İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Memurlar.net'in Alexa hilesi yapma ihtimali

SebastiHan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
85
Türkiye'nin en önemli memur haber sitesi memurlar.net'in son aylarda takındığı bir taktik var. Alexa sıralamasını yapay olarak düşürerek reklam fiyatlarını artırmak ve dolayısıyla da kazancını artırmak. Ücreti mukabilinde Alexa düşürme hizmeti de veren biri olarak memurlar.net'in yaptığı bu illegal yöntemle insanları kandırmasını hiç doğru bulmuyorum.

Ekşi Sözlük gibi bir sosyal medya sitesi 11. sırada. Yenişafak gibi spor, burçlar ve namaz vakitleri gibi aranma potansiyeli olan sayfalarda ilk sırada olan bir site 23. sırada ama belli bir kitleye hitap eden memurlar.net 7. sırada. Hiç inandırıcı değilsiniz. Hiç.

Alexa yapay düşürmeler grafiklerde kendini gösterir. Alexa seyri bir anda değişir ve elle çizilmiş bir grafik sunar.

Memurlar.net'in Alexa değişim grafiği (yapay grafik)
alexa-memurlar.net.png

Mynet.com Alexa değişim grafiği (doğal grafik)
mynet.com-alexa.png

Türkiye'de en çok ziyaret edilen siteler listesi (Alexa değerine göre)
alexa-ilk-500-liste.png
alexa-ilk-500-liste-2.png
alexa-ilk-500-liste-3.png
alexa-ilk-500-liste-4.png

Konu ile ilgili iyinet üyelerinin de düşüncelerini merak ediyorum.

Nginx

İyinet Üyesi
Reaction score
69
Bu sıralar memur alımları fazlasıyla gündemde bence bununla alakalı bir seo çalışması yapılıp öne çıkarılmış. Fakat Alexa grafiğinde ekonomiden de bildiğiniz üzere balon etkisi görünüyor açıkçası insanın aklında çok soru bırakıyor. Alexaya önem veren kaç kişi kaldık şurda ki memurlar böyle birşey yapsın diye sorarım kendime

sudenazz

0
Onaylı Üye
Reaction score
29
Her zaman takip ettiğim bir site. Böyle bir hile yoluna gittilerse ayıp etmişler

btkc

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
1
Yapay olarak ilk 7. sıraya çıkmak kolay mı peki bu kadar?

kulturelbellek

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
32
Siz sanıyorsunuz ki insanlar alexa değerine bakıp ona göre reklam veriyor. Ya da bu sıralamalar çok önemli. İnsanlar verdikleri reklamın geri dönüşümüne bakarak reklam verir. Bu sıralamayı etkileyen en önemli faktör ziyaretçinin sitede kalma süresidir.

Memurlar net gibi bir sitenin alexa değerine kimse bakmaz. Forum konu açarken biraz daha araştırıp bilgi sahip olduğumuz şeyleri yazarsak hepimiz için faydalı olur.

Winman

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
2
reklam hite göre alınmıyor mu? ben bir sitenin alexasına bakarak asla reklam almam. Eğer hiti sağlamsa 2m olsa da alırım yani. alexanın benim için önemi yok o kadar

yasintekin

Onaylı Üye
Reaction score
54
Haber7.com Alexa sırasındaki değişime bakar mısınız?
Bunlar da hileci hurdacı olmuş

haber7-alexa.jpg

liftart

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
alexa da hile yapabilmek mümkün mü veya kolay mı peki, bu işi bilen kişilere soruyorum

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5