek ki. Alternatif olsa ben yapcağımı biliyorum da alternatif yok işte.

Line

0
İyinet Üyesi
Reaction score
48
Bende diyorum bunlar milleti niye cayır cayır arıyorlar. Dertleri varmış demek ki. Alternatif olsa ben yapcağımı biliyorum da alternatif yok işte.

superonline-logo.jpg

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Superdende kaldırdılar iyi hizmetleri çok iyi hizmet veriyosunuz diğerleri vermiyor diye

Söledikelrim bir bir çıkıyor ya ona yanıyorum...

XR9

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Superonline'da her yerde yok malesef, bende bekliyorum fiber çeksinler ama nerdeee. Hep toplu konutlara çektiler.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Yaşasın, Yuppi, hey ho...

Merhaba uzaylı korkma biz dostuz.

iyitay merak etme onda da mutlaka kota olur.

Mywedding

1
İyinet Üyesi
Reaction score
96
Böyle bir şey olursa TTNET'e yazık olur.
Yabancı ülkelerde aylık 1 ekmek parası burda yine kaç ekmek parası.
TTNET'in yaptıkları sabrımızı taşırıyor bence.
TTNET'e yazık olacak benden söylemesi...

asıl yurdum insanına olan olacak,

ttnet parayı götürüyor , sorgulamasını bilmeyen tepki göstermeyen garip halkımdan

zehir zıkkım olsun,

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5