İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Link Yapısı Nasıl Olmalı?

ToKoBa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
T

trgy

Misafir
Çok büyük bir site sahibi isen

www.siteadi.com/kategori-adi/konu-adi.html

Eğer küçük ir kitleye hitap ediyorsan

www.siteadi.com/konu-adi.html

Neden böyle birşey dediğime gelirsek, çok büyük sitelerde özellikle forumlarda aynı konu çakışma olasılığı doğuyor bir süre sonra ve google bunu spam olarak algılayabiliyor.

Link uzunluğu ne kadar kısa ise o kadar iyidir.

Sayfalarına navigasyon koyarsan daha iyi olur bu arada örnek vermek gerekirse

www.siteadi.com/konu-adi.html linkimiz bu olsun

Sayfanın herhangi bir yerine genelde menünün altında olur bu yer şöyle birşey eklersen avantaj sağlamış olursun.

Anasayfa > Kategori adı > Konu adı(link şeklinde)

ToKoBa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Aynı konu çakışması olmasın diye konu numarasını eklemiştim alternatiflere. Yani konu numarası sorunu giderebilir.

www.siteadi.com/kategori-adi/konu-adi.html şeklinde olunca hem konu hem de kategori adında aranan kelimenin bulunması avantaj yaratıyormuş fakat sürekli tekrarlanması da sıkıntı yaratıyormuş. "/key-word-key-word-keyword.html" gbi anahtar kelimeleri tekralamyın link içinde deniliyor. Acaba google linkteki bu kelimelerin bir kısmının kategoride bir kısmının da konu adında olduğunu aradaki "/" işaretinden anlayabilir mi?

Link çok uzmasın diye de kategori isimlerini kısa tutmaya karar verdim.

Navigasyon oalyına gelince blog olduğundan navigasyon oluyor en tepede.

En son bu forumun link yapısında kıldım. Aşağıdaki gibi yaptım umarım sorun çıkmaz.

Kod:
http://www.siteadi.com/kategori-adi/konuno-konu-adi.html

T

trgy

Misafir
sorun çıkabiliyor yine. aynı konudan 3-4 kere açılmış gibi kabul edip spam olarak kabul edebiliyor çok büyük sitelerde.

Cybokron

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
21
Joomla ArtioSeo örneğini verirsem ;

Siten büyüdüğünde link çakışmaları olacak evet. Yapman gereken ilk önce kategori adlarını vermen. Dahada büyüdüğünde bölüm isminide vermen.

1000K ' da konu.html
1000 - 10.000K'da kategori.html
10.000K - 25.000K - Bölüm İD / kategori adı / konu ( kısa olacak ) .html yapabilirsiniz.

ToKoBa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0

Bunlar da sanki URKL kısaltma servisi kullanılıyormuş gibi olmuş.

Ben de onu seçtim..

Link yapılarını sonradan değiştirmek sıkıntı çıkarabilir
vet indekslenmiş sayfalara tıklayınca 404 sayfası çıkıyor ama blog yeni olduğundan önemli değil 3 aylık sitenin 50 kadar postun linki en kısa zamanda düzelir umarım.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Site büyükte olsa küçükte olsa siteadi.com/kategori/icerik.html şeklinde link oluşturmak her zaman avantajlı. İçeriğin adı kategorinin adıyla bir olmayabilir, ancak kategori adı belirtmek daha mantıklı google için.

ToKoBa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
site küçük diye siteadi.com/icerik.html diye şeklinde başlayıp ileride siteadi.com/kategori/icerik.html haline getirmek daha sonra büyük sıkıntı oluşturacağından en başta büyük düşünmek daha iyi.

alan adı uzantısının listelenmeye bir etkisi var mı?

www.siteadi.com ya da www.siteadi.tk arasında çok büyük fark olur mu?
Genelde .com lar dolu oluyor.

Invictus

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
bence;
www.site.com/kategori-adi/ - www.site.com/kategori-adi/sayfaNo/
www.site.com/konu-adi.html - www.site.com/konu-adi-sayfaNo.html
ya da aynı başlığa sahip konuların bulunabileceği bir sistemse
www.site.com/id-konu-adi.html - www.site.com/id-konu-adi-sayfaNo.html

aynı şekilde eğer aynı başlığa sahip birden fazla (alt)kategori bulunabilecek bir sistemse orda da id kullanılmalı.

mesela forumda şöyle kategorilerin olduğunu varsayarsak
- vbulletin 4.x
--- temalar
--- eklentiler
- vbulletin 3.x
--- temalar
--- eklentiler
ve link yapımız www.site.com/kategori-adi/ şeklinde ise www.site.com/temalar/ kategorisine girdiğimizde url de id vs. herhangi bir şey yoksa 4.x ya da 3.x gözekmeksizin her zaman id'si küçük olan kategori açılacaktır.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5