İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Merhaba, ş ı gibi karakterleri normale cevirme

webturk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba,

php de ş ı bu gibi karakterleri (sanirim unicode html kodu diye geciyor) normal karakterlere cevirmek mumkunmu.

Mesela
"ba& #351;& #305;na" ==> "başına"

ama bu sadece bu iki karakter deil benim 150000 satırlık bir veritabanım var sql olarak. Bunun içindeki butun verileri boyle eşleştirerek normal karaktere çevirmek istiyorum.

Ama str_replace gibi kodla deil.

iyi çalışmalar

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
str_replace ile neden degil? Ne gibi bir cozum ariyorsun?

uyuz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
kod kullanmak istemiyorsan:
mysql in dump et, text dosyasını bir editörle aç bul-değiştir ile hepsini düzelt bir daha sitene yükle ...

webturk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
str_replace kullanirim aslinda bir db icin ama bunun gibi problemi surekli databanklarimda yasiyorum. yeni sozlukler alirken.

onun icin bilmek istiyordum bunun bir cozumu varmi diye. Mesela utf8 karakterler icin encode ve decode var ama bunun icin bulamadim. Belki ama ozel bir fonksiyon vardir.

Bu arada ikinci sebep. Mesela ben türkcede ş ı c nin alt noktalisini biliyorum (klavye almanca ondan yazamadim) onun haricinde diyelim bir baska dilde bir harfin boyle html kodu ciktigi vakit str replace bir ise yaramayacak cunki ben o karakterin gelebilecegini bilmiyorum.

o yuzden demistim, str replace olmasin diye.

text dosyasindan al degistirdense str replace daha iyi ve hizli. ama problem yine ayni.

en sonda arkadasin verdigi kodda gorunurde ise yariyor gibi geliyor ama aslinda kaynaga baktigimizda yine ayni kalmis. sadece ekrana oyle geliyor.

*siber*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
root kullanıyorsan ilk önce sql ini dump yap. Sonra tekrar gir. Root dan girince bu tür karakter sorunları yaşamazsın.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5