İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Localde Mysql Bağlantı Sorunu.

kara_baskan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Selamün Aleyküm Cümleten.

4-5 Gün önce çatır çatır çalışan localim durduk yere göçtü. Yüksek İhtimal Windows Updatelerden sonra oldu. Uğraştım uğraştım olmadı. en sonunda format atıyım dedim attım. IIS kurdum. Mysql Kurdum, ODBC kurdum, PHP kurdum. ama yine yok. PHP çalışıyor. Sorun yok. Ama Mysql Bağlantısını ne PHP nede ASP gerçekleştirmiyor. Mysql Administrator' den yeni DB oluştabiliyorum. SQL dosyasıda yüklüyorum. Ama Ne ASP nede PHP Scriptlerinin hiçbirisi MySQL ile bağlantı kuramıyor. Herhangi bir yerde hata da yapılmadı. zaten yapılcak bişi yok. Sadece MYSQL da şifre beliliyorum. PHP yide kurdum. sorunsuz çalışyor.

Bu sorunu yaşıyan yada çözümünü bilen biri varsa beri gelsin :)

Mysql Sürüm : 4.1
PHP Version 4.4.2

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
MySQL serverin çalışyor mu?
Hata olarak ne veriyor?
MySQL sunucuya login olmayı denediniz mi.

kara_baskan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
MysQL Server Çalışıyor.
MySQL Servera bağlantıda gerçekleşiyor. MySQL Command Line' dan bağlanıyor.

Verdiği hata :
Kullandığım Script Deneme amacıyla :

php.net' in vermiş olduğu örnekteki script. direk Mysql un kendi DB sinde user tablosuna bağlanmaya çalışıyorum. Kod :

PHP:
<?php
// Connecting, selecting database
$link = mysql_connect('localhost', 'root', 'a')
   or die('Could not connect: ' . mysql_error());
echo 'Connected successfully';
mysql_select_db('mysql') or die('Could not select database');

// Performing SQL query
$query = 'SELECT * FROM user';
$result = mysql_query($query) or die('Query failed: ' . mysql_error());

// Printing results in HTML
echo "<table>\n";
while ($line = mysql_fetch_array($result, MYSQL_ASSOC)) {
   echo "\t<tr>\n";
   foreach ($line as $col_value) {
       echo "\t\t<td>$col_value</td>\n";
   }
   echo "\t</tr>\n";
}
echo "</table>\n";

// Free resultset
mysql_free_result($result);

// Closing connection
mysql_close($link);
?>

Verdiği hata ise :

Warning: mysql_connect(): Client does not support authentication protocol requested by server; consider upgrading MySQL client in C:\Inetpub\wwwroot\index.php on line 3
Could not connect: Client does not support authentication protocol requested by server; consider upgrading MySQL client

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bu bir bug sanırım benim başıma da gelmişti ama win,de değil. Yeni bir db oluşturun ve ona bağlanmaya çalışın bakalım olacak mı?

Burada dil sorunu var gibi, Benim sorunum sistemi ingilizceye olarak ayarladığımda çözülmüştü.

Buradaki konuyu bir inceleyin, sanırım orada dil sorunu nasıl çözüleceği anlatılmış.

Özellikle my.cnf dosyasındaki ayarlara dikkatinizi çekmek isterim.

kara_baskan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
maalesef buda olmadı. o makaledeki ayarlaır yaptım. reset attım. zart yaptım zurt yaptım. ama yemedi. bunda başka bir sorun var ama ne? çözemedim gitti.

bu arada Windowsun karakter setini nerden deiştirioruz ??

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
kara_baskan' Alıntı:
maalesef buda olmadı. o makaledeki ayarlaır yaptım. reset attım. zart yaptım zurt yaptım. ama yemedi. bunda başka bir sorun var ama ne? çözemedim gitti.

bu arada Windowsun karakter setini nerden deiştirioruz ??

Linux sunucuda ayrnı sorunu yaşadığımda yapmadış şey kalmamıştı, sonunda sorunun sunucunun yerel dilinin Türkçe olarak ayarlandığından meydana gelmişti. Bu ayarlama da MySQL 4.1.x serisini etkiliyordu.

Denetim masasından bölgesel seçenekler -> Özelleştir bölümünden tüm ayarları klavye hariç Ingilizce veya Amerikan olarak değiştirerek deneyin.

En kötü ihtimalle db'nizde önemli verileriniz yoksa MySQL 4.0.x serisini kullanın.

hukuki

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Başıma benim de gelmişti. Aslano nun dediği gibi appserv in yeni versiyonundan kaynaklanmıştı. Ben de önce mysql versiyonundan sandım ama meğerse php versiyonundan kaynaklandığını buldum. Bunun için stable versiyonu yükleyince hallolmuştu. Ancak bendeki sorunda asp den bağlanıyor ama php den bağlanamıyordum.
Sizin sorununuz ise sanırım eski/yeni şifre uyumsuzluğundan olabilir mi? Mysql sitesini araştırırsanız my.ini ye eski şifreleri geçerli kıl gibi bir kod eklenerek sorunun halledildiğini hatırlıyorum.

kara_baskan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
eyvallah bahadir. mysql 4.0 ı denicem. ama asp ile bağlantıyı kurdum mysql a. maalesef php hala bağlanmakta direniyor :( bide mysql 4.0 ı deniyek.

aslano sende sağol ama maalesef IIS üzerinden çalışmam gerekiyor. Appserv Apache üzerindne çalıştığı için bana ters :)

kara_baskan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
hukiki senin mesajın ben yazarken geldi. dediğim gibi. IIS üzerindne kullanmam lazım PHP ve ASP yi :)

hukuki

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Asp ile kurduysanız versiyon ve daha doğrusu "Client does not support authentication protocol requested by server; consider upgrading MySQL client" da da belirtildiği gibi giriş protokolü uyumsuzluğundan. Eğer mysql 4 a dönüp de sonuç alamazsanız bir de php nin daha düşük versiyonunu kurun derim.
Saygılar.

kara_baskan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ya sanırım mysql 4 e geçince düzelicek olay. bakalım. olmazsa 2003 server kurucam :) uğraşamıcma artık yeter:) Sağolun hepinizde.

kara_baskan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
sistem teşekkürler ama maalesef hata bu değil ve ben hala çözmüş değilim :(

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5