İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Memleketimin İşletim Sistemi : Pardus 1.0

SaintOne

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Pardus 1.0 burada!

Ekim 2004'de yayımladığımız Proje Ana Sözleşmesi doğrultusunda ve Ekim 2005 tarihinde yayımladığımız Pardus 1.0 Yol Haritası'na uygun olarak geliştirdiğimiz işletim sistemi Pardus 1.0 üzerindeki çalışmalarımız sona erdi ve bugün işletim sistemi CD görüntüsü buradan indirilebilir halde kullanıma sunuldu.
Pardus, Linux'un getirdiği açık standartlar, serbest dağıtılabilme ve özgür yazılım kullanım avantajları ile kamu ve özel sektörde daha serbest ve güvenilir teknolojinin önünü açma ve bireylerin bilgisayar ile tanışmasını hızlandırma amaçları doğrultusunda özgür yazılım yaklaşımı ile açık kaynaklı olarak ve GNU Genel Kamu Lisansı (General Public License – GPL) ile özgürce dağıtılmaktadır.

http://www.uludag.org.tr/

SaintOne

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
valla cola sektörüne benzetirsek , Pardus = Kristal Kola Windows = Coca Cola , Linux = Pepsi :)

F

fenerli

Misafir
esasında çalışmayı yapanları desteklemek lazım ama, bazı şeyler baştan savma yapılmış, bu hali ile pek yol alamaz, ilkadımından beri tüm aşamaları takip ediyoruz sayılır (1 senelik bir proje )

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Çok geç kalınmış

Keşke bi 10 sene evvel başlasalarmış. Şimdi çok iyi bir Linux dağıtımı olabilirdi.

I

i.s.a.q

Misafir
goruntuler cok hoş.yanı bence gayet başarılı.ancak bu sıstemı yaygınlastırmak için bılgısayar satış fırmalarından başlamalısınız.işletim sıstemlerını ılk bılgısayar alıcısına onlar kuruyor cunku.

M.CoRLeOnE

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yazilimlarda Bir Cok Hata Mevcut.Genede TR nin Bir Yazilimi..Iyice Gelistirmek Lasim..Belki Bir Gun LinuxCekirdegi Uzerine Degilde Sadece Bize Ozgu Bir Isletim Sistemi Olur
Ne Diyelim Yerli Mali Yurdun Mali Herkez Onu Kullanmali : ) Emperyalizme Hayir :p
Isletim Sistemindeki Isimlerde Cok Hos Geldi Bana Comar Filan :/

Borte45

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Hiç birşey için geç sayılmaz,görüntü olarak çok güzel geldi bana gelişritilirse çok hoş olur.

hakanyal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
biraz destek verilirse ve yazılım geliştirilirse güzel olacak

tolgahat

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
mesela ben bir bilgisayar üreticisiyim. Yada toplamacısı işte :D ben bu işletim sistemini müşterime kurdum gönderdim. Peki bunun için testekleyici yazılımlar nerede ? adam tuttu bana GTA yı getirdi kuramıyorum dedi. Ben ne dicem adama bu windows için sen git pardus için yazılmışını bul mu

garip vala

alorak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
tolgahat' Alıntı:
mesela ben bir bilgisayar üreticisiyim. Yada toplamacısı işt ben bu işletim sistemini müşterime kurdum gönderdim. Peki bunun için testekleyici yazılımlar nerede ? adam tuttu bana GTA yı getirdi kuramıyorum dedi. Ben ne dicem adama bu windows için sen git pardus için yazılmışını bul mu

Windows programlarını (bazılarında tam randımanlı bazılarında değil) Linuxda çalıştıracak program var. WinX tipi birşeydi.Nette bulursun aranırsa :)

hukuki

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Son tüketici olarak hepimizin isteği teknik destektir. 100 dolar vermiyeceğim diye bir sürü extra program vs. ile uğraşmak yerine windowsu seçiyorum. Belki yanlış anlayacaksınız ama işte son kullanıcı profili bu...

UguG

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Linux iyidir güzeldir. Zamanında kurdum hevesimi aldım. Yok o çalışmıyor yok bu çalışmıyor...

Zor bence. Linux adam olamadı henüz!

C

cappytoi

Misafir
UguG' Alıntı:
Linux iyidir güzeldir. Zamanında kurdum hevesimi aldım. Yok o çalışmıyor yok bu çalışmıyor...

Zor bence. Linux adam olamadı henüz!
aslında yeterince adam oldu, linuxta çalışmaz gördüğüm tek şey windowsta çalışan muhteşem oyunlardır, onu da ufak tefek oyunlarla kapatmaya çalışıyorlar; nitekim güzel oyunlarda var aralarında :) eski ve geliştirilme aşamasında olan sürümlerden uzak durmak lazım yoksa o çalışmıyor bu çalışmıyor demeye devam edebiliriz. şöyle güncel bir sürüm indirip şansınızı tekrar deneyin derim

pardus çok iyi bir proje ve göz ardı edilmemeli. en azından kurup denemenizi tavsiye ederim.

Y

ysf

Misafir
- Evet Pardus 'un eksikleri var fakat dikkat ettiyseniz version 1.0 gelişmeye devam ediyor ve gelişecektir.
- Son kullanici olarak destek hepimizin hakkı gerçekten ve kullanilabilirlik. Fakat Pardus size windows ' u sildirip artik rahat ettireceğiz gibi bir iddia sunmamıştır. Pardus 1.0 ile kurulum kabusu bir nevi sona ermiş ve bir çok türk kullanıcısı linux a ilk adimini atmiştir. Bir çoğu geri sildi belki ama onlar artik linux kullandılar hemde türk yapımı.
- Bir çok eksiği vardır doğrudur. Fakat version 1.0 dır. geleceği tübitak tarafından sağlanacaktır. geli$ecektir.
- Belki bizler GTA, Delta Force gibi bir çok ürünü gerekli görsekte, emin olun Türkiye 'de resmi kurumlarda sadece Office paketi için Windows lisansi alan ardindan Office lisansi alan 10binlerce memur var. Pardus ilk aşamada bunları silip yurt dı$ına giden kaynagin bir çoğunu ülkemizde tutacaktır.
- Linux adam olamadımı ? Son kullanıcı ve internet cafeler için belki evet. Kullanım alanına göre değerlendirilmelidir diye dü$ünüyorum.

wampirman

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
belki oyun severler için faydalı değil ama bu tür geliştirilebilir uygulamaları devlet kendi birimlerinde kullanabilir. windowsun bilgi sızdırıp sızdırmadığını kimse bilemez ama açık kaynak kod uygulaması ile bu soru işaretleri ortadan kalkar. Hem kendi içinde bulunan elemanlara iş olanağı sunulur hemde maliyet azalır.
Yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı
sizi destekliyorum

e-net

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Böyle çalışmaların artması dileğiyle,Başarılar..

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Şu anda üzerinde en yoğun forumların çalıştığı sunucuların %99'unda Linux olduğunu unutmayın bence. :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5