İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Mdb Update Sorunu

selim61

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
11
Arkadaşlar bi asp ekitap portalım var.Daha önce freewebdot.com da idi ve sorunsuzdu.Şimdi windows bi host aldım arkadaştan ve kurdum siteyi odbc ayarlarını felan yaptım fakat admin panelinden update ederken aşağıdaki hatayı alıyorum
Microsoft JET Database Engine error '80040e07'

Data type mismatch in criteria expression.

/idare.asp, line 286

idare.asp, line 286 bu
Kod:
		case "kitabi_duzenle"

baglanti.execute ( "update kitaplar set baslik='"& request.form("baslik") &"', aciklama='"& tirnakayar(request.form("aciklama")) &"', izlenme="& request.form("indirilme") &", eklenme='"& request.form("eklenme") &"', yazar='"& request.form("yazar") &"', ucret='"& request.form("ucret") &"', dosya_boyutu='"& request.form("dosyaboyutu") &"', kategori="& request.form("kategori") &", dosya_adresi='"& request.form("dosyadresi") &"' where id="& request.querystring("id") &" " )

response.redirect ( request.servervariables("http_referer") )

Şimdi verdiği hatada ilgili table a geçersiz karakter giriyorsun hatası veriyor.Fakat önceki hostta freewebdot.com da böyle bir hata vermiyordu.Bu hataya asp bilen arkadaşlardan çözüm alabilirmiyim.
Not:Asp çok az biliyorum.Zahmet olucak ama uygulamalı yardım bekliyorum :)

Kingdom

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Hocam veritabanında veri türünü kontrol edermisin. Tabloda veritürünü yazı olması gereken yere sayı, sayı olması gereken yere yazı yapmış olabilirsin.
Bide şimdi farkettim ucret sanırım sayısal değer şöyle;
ucret="& request.form("ucret") &"
tırnaksız (') deneyebilirmisin.

masques

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
veri tabanındaki tablo yapısının ekran görüntüsünü yapıştırabilirsen daha net bir çözüm bulabiliriz

selim61

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
11
db den kaynaklanmıyor sanırım.freewebdot.com da sorunsuzdu.Sorun izinlerde plesk ten nefret ediyorum bütün izinleri vermeme rağmen hata alıyorum.Nerden buldum bu asp scripti, yakında yazarım phpsini :p

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Hocam veritabanında veri türünü kontrol edermisin. Tabloda veritürünü yazı olması gereken yere sayı, sayı olması gereken yere yazı yapmış olabilirsin.
Bide şimdi farkettim ucret sanırım sayısal değer şöyle;

tırnaksız (') deneyebilirmisin.

Katılıyorum ama yazı olması gereken yere sayıda yazılabilir :p

Kriterlerde sorun var diyor. Söylenildiği gibi tabloya uygunsuz veri girmeye çalışıyorsun. Bu sayı olan yere yazı girmekte olabilir, maksimum uzunluğu aşmakta olabilir, asp karakteri gibi birşeyde kullanmandan yapabilir. Tabi kodlarda birşey değiştirmediğini varsayıyoruz.

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Bakın bazı sunucularda db yapısını önemsiz tut denir orada sorun yaşamazsınız. Ama şu anda önemli tutuluyor sanirsam.

Örneğin tablo içerisinde "integer" deger alan bir field'e text deger yüklemeye calistiginiz da bu hatayı verecektir.

PHP de de bu değerler önemsiz olduğu için aslında kullanıcılar yanlış bilgilendirilmiş oluyor bir nevi.

Dikkat etmeniz gereken hususlar:

Char fieldlere yazı+rakam
integer fieldlere sadece rakam (sayfa sayıları ile orantılı)

girilebilir.

Siz integer fielde "ahmet" yazdiramazsiniz.

Peki madem böyle neden o zaman integer değer var, chara rakamda harfde girebiliyoruz madem?

sorusu aklınıza gelecektir. Bunun cevabıda listeleme sorgularında integer fieldler char veya string fieldlere göre 10 daha hızlı çalıştığı bilinir. Bunun için sadece rakamdan oluşan field ler integer olarak tanımlanır.

hakanyal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
sayısal değer aldığın değişkenleri vtye girmeden önce int() veya cint() fonksiyonlarının birinden geçirerek dener misin birde

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5