İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Makinamda sorun

G

gibigibiyim

Misafir
- Pentium 4
2,8 GHz/1 MB
- 1024 MB RAM
- 80 GB HDD
- Remote
Management
und Backup
- Linux, Windows

özelliklerinde makinam var almanyada,ancak sitelerimdeki kullanici sayisi bir hayli arttigi zaman mysql hatasi veriyor sitelerim,mysql hatasi vermese bile sitelere erisim neredeyse hic olmuyormus kadar cok yavasliyor.Bu sorun ram ile ilgilimi?Yogun ziyaretcisi olan sitelerim var bu sorun ram dan kaynaklaniyorsa arttirima gitmek istiyorum 1 GB ramdan 4 e cikarmak istiyorum ancak bosu bosunada setup parasi vermek istemiyorum,sizin tahminleriniz ne yönde ögrenebilirmiyim.

ReksNet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Mysql hatası ramden vermez. Yavaş açılma ramden olur fakat senin 1 gb ram yeterlidir. Sitene botnet saldırısı olursa mysql hatası verir ve yavaşlama olur.

IndexServers

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
server sana özel oldugundan ramden dolayı hata vermez.ancak arkadaşın dediği gibi bot saldırısı varsa veya bağlı oldugun dc kaliteli değilse(kaliteli server kullanmıyorsa) sorun verir.ancak sana tavsiyem iyi bilen bir arkadaşın serverını gözden geçirmesi.

CyberTurk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Serverini IndexServers in dediği gibi bilen birine optimize ettir. MYSql optimize edilirse yada başka ayarlar yapılırsa düzelir gibi. Tabi kullanıcı sayısı bir hayli derken gerçekten baya bir hayli ise yapacak birşey yok. Donanımı artırman gerekir...

nokie

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
büyük ihtimal saldırı oluyor ve yüzlerce mysql too many connections hatası alıyorsun buda mysql'de lag'a sebep oluyor yavaşlama ondan..

güvenlik bölümüne bununla ilgili konu açarsan yardımcı olurlar sana.

G

gibigibiyim

Misafir
Cpu kullanimi istatistikte hep %98-99 da,
4 tane hitlist: birisinin hiti 30 bin günlük
ikincii 12 bin
diger ikisi toplam 6 bini buluyor.
spor sitesi(kendi kategorisindeki en büyük site daha yeni kanald haberde cikti :) : hiti suan saat tr saatiyle 10:19 olmasina ragmen 3000 i buldu,php nuke tabanli bir site suan 1000 küsür kisi online.Yani serverde mysql kullanimi hat safhata.Network hiti 150 bini buluyor.Loglar incelendi saldiri yok.

site tanitimi gibi oldu özür dilerim ancak:Saldiri yok ve sizde öyle var sayarsaniz cpu kullaniminin %99 larda olmasi normalmi?Makina cok kasiliyor bu kasilmayi ram i 1 GB dan 4 GB a cikararak rahatlatamazmiyiz.Ayrica server konusunda makinayi inceleyecek kisiler özelime yazabilir(ücret karsiliginda optimize etme,düzenleme)

G

gibigibiyim

Misafir
Bu arada söylemeyi unuttum,diger yüksek hitli iki siteyi aktiflikten cikardigim server rahatliyor diger siteler hizli ve sorunsuz aciliyor(makina linux) Hosteurope de HE L server

S

sinangunay

Misafir
Merhaba,
Size sağlam bir mySQL / php optimizasyon ve hardening gerekli olduğunu düşünüyorum. Konu hakkında [email protected] MSN adresi ile irtibata geçebilirsiniz.

Saygılar Dilerim.

N. Sinan GÜNAY
RSM İnternet, Bilişim ve Telekomünikasyon hizm. LTD. ŞTİ.

CyberTurk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Evet harbiden baya yoğunmuş siteler :D

Bence ram değilde CPU yetersiz, tabi dedicated sunucu kiralayan arkadaşlar daha iyi ardımcı olur. Bu kadar hite optimizasyon kar etmez gibi geldi bana

Mesela sadece 1000 kişinin online olduğu nuke siteniz bile o sunucuyu kasmaya yeter...

G

gibigibiyim

Misafir
CPU ne ile ilgili neyi arttirmak gerekli,ben cpu ile ram i ayni saniyordum.

CyberTurk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
CPU dediğimiz bildiğiniz işlemci

Pentium 4 2,8 GHz sizinki şu an...

Tabi dediğim gibi dedicated sunucu satan arkadaşlarıda dinlemek lazım.

kutver

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
gibigibiyim zaten rami 4GB yapayım demişsin hosteuropada 75€ yanılmıyosam eğer böyle ise o server sana 175€ ya gelecek. 199€ ya - Xeon 2,8 GHz/ 1 MB
- 2048 MB RAM - 2x73 GB SCSI olan paketi al derim daha büyük performans farkı görürsün

ReksNet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Sitelerinin hitleri için CPU da yeterli RAM de makinanın kullandığı anlık bandwidht limiti aşıyor olabilirsin. Hosteurope sana anlık bandwidht limiti ne veriyor onu öğren bakalım bi.

G

gibigibiyim

Misafir
Evet bir sorayim bakalim ,bu anlik bw limitinin sitede yazmamasi cok sacma geldi bana.10 bin GB trafik hakkimda olsa anlik limit konulmasinin bir anlami yok.

Moralim cok bozuk valla.

edit:

http://www.hosteurope.de/index.php?func=bestellen&gruppe=4&produkt=59&step=2 burada Admin-Software Plesk
(nur für SuSE und RedHat) da plesk lerden hangisini sececegim belki makina degistirmeyi d+s+nüyorum ama setup parasi canimi cok acitiyor.Bu xeon acaba benim isimi görürmü bilemiyorum.

G

gibigibiyim

Misafir
- Pentium D mit
Dual-Core
3,0 GHz/2 MB
- 2048 MB RAM
- 160 GB HDD
- Remote
Management
und Backup
- Linux, Windows

Yine hosteurope de dual core var bu dual nedemek dual core makinalar iyimi sizce,böyle bir yogunlugu kaldirabilirmi yoksa limit arttirimi da gerekli olurmu?

http://www.hosteurope.de/index.php?func=&menu=4&prod=15

Ayrica suan kullandigim makinanin Prozessor ü intel pentium IV 2.8 GHz/1 MB Cache
HE Server XL dual core de iste Prozessor ü intel pentium D 3.0 GHz/2x1 MB Cache

Bunu da karsilastirabilirmisiniz,dual core ile arasindaki güc farkini anlamak istiyorumda.

S

sinangunay

Misafir
?

gibigibiyim' Alıntı:
Evet bir sorayim bakalim ,bu anlik bw limitinin sitede yazmamasi cok sacma geldi bana.10 bin GB trafik hakkimda olsa anlik limit konulmasinin bir anlami yok.

Moralim cok bozuk valla.

edit:

http://www.hosteurope.de/index.php?func=bestellen&gruppe=4&produkt=59&step=2 burada Admin-Software Plesk
(nur für SuSE und RedHat) da plesk lerden hangisini sececegim belki makina degistirmeyi d+s+nüyorum ama setup parasi canimi cok acitiyor.Bu xeon acaba benim isimi görürmü bilemiyorum.

Çok pahalı değil mi :/

IndexServers

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
gibigibiyim' Alıntı:
- Pentium D mit
Dual-Core
3,0 GHz/2 MB
- 2048 MB RAM
- 160 GB HDD
- Remote
Management
und Backup
- Linux, Windows

Yine hosteurope de dual core var bu dual nedemek dual core makinalar iyimi sizce,böyle bir yogunlugu kaldirabilirmi yoksa limit arttirimi da gerekli olurmu?

http://www.hosteurope.de/index.php?func=&menu=4&prod=15

Ayrica suan kullandigim makinanin Prozessor ü intel pentium IV 2.8 GHz/1 MB Cache
HE Server XL dual core de iste Prozessor ü intel pentium D 3.0 GHz/2x1 MB Cache

Bunu da karsilastirabilirmisiniz,dual core ile arasindaki güc farkini anlamak istiyorumda.

dual core de aynı xeon lar gibi çift işlemcili ve harika performans sağlıyorlar.şuanda bende 1 tane var windows server üzerinde kullanıyorum çok memnunum.şuanda 2 tane yeni siparişte verdim yarına kadar açılır.oradaki serverları bilmem ama dedicatednow.com da aşağıdaki server $239.95/Aylık
Dual Core 2.8 - 2048Mb Ram - 2x160Gb HDD - 1500Gb bw - CPanel/WHM(Plesk istenilirse 10$ fark eder) - 5 IP Adres - Linux - 100Mbits

CyberTurk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Bahsettiğin iki sunucuyu karşılşatırmak bile komik. Performans artışı çok fazla olacaktır... Çift çekirdek işlemci 2GB ram ile çok harika performans verir.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5