İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Linux ta rar yada farklı yollarla dosya nasıl bölünebilir ???

TaMAvRa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
içerisinde birden fazla dosya olan bir klasoru windows ta winrarla 8-10 parçaya böldüğümüz şekilde centos kurulu olan bi makinada nasıl bölebiliriz ?

Grafik olarak program kurma imkanımız varmı... Window rar gibi...

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
Grafik olarak bilemiyorum ama, komut satirinda kullanabilecegin zip komutu var, istedigin buyuklukte parcalara bolebilirsin.

TaMAvRa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Grafik olarak bilemiyorum ama, komut satirinda kullanabilecegin zip komutu var, istedigin buyuklukte parcalara bolebilirsin.

Peki bu bölünen dosyaları windows ortamındaki bir kullanıcı birleştirirken illa winzip mi kullanması lazım artı birleştirme yaparken sorun çıkartırmı acaba deneyen varmı hiç ?

Birde tam komutu ne acaba bilen bi arkadas verebilirmi...

TaMAvRa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Buldum sonunda ama ne kadar işe yarıcak bakalım:F

Lazım olan olur ise deneyebilir..

rar ile dosyayi parçalara bölme

rar a -v15000k YENI_olusan_parcalar.rar girdidosyasi

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Linux altında çalışan unrar-free bazı hatalar yaptığına şahit oldum. Sanırım free sürümden kaynaklanıyor. Çok önemli dosyalarınız için kullanmamanızı öneririm.

Onun yerine tar ve dosya parçalama komutu olan split kullanabilirsiniz.

Örnek :

yedekle:
tar czvf - --listed-incremental ~/usr-log.snar /usr \ | split -b 1m - usr.tar.gz.

Burada /usr klasörünü komutu çalıştırdığınız yerde 1'er mblık dosyalar halinde yedekler;

usr.tar.gz.aa
usr.tar.gz.ab
böylece gider.

Geri aç :
cat usr.tar.gz.* | tar xzvf - --listed-incremental=/dev/lisanssız

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5