İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Linux için en iyi İşletim Sistemi Hangisi ?

Seal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Forum-Php-MySQL için en iyi işletim sistemi hangisi?

a) FreeBSD 4,5,6

b) Fedora Core 3,4

c) Debian Stable

d) OpenBSD

e) NetBSD

f) CentOS 3,4

g) RedHat

Redhat ve CentOS'u biliyorum, ancak FreeBSD en güzeli diyorlar aslı varmı? Yada Fedora nasıl?

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Fedora'dan kesinlikle uzak durun zira o RedHat'ın deneme tahtası. Daha iyi bir Linux olarak Debian veya Slackware deneyebilirsiniz veya benim tercihim linux olmayan bir BSD dağıtımı FreeBSD

Z

Zion

Misafir
FreeBSD'nin daha iyi performans gösterdiği söyleniyor. Denemediğim için bilemiyorum.
Saydıkların arasında CentOS'u tavsiye ederim.

Seal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Mack
walla anket ekleyim dedim ama eklemek için bi yer göremedim malesef.

Zion' Alıntı:
FreeBSD'nin daha iyi performans gösterdiği söyleniyor. Denemediğim için bilemiyorum.
Saydıkların arasında CentOS'u tavsiye ederim.
Hmm FreeBSD'yi ben de çok öveni duydum. Belki Mysql-Forum için daha hızlı bir performans elde edilebilir.

zbahadir' Alıntı:
Fedora'dan kesinlikle uzak durun zira o RedHat'ın deneme tahtası. Daha iyi bir Linux olarak Debian veya Slackware deneyebilirsiniz veya benim tercihim linux olmayan bir BSD dağıtımı FreeBSD
Saol söylediğin çok iyi oldu, Fedara'yı da her an seçebilirdim Server alırken. Yalnız Linux olmayan BSD derken FreeBSD mi oluyor. Şimdi FreeBSD 'yi biz Linux için yani Mysql-Forum-php için kullanamıyormuyuz? Debian da iyi demek.

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
FreeBSD Unix'ten türeme ve Web uygulamarında kesinlikle daha performanslı olduğu söyleniyor. Yani FreeBSD Linux değil BSD ailesinin bir üyesi. OpenBSD ve Darwin bir BSD ailesi üyeleridir.

Zagor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Paket yönetimli linux dağıtımlarını otomatik vitesli arabaya, BSD sistemleride 6 ileri vitesli bir arabaya benzetirsek; şehir içinde sizin için hangisi kullanmak daha zevkli ve kolay olur?
Ha pistlerde yarışacağım diyorsanız zaten otomatik şanzımanlı arabayı devirli kullanmazsınız.
Belki triptonik şanzımanlı ikisinin ortası birşeyler tercih etmek isteyebilirsiniz. Ama hep otomatik şanzımana alışmışsanız genede zorlanacaksınızdır.
O zaman işletim sistemlerini yapacağımız işlere ve alışdığınız yapıya göre seçmekte fayda var.
Eğer derleyip kullanmaya alışmışsanız paket yönetimi size ters gelecektir. Paket yönetimine ve kolaylıklarına alışdıysanız, versiyon güncelemelerinde
cpu'ya veya diğer parametrelere uygun configlerle derleme yapmak kabus gibi gelecektir.
Marka soruyorsanız da, en çok destek alabileceğiniz en bilinen olanını, desteklenmeye devam edilen arkasında büyük bir kuruluş olanı tercih edebilirsiniz. Ben şahsen gözümü Turkuza Linux ile açmıştım. Slackware tabanlıydı. Ardından Red Hat ile tanıştığımda RPM (Red Hat Manager) bana daha çok zaman kazandırdı, linux'u daha çok sevdim. Şimdi ücretsiz devam ettiği için Fedora ile devam ediyorum.
Tavsiyem Fedora'dır.

Seal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ben şimdi yeni bir server alıcam, seçenekler arasında

Centos 64 Bit
FreeBSD
Fedora 3
Fedora 4

var. O zaman ben FreeBSD 'yi seçiyorum. Sanırım ssh kullanımı vs, komutlar falan hep aynıdır. Mysql-Forum-php için en iyisi anladığım kadarıyla freeBSD, o zaman onu seçiyorum. Redhat peki niye paralı oldu acaba FreeBSD ücretsiz bu da kafama takıldı. Sizce şu anda hangisini seçmeliyim?

Bu arada Fedora 3 ile Fedora 4 arasında ne fark var?

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Seal' Alıntı:
Ben şimdi yeni bir server alıcam, seçenekler arasında

Centos 64 Bit
FreeBSD
Fedora 3
Fedora 4

var. O zaman ben FreeBSD 'yi seçiyorum. Sanırım ssh kullanımı vs, komutlar falan hep aynıdır. Mysql-Forum-php için en iyisi anladığım kadarıyla freeBSD, o zaman onu seçiyorum. Redhat peki niye paralı oldu acaba FreeBSD ücretsiz bu da kafama takıldı. Sizce şu anda hangisini seçmeliyim?

Bu arada Fedora 3 ile Fedora 4 arasında ne fark var?

FreeBSD'nin kullanımı çok az farkla Linux'lardan farklıdır. Paket kurmak için çok güçlü bir port ağaçı ve paket yapısı vardır.

Paket çakışmasının en iyi çözüldüğü bir işletim sistemidir. Paketler daha kurulum anında sizin istediğinize göre kurulur ve bilindiğinin aksine derlenerek kurulan paketler daha hızlı, kararlı ve verimlidirler.

Beta, Demo gibi kararlı olmayan paketler FreeBDS'de yer almaz. Birt başka tavsiyem ise her zaman mevcut sürümden bir öncekini kullanmanızdır. Zira önceki sürümler daha kararlıdırlar. Örneğin şimdiki sürüm 6.x ama siz 5.x sürümünü tercih edebilirsiniz. Şimdiki 5.x sürümü FreeBSD 5.4.

Sorununuz olursa yardımcı olabilirim. :)

Dip not:
Yine de siz hangisini daha kolay kullanabiliyorsanız onu seçin.

Fedora 3 ve 4 arasında kernel sürümü dışında belirgin bir fark yoktur.

Seal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
zbahadır
Cevap için çok teşekkürler . Walla ben zaten SSH komutlarını yeni öğrenmiştim, şimdi FreeBSD farklı imiş o zaman bayağı bir zorlanırım sanırım. O yüzden Fedora 3 yada fedora 4 yada Centos , yada bir başka seçenek Debian 'ı kullanabilirim. Debian da aynı redhat gibi mi acaba, ssh komutları falan hep aynı mı? Bunlardan birini seçeyim ben o zaman.

Yani ben php-Mysql-FORUM kullanıyorum, şimdiye kadar hep Redhat kullanmıştım, hani en sorunsuz aynı bu şekilde kullanacağım bir şey lazım bana. Bu üçü arasında da kararsız kaldım. Debian da olur eğer Redhata çok yakınsa ve iyi ise?

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Seal' Alıntı:
zbahadır
Cevap için çok teşekkürler . Walla ben zaten SSH komutlarını yeni öğrenmiştim, şimdi FreeBSD farklı imiş o zaman bayağı bir zorlanırım sanırım. O yüzden Fedora 3 yada fedora 4 yada Centos , yada bir başka seçenek Debian 'ı kullanabilirim. Debian da aynı redhat gibi mi acaba, ssh komutları falan hep aynı mı? Bunlardan birini seçeyim ben o zaman.

Yani ben php-Mysql-FORUM kullanıyorum, şimdiye kadar hep Redhat kullanmıştım, hani en sorunsuz aynı bu şekilde kullanacağım bir şey lazım bana. Bu üçü arasında da kararsız kaldım. Debian da olur eğer Redhata çok yakınsa ve iyi ise?

Yok o kadar farklı değil, SSH her yerde aynıdır. Sadece FreeBSD paket yapısı farklıdır. :)

Makroturk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Forum-Php-MySQL için en iyi işletim sistemi hangisi?

a) FreeBSD 4,5,6

b) Fedora Core 3,4

c) Debian Stable

d) OpenBSD

e) NetBSD

f) CentOS 3,4

g) RedHat

Redhat ve CentOS'u biliyorum, ancak FreeBSD en güzeli diyorlar aslı varmı? Yada Fedora nasıl?

Aslinda boyle bir soru kabul edilemez sadece sormussun diye cevap vermek isterimki en iyi kullanabildigin linux en iyi linuxtur.bunun yaninda kisisel secimim

1 RedHat (Sunucu uygulamalari ve paketlerin saglamligi tartisilmaz rpm in babasidir nede olsa : )
2 OpenBSD (daha cok guvenlik alaninda kullanirim)
3 FreeBSD (RedHat kadar olmadigini dusunsemde sunucu olarak iyidir)

diger geri kalanlari sunucu olarak hic onermem fanatiklerine inat solemiyorum ama Debiandan sadece mail server olur geri kalanlari dusunmemek gerek turevlerinde bile

CentOS un guvenlik durumunu ne kadar kontrol ediyosun bilmiyorum ama bence surekli cikan eksigi gedigi acigi felan bence bi uzun bi sure daha ister sunucu olabilmek icin.. kusursuza yakin sunucu olmaktan bahsediyorum ve guvenli

comma

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
1 RedHat (Sunucu uygulamalari ve paketlerin saglamligi tartisilmaz rpm in babasidir nede olsa : )

...............

CentOS un guvenlik durumunu ne kadar kontrol ediyosun bilmiyorum ama bence surekli cikan eksigi gedigi acigi felan bence bi uzun bi sure daha ister sunucu olabilmek icin.. kusursuza yakin sunucu olmaktan bahsediyorum ve guvenli

Redhat için güzel şeyler söyleyip, Centos için güvenlik açığından bahsetmişsiniz. Bildiğim kadarı ile Centos zaten Redhat EL nin kaynak paketlerinden yeniden derlenen, dolayısı ile adı RedHat EL olmayan RedHat EL. Dolayısı ile Redhat ne ise Centos ta o değilmidir?

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5