İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Lokasyon fark edermi sizce?

favorites

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Ziyaretçilerin tamamı Türkiyeden olan bir web sitesi için :

- Türkiye Lokasyonlu server (P4 3.0 D + 2 Gb Ram + 1 mbps hat )
- Amerika Lokasyonlu server ( AMD Barton 3000 + 2 Gb ram )

arasında fark olurmu sizce " hız ve erişim " açısından?

yada server özelliklerini bir kenara bırakalım da, sadece lokasyona göre yorum yapmanızı rica edeyim

yani ben şunu öğrenmek istiyorum : hayati açıdan çok önemli farklar gösterirmi? Yoksa çok fark olmaz, sunucu durumuna bağlıdır olayımı olur?

harikahost.net

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
(biraz önce topiğe cevap olsun diye kendi yaptığım ping ölçümü)
istanbul dc ping : 34 ms
almanya dc ping : 110 ms
amerika dc ping : 220 ms

Erişim açısından türk telekomun yaşattığı sorunlar haricinde ve makinende sorun olmazsa (yurtdışı için konuşmak gerekirse) pek fazla sorun yaşayacağını sanmıyorum..

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Siberalem'in sitesinde dolaşırken gözle görülür bir hız farkı hissediyor musun Amerikan sitelerine göre? Ben hissetmiyorum hatta daha da yavaş. Aynı koşullar altında kodlama optimizasyonu aynı, ram-cpu aynı, port kapasitesi aynı (Türkiye'de genelde 10'da biri filan olur bu Amerika'dakinin) iki durumu karşılaştırsan bile aradaki farktan şikayet edecek kullanıcı kaç tanedir bilemiyorum.

CyberTurk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Lokasyon FTP haricinde pek farkı yıok çünkü TR de genelde DC ler hatlarını dengesiz kullandırıyorlar.

Bahsettiğin makinakalar arasında bariz hız farkı var. P4 3.0 D, AMD Barton 3000 den kat kat daha iyi perforans sağlar

favorites

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
siberalem ve arkadas.com teklanda. yani gelişmiş arkadaşlık siteleri hep TR lokasyonu tercih ediyor. o yüzden kafama takıldı bu olay ve sormak istedim sizlere. Açıkçası benim kafama pek yatmıyor TR lokasyonu. şu an araştırma aşamasındayız. bizim server adminle de paslaşıyoruz fikir olarak.

ben USA lokasyonu tercih ederim..TR deki alt yapı henüz güven vermiyor bana

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
TR lokasyonu tercih etmelerinin nedeni makinalara sahip olmaları, donanımların sahipleri de kendileri ve yönetimi yerel olarak yapılıyor. Yoksa hat stabil veya başka birşey için değil.

favorites

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
hımm bu bilgiler çok yaradı işime gerçekten
o zaman en iyisi amerika lokasyonu desenize
tşk ler bilgiler için

windows

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Peki google yada diğer arama motorları için ?
Tr ip olması google.com.tr 'de üste çıkabilmek için gerekli değil mi?

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Bence olmamalı, bazı kelimelerde google.com ve google.com.tr sonuçları farklı veriyor, ama google.com.tr'de üstte çıkanlar Türkiye'de host edilmiyor mesela, içerikleri Türkçe ama hosting dışarıda, bilmiyorum.

troy

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
en iyi amerika demeyelim de avrupa (özellikle almanya) diyelim bence.

favorites

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Almanya neden iyi dedin Troy?hiç denemedim Alman serverlarını
iyi mi?

ayturk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Sitenizin ziayertçileri Genelde Türk ziyaretçileri ise TR lokasyonlu kullanmakta fayda var. Yalnız eğer yabancı ziyaretçi ağırlıklı bir potansiyeliniz varsa TR hiç tavsiye etmem.

TT genel anlamda açıkcası alt yapıyı sağlam yapamadı. Sürekli sorunlarla karşılaşılmakta. Genel itibari ile Yurt dışı çıkışlarında çok problem olmaya başladı.

Bu anlamda TR lokasyon kullanmak gerçekten avantajlı. Ancak TR'deki DC'ler Yurt dışındaki gibi performans verebiliyor mu (Makina, Band Genişliği v.b.) Soru işareti...

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Almanya neden iyi dedin Troy?hiç denemedim Alman serverlarını
iyi mi?
Alman şirketleri genelde işini sağlam yapıyorlar. Bir çoğunda server kontrol paneli vardır bütün işlemlerini yapmanı sağlar(format, restart, dns, recovery manager).. Genelde sözleşmelerle makine verirler, bu yüzden sorun yaşatmazlar..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5