İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Meslek olarak Webmasterlık, Bilişim Sektörü vs.

XR9

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Arkadaşlar ben şu an için webmaster'lık işini meslek olarak değil hobi olarak yapıyorum. Ama çok sevdiğim bir hobim. Asıl mesleğim elektrik, elektronik, mekanik sistemler, otomasyon vs. üzerine. Mesleğim demiyim, okuduğum okullar bunlar üzerineydi.

Yaşım 23 oldu, askerlikte (Tecil 2009 sonu bitiyor) kapıya dayandı. Bilgisayar sektöründe bir kursa başlayıp o yönde kendimi geliştirmek ve kendi mesleğimi icra etme arasında acayip kararsız kaldım. Bilgisayar alanına yönelirsem gerçekten sevdiğim işi yapıcam ama öbür türlü asıl mesleğim konusunda pek bir fikrim yok. Çünkü tecrübem yok. Web sektörüne atılıpta başarısız olursam, senelerim boşa yanarsa diyede korkuyorum. Ayrıca web sektörüne atılırsam ünide okuduğum 3 yılada yanıyorum.

Web grafik tasarım, sistem veritabanı uzmanı vs. gibi alanlarda çalışanlara soruyorum. Sizce mesleğimden vazgeçmeye değermi? Şu an okuduğum meslekte geleceği olan, iyi kazandıran bir meslek (mekatronik). Ama işimi sevip sevmediğimden emin değilim.

(Keşke yine ilköğretim hayatıma dönebilseydim :))

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Boşver internet işlerini, düzenli bir hayat bırakmıyor insanda...
Sen elektroniğe dön ve arada estikçe hobi olarak web yaparsın

sivrisinek

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
valla aynen bende elektronik mezunuyum ama gel gelelim.. İnternetten kopamıyorum 4 senedir bu işteyim.. interneti sadece bir websitesi açıp ona gelen reklamlarla devam etmeyi düşünüyorsan yanılıyorsun webmaster sayısı kullanıcı sayısına oranla artmakta..Ama mesela internette webtasarım işi yaparsın şirketlere vs yada bir şirketlerde internet bölümlerinden çalışabilirsin vs..

aslında iki seçenek var.. İnternet ile uğraşısan kendi işini yaparsın..Rakat olursun..
Ama elektrik yada elektronik her zaman bir şirkete bağlısın demektir.Sadece gelen maaşla yetinmek gerekir.Piyasada 100 bin elektronik mezunu varken şuan sadece 10 bin internet işi yapan vardır.. Elektronik te bir yere kadar gidebilirsin ama internetin ucu bucağı yok..

yani internet başı başına bir dünyadır.. mesela bir dunyada elektrik işi bir meslekken internet dunyasında webtasarım işi bir meslektir. normal dunyada elektronik bir meslektten internettede hosting domain vs bir meslektir. Bu yüzden normal hayatta sen sadece elektronik yapacaksın sadece 1seye bağlı kalarak ama internette 10 larca meslek öğreneceksin..

Ha bu laflarım senin işallah dogru kadar vermeni engellemez..Bilemiyoruz kafalar karışık.. Bir internet işi ile uğraşan 10 bin dolar kazan adam varken bir elektronik mezunu adam bir ufak dukkanda calısarak 400 ytl maasla üstüne birde birilerinin dedikleri ile uğraşmak başka bir elektronik işi yapan adam ayda 2 bin ytl sabit gelirle çalışırken bir internet işi yapan adam 200 ytl talim olmak zorunda ..

bu yüzden mekan , iş , insan , yetenek , sevgi , istek ve bir ton şey buna fark yaratabiliyor..

ama bana kalırsa örnek 2 bin ytl maaş almak yerine 500 ytl alarak kendi işimi yapmak ve en önemlisi seve seve yapmak bana daha anlamlı geliyor.

Ha en kötüsü ne olur.İnternette öğrendiğimiz meslekleri reele taşırız.. Örnek bir webtasarım firmasında örnek bir portal yönetim firmasında bir grafik firmasınında vs..

XR9

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar.

Ben elektronik işinide seviyorum ama iş tecrübem olmadığı için tereddütteyim. Bu işteki amacımda büyük bir işletmede/fabrikada bakımcılık veya otomasyon şirketinde plc programlama.

Ama internet işindede bir web&grafik ajansında veya bir işletmede bilgi işlem sorumlusu vs. olmak isterim. Bilgisayar ve internet kullanımını çok seviyorum. Diğer işe göre internet işi bedenden çok kafa yoruyor.

Önümüzdeki günlerde tatile çıkıcam, dönüşte kararımı verip yoluma devam etmek istiyorum, inşallah hayırlısı olur...

NaCReS

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ben kimyagerim kopamıyorum webden.. :) ama önce iş sonra webmasterlık..

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
iki işin kesiştiği yerler yokmu? web uzerinden yonetilebilir otomasyon sistemlerle uğraşamazmısınız? muazzam olur bence :)

XR9

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
iki işin kesiştiği yerler yokmu? web uzerinden yonetilebilir otomasyon sistemlerle uğraşamazmısınız? muazzam olur bence :)

Böyle sistemler mevcut ama benim o kademeye ulaşmam baya bir zaman alıcak :) Örneğin staj yaptığım bir fabrikadaki PLC'ler internet aracılığıyla Belçika'dan kontrol ediliyordu.

cakirx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
zor bir seçim sonuçta tasarımla uğraşıp askeri maaşa talim etmek zorunda olan bir çok kişi var veya işsiz.Yeteneğini kendiniz keşfetmelisiniz eğer kararsız kalabiliryorsanız iki seçenek arasında elektroniğe yönelip hobi olarak internetle uğraşmanızı tavsiye ederim.

Sadece şimdiyi düşünmeyin ilersi için planlar yapın sonrası için hayal kırıklığının bedeli ağır olabilir.

aXzel

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0

bilgiye katılıyorum

bir hafta kadar önce host domain 350 kadar müşterimden rica ederek boşalttım suan 40 45 müşteri kaldı onlarda yıllık sunucu masrafını cıkınca 2000 ytl civarı kar bırakıyor ve şirket siteleri oldugu için sıkıntı yaratmıyor reklamdı özgün içerikti google idi hitti derken hayatın kayıyor tasarımdan pek anlayan birisi sayılmam programlama yapıyosun script yazıyorsun ancak millet w a r e z e düşen scriptleri kullanıyor 100 - 200 ytl gibi rakamlara satıyorlar düzenli maaşın yada iyi bir birikimin yoksa idare etmek gerçekten zor oluyor..

Ama suda var iyi bir programlamacı , tasarımcı , konusunda uzman olan kişi ciddi manada güzel paralar kazanıyor işsiz kalmıyorlar ama onlarda o hale gelebilmek için gece gündüz bilgisayar başında kod yazarak , grafikler tasarlayarak uzman oluyorlar host domain işi belki yeniden canlanır son gelen kanunlar ile ama artık bu işinde uzmanları 3-4 bin referansı olan kişiler önde götürüyorlar aralarından sıyrılıp cıkmak için hiç kimsenin yapmadıgını yapmak gerekiyor bunada ya maddi imkanlar elvermiyor yada tecrübe bilgi yetmiyor..

Efsane

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Severek yapacağınız işi tercih edin. Her zaman daha iyi iş daha iyi kazançtır

LUGAS

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3

bencede en iyisi hobi olarak devam ettir ayrıca geliri felan sabit olmadıgından ileride zor duruma düşebilirsin gerçi inşallah birgün önerebilecegim bir meslek olmasını cok isterim webmasterlıgınama henüz değil ...

Grafix

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yapabileceğine inanıyorsan kesinlikle yap gerisi su gibi gelir.

T3chn0

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2

bu şekilde yorumlar bana çok komik geliyor, internet düzenli bir hayat bırakmıyor bırak bu işi diyorsunuz ama siz hala bu işe devam ediyorsunuz :)

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Yalan mı peki komik(!) düşüncem?

Ben içindeyim ve durumum bu diyorum, sadece ben değil hemen hemen tüm internet ile uğraşan tanıdıklarım böyle. Bırakabilsem, emin ol bırakırım ama olmuyor işte, geç kaldık...

XR9

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Arkadaşlar şuan için kendi mesleğim ağır basıyor. Sanırım web işini hobi olarak sürdürmeye devam edicem. Kendi mesleğimde kendimi iyi yetiştirebilirsem güzel paralar dönüyor. Özellikle otomasyon işinde iyi paralar var. Yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar... ;)

T3chn0

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Yalan mı peki komik(!) düşüncem?

Ben içindeyim ve durumum bu diyorum, sadece ben değil hemen hemen tüm internet ile uğraşan tanıdıklarım böyle. Bırakabilsem, emin ol bırakırım ama olmuyor işte, geç kaldık...

yalnış anlamayın amacım tartışma yaratmak değil.Ama gerçekten bırakmak isterseniz çok rahat bir şekilde bırakabilirsiniz mesela bilgisayarınızı satabilirsiniz, internetinizi kapatabilirsiniz :)

Grafix

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
mühim olan bigisayarı satmak veya interneti kapatmak değil,içindeki sevgiyi kapatmak.

bu sevginin on / off tuşları var mıdır dersin?

T3chn0

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
mühim olan bigisayarı satmak veya interneti kapatmak değil,içindeki sevgiyi kapatmak.

bu sevginin on / off tuşları var mıdır dersin?

ben interneti para kazanmak için kullanıyorum.Eğer başka sektörde daha fazla kazanıcaksam şimdi bırakır geçerim. :)

Grafix

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
tamam benden sana bir tavsiye;

endüstriyel tasarım geleceğin mesleği,emin ol daha çok para kazanırsın, hadi bırak interneti :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5