İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Mavi ekran gelip, bilgisayar çöküyor

K

Keep

Misafir
Bilgisayarım bu ay içerisinde 4 defa format yedi ama halen uslanmadı :) mavi ekran geliyor pc kapanıyor sonra hep mavi ekranın oldugu yere kadar açılıyor reset atıyor kendisine. Napmam lazım bu çökmeleri engellemek için ? Güvenli modda açmayı deniyorum olmuyor , en sonki yapılandırmayla açmayı deniyorum gene açamıyorum, mavi ekran geliyor reset atıyor :(

format attığım cd'de bi problem olabilirmi ? Orjinal cd'den copy yapmıştım. Ve o cd ile ne kadar yüklersem bi süre sonra çöküyor pc .

cakirx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
Cd den olduğunu düşünüyorsan başka bir CD bul onla yüklemeyi dene. Ama sorunun donanımsal olabilir.

FileZilla

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
sorunun donanımsal, o mavi ekranda yazan yazılar ne ile alakalı acaba, o kısım sana ipucu vermesi gerekir.

ya harddiskten ya ramden birşeydendir o kitlenmeler. Cd filan değildir.

veyahut, kurduğun driver ile çakışma oluyordur :p

K

Keep

Misafir
2ram kullanıyorum biri eski ram digerinide 10gun once aldıydım. O eski ramdan sanırım format attıktan sonra çıkarıcam bakalım çökmezse götürüp yenisini alayım , ömür boyu garantisi işliyormu kingston un bakalım :D

Cagatay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bende de birkaç kez oldu bu durum ve formattan başka çare bulamadım.

alexius

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Birkaç ihtimal var;

Ram de problem olma olasılığı herzaman ilk düşünülmesi gereken (Ram'i yeni almış olman farketmez sıfırdan arızalı çıkabilir)

HDD problem olabilir badsector oluşma ihtimali var fiziki bir darbeye veyahut ufak bi sallantıya felan maruz kaldı ise buda bir ihtimaldir. Eğer böyle bişi oldu ise o hdd adam olmaz yenisini düşün.

Bir ihtimalde kimsenin aslen aklına gelmeyen ve gelmeyecek bişi kurulum yaptığın cdrom-cdrw veya dvdrom sürücülerden kaynaklanabilir. Mümkün ise cdrom dan kurmayı dene. (Benim başıma birkaç defa geldiği için bundanda olabileceğini düşündüm)

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Birkaç ihtimal var;

Ram de problem olma olasılığı herzaman ilk düşünülmesi gereken (Ram'i yeni almış olman farketmez sıfırdan arızalı çıkabilir)

HDD problem olabilir badsector oluşma ihtimali var fiziki bir darbeye veyahut ufak bi sallantıya felan maruz kaldı ise buda bir ihtimaldir. Eğer böyle bişi oldu ise o hdd adam olmaz yenisini düşün.

arkadaşa katılıyor ve bir kaç şeyde ben eklmeke isterim. Bu sık sık kapanamssının bir sebebide işlemci fanının çalışmamamsı ve işlemcinin cok ısınıp kendini kapatması. düzensiz bir kapanma oldugu için hatalı acılış oluyor.
+
güç kaynagındada sorun olabilir. everki voltaj düşüklüğü oluyorşa direk kapanabilir buda pc düzenli kapanmadıgı için acılışta hatalar verir

K

Keep

Misafir
ram ı geri yolladım yenisi ptesi gelecekmiş egerki tekrar çökerse yeni bi hdd almam gerekicek sanırım. güç kaynağına monitör ve kasa tek bağlı 3-4 senedir hep böyle ama benim bu sorunu yaşamam 3-4 ay oluyor, bu ay 4 defa format atarak rekor kırdım :)

alexius

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Peki ram' i test ettinmi veya hdd yi yani sorunun nerden olduğunu buldunmu. Ayrıca ups in bugüne kadar çalışmış olabilir ama 3-4 sene diyorsun büyük ihtimal onun da bataryalarının ömürleri dolmuştur.

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Mavi ekran geliyorsa donanımlarından birinde driver problemi yoksa ya hdd yada ram' dir çok büyük bir ihtimalle, işlemci fanı dönmezse ekran donar ve reset atar mavi ekran gelmez, tabi bunun yanında bazı virüslerde bunlara neden olabiliyor...

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Bilgisayarım bu ay içerisinde 4 defa format yedi ama halen uslanmadı :) mavi ekran geliyor pc kapanıyor sonra hep mavi ekranın oldugu yere kadar açılıyor reset atıyor kendisine. Napmam lazım bu çökmeleri engellemek için ? Güvenli modda açmayı deniyorum olmuyor , en sonki yapılandırmayla açmayı deniyorum gene açamıyorum, mavi ekran geliyor reset atıyor :(

format attığım cd'de bi problem olabilirmi ? Orjinal cd'den copy yapmıştım. Ve o cd ile ne kadar yüklersem bi süre sonra çöküyor pc .

Mavi ekran geldiği an oradaki hata mesajını görebiliyormusun?
Göremiyorsan bilgisayarı bir dahaki açılışında F8 ile başlat, hata ayıklama modunda "hata ile karşılaştığında yeniden başlatma" gibi bir seçenek göreceksin, bunu seç ve mavi ekrandaki hatayı bize aktar. Ekranda göreceğimiz hata kodu ile problemini çözebiliriz.

K

Keep

Misafir
Mavi ekran geldiği an oradaki hata mesajını görebiliyormusun?
Göremiyorsan bilgisayarı bir dahaki açılışında F8 ile başlat, hata ayıklama modunda "hata ile karşılaştığında yeniden başlatma" gibi bir seçenek göreceksin, bunu seç ve mavi ekrandaki hatayı bize aktar. Ekranda göreceğimiz hata kodu ile problemini çözebiliriz.

göremiyorum, reset atıyor. Bi yerden kapatılıyordu bu hata ile karşılaştığında yeniden başlatma olayı ama nerden :?

psychopath1881

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
mavi ekran geliyor pc reset atıyor sonra hep mavi ekranın oldugu yere kadar açılıyor reset atıyor kendisine. Napmam lazım bu çökmeleri engellemek için ? Güvenli modda açmayı deniyorum olmuyor , en sonki yapılandırmayla açmayı deniyorum gene açamıyorum, mavi ekran geliyor reset atıyor bendede aynı sorun war hata kodunu göremiyorum geçen yaptı aynısını harddiskide bazen görmüyodu çıkarıp takıyodum görüyodu kasanın içini komple boşalttım remleri tek tek taktım falan işte hatyayı bulmaya çalştm neyse kasaya taktım parçaları xp cd sini taktım kurdu windowsu neyse 4,5 gün geçti yine aynı sorun ????
sinir olmaya başladım bilgisayarcıya gidion şu bozuk bu bozuk bende ihtimallerde durmayı biliyorum kesin bişiy diyemio elimde şu parça yok bu yok anlayan birisi yardım cı olablir mi?

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Bu tarz soronların kaynağı bazen ekran kartı olabiliyor. Aynı zamanda ram kaynaklıda olabilir. Yalnız bu sürekli ram'leri vs... söküp takmanız sonucunda veya tozlanma bazlı olarak yuvalarda da meydana gelen sorunlar da bu mavi ekranların gelmesine sebep olabilir.

Bunu test etmek için olanaklarınız ne derece var bilmiyorum ama öncelikle farklı bir ekran kartı kullanarak deneyebilirsiniz.

eRCie

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
format atmayı dene aynısı bende de oldu düzeli inş. düzeltirsin

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5