İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Microsoft ilk çelmeyi yedi!

ByRON

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Microsoft, Windows ile piyasada sağladığı üstünlüğü kötüye kullanmakla suçlanıyor.
Avrupa Birliği'nde bir mahkeme, bilgisayar devi Microsoft'un temyiz başvurusunu reddetti.

Microsoft, üç yıl önce Avrupa Komisyonu tarafından Windows işletim sistemiyle piyasada sağladığı üstünlüğü kötüye kullanmaktan suçlu bulunmuştu.

Gözlemciler mahkemenin bugün verdiği kararın, Avrupa'daki rekabet ve tekelleşme yasalarını yıllarca şekillendireceğini söylüyor.

Avrupa iş dünyası muhabirimiz Alex Ritson da kararın Microsoft'un dünya çapındaki faaliyetlerini etkileyeceğini belirtiyor.

Mahkemenin onayladığı kararda Amerikan bilgisayar devinden, Windows işletim sistemiyle ilgili bazı gizli kodları rakiplerine vermesi isteniyor.

Rakip şirketler bu kodları kullanarak ürünlerinin Windows'la uyum içinde çalışmasını sağlayabilecek.

Kararın bir başka boyutuysa Microsoft'un, Windows Media Player adlı ses ve görüntü dosyalarını çalan programını bundan böyle Windows paketine dahil edemeyecek olması.

Rakipleri Windows Media Player'ın ayrı bir program olduğunu ve pakete dahil edilmesinin haksız rekabet yarattığını savunmuşlardı.

Temyiz mahkemesi ayrıca Avrupa Komisyonu'nun bugüne dek verdiği en yüksek tazminat cezasını da haklı buldu.

Komisyon 2004 yılında Microsoft'tan 497 milyon euro talep etmişti.

Microsoft ise bu suçlamaları reddederek, AB'nin Adalet Divanı ardından ikinci yüksek mahkemesine temyiz davası açmıştı.

Şirketin şimdi mahkeme kararını da temyiz ederek, dokuz yıldır sürdürdüğü hukuk mücadelesine devam etmesi bekleniyor.

Ancak Avrupa iş dünyası muhabirimiz Alex Ritson, haksız rekabeti engelleyen bir kurum olma konumunu pekiştirmeye çalışan Avrupa Komisyonu'nun, bu kararla şimdilik rahat bir nefes alacağını söylüyor.

AB mahkemesi, komisyonun üç yıl önce verdiği kararlardan yalnızca birini haksız buldu ve Microsoft'u denetlemek üzere bağımsız bir kuruluş oluşturulmasına gerek olmadığı hükmüne vardı.

Kaynak

hitix

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Dehşet paralar dönüyor gerçekten.

Kişisel kanım adam işletim sistemi yazıyorsa üstüne istediği plug-in ve programı da yazıp koyar. Daha iyisini yapanlar varsa zaten onlar tercih edilir. Ben niye hazırladığım bir sistemin kaynağını herkese vereyim ki?

Alexis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
Mantıksız gibi görünüyor, işletim sistemi onun, istediği program ile beraber dağıtamaz mı? Dün çevrem ile bunu çok tartıştık, ne demek haksız rekabet? Rakipleri daha iyisini yapsın, onu kullanalım, adamlar yapmış kendileri tekel olmuyor ki, tekelcilik ile suçlanıyorsa demek ki ciddi rakipleri yok. Rakiplerinin olmaması onların suçu mu?

Kim bilir perde arkasında neler dönüyordur.

aXzel

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bill gates abiye dokunmazki bu para :D ama karizmayı cizdirmişler :)

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
bugün bill gates gibi bir adam bilgisayar sektöründe olmasaydı belkide bulunduğumuz yerden daha farklı bir yerde bile olabilirdik. rekabet edemeyen, mahkeme açıyor. ev kullanıcısı için en basit işletim sistemini yapabiliyorlar, pazarlamada çok iyiler ve ciddi yatırımlar yapıyorlar. başarılı oluncada, rekabet yüzünden mahkeme açılıyor. saçmalık.

ByRON

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Anlamadıgım birsey var rekabet olazsa o sektor yürümez.

bundan yarım saat önce tam yazarken bilgisayarım yandı :( offf offff neyse ki bilgiler eksiksiz duruyor.

senolcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Mantıksız gibi görünüyor, işletim sistemi onun, istediği program ile beraber dağıtamaz mı? Dün çevrem ile bunu çok tartıştık, ne demek haksız rekabet? Rakipleri daha iyisini yapsın, onu kullanalım, adamlar yapmış kendileri tekel olmuyor ki, tekelcilik ile suçlanıyorsa demek ki ciddi rakipleri yok. Rakiplerinin olmaması onların suçu mu?

Kim bilir perde arkasında neler dönüyordur.

valla bende senin gibi düşünüyorum, nedir bu microsoft'un çektiği çile, en iyisi bill gates bir şirket daha kursun kendi rakibini kendi çıkarsın ortaya yoksa davalardan çok ağrıcak başı.

Lisans

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Her sektöre girdi ama google rakip oldu bari işletim sistemi üzerine yoğunlaşsın onuda google kapmasın :

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Daha iyisinin yapılmış olmadığını zannetmeniz sanırım yapılan haksız rekabet ve propagandanın bir kanıtı olsa gerek. Çünkü daha iyisi yapılalı baya bir oluyor. En çok kullanılan ya da en çok reklamı yapılan her zaman en iyi ürün olmadığından kelli dünyada ve her ülkede rekabeti koruma kurumları var, onların amacı da bu zaten. Ama zaten onlar kendi aralarında birbirlerini limitleyerek hallediyorlar, son kullanıcılar olarak çok üzülüp tasa etmeye, bu konuları yorumlamaya gerek yok.

E

ErsinAcar

Misafir
Biride google a dava açsın bir çok alanda rekabeti öldürüyolar hatta ben gidip açayım :)

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
rekabet için kural olur mu. rekabet ve reklamcılık akıl işidir. bu işi kurallarla sınırlamak veya belli kategorilere sokmak bana göre tamamen akıl dışı... rekabet yaparken, kanun çiğnenmedikçe, birilerinin bilgisi, canı, malı gasp edilmedikçe rakabete burun sokulması bana çok anlamsız geliyor. microsoft başarılı reklam politikasının meyvelerini topluyor, toplucakta. varsa daha iyi stratejisi olan zaten çoktan öne geçmişti.

kaanmurat

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
o zaman rakipsiz sitelerde bize kaynak kodlarını açsın, bizde webde tekelleşme istemiyoruz :p olurmu böyle saçmalık.

cakirx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
zaten media playeri 1 kere bile kullanmadım gereksiz bir yazılım bence bs player ve winanp varken :p

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Kimse kimsenin kaynak kodlarını istemiyor, olaya minicik bir pencereden bakıp yorumluyorsunuz, olay kaynak işi filan değil. Hükümetler ya da hükümet destekli kuruluşlar ekonomiye bazı verimsiz durumlarda müdahele ederler. Tekel bunlardan biridir, tekel piyasa oluşmaya başladığı zaman sektör cansızlaşır, rekabet yok olur, böyle durumlarda bunun önüne geçmek için devlet tekel limitler, vergilendirir, ceza verir, belini büker, üstüne yük bindirir, kamçılar. Bir şekilde piyasanın yeniden canlandırılması gerekmektedir zira.

Sizin evinizde oturup en güzeli Windows, neden böyle adamlar başarılıyken onlara dava açılıyor tarzı minik yorumlarınız makro boyutta ülke ekonomilerini ilgilendirdiği için açılan davalara karşı cılız yorumlar oluyor. Devletlerin görevi ekonomide oluşabilecek kargaşaları önlemek ve verimi arttırmaktır, Windows çok iyi çok güzel parası da çok herşeyi satın alsın, ondan sonra yazılım sektörü ölsün, herkes bir yerde toplansın senaryosu verimsiz bir senaryo olduğu için karşıt taraf desteklenecektir. Yarın bir gün Linux piyasanın %90'ını ele geçirse bu sefer aynı işlemler onun için de tekrarlanacaktır, bill gates'ın kavanoz dibi gözlükleri var diye kimse ona gıcık olup dava açmış değil.

Rekabet varsa vardır, yoksa yoktur, en iyi olan kazanır vahşi kapitalizmdir, Amerika'da bile bugün bu şekilde bir politika yürütemezsiniz, vahşeti olduğu gibi bırakırsanız sadece 3-4 tane dev şirket herşeye sahip olur, ne sizin için ne devlet ekonomisi için hayırlı olmaz.

Ayrıca bütün bu bilgilerden bağımsız olarak windows hıyar gibi bir işletim sistemidir. Yeni çıkarılan sürümlerini yüklemek ve stabil olmasını beklemek için 1-2 sene beklersiniz. Windows 98'i bir çok kullanıcı 2000'den sonra XP'yi çıktıktan baya bir sonra yüklemiştir, Vista'yı da yüklemeyip XP'den devam eden kullanıcı sayısı şu anda milyonlardadır. Tekel piyasa oluştuğu için bütün yan sanayi Microsoft'un dandirik ürünü etrafında geliştirme yaptığından daha kaliteli ürünler piyasada yer bulamamaktadır. Gerek performans, gerek güvenlik ve geliştirilebilirlik açısında Windows'un 85 kat ilerisinde olan bir çok açık kaynak işletim sistemi rekabetin dışına "itilmektedir". Yapsalardı, etselerdi gibi varsayımlar bu itilmeyi meşru kılmaz. Hele de Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin vatandaşları bu itilip kakılmanın, bir de milli ekonomiye verdiği zararı hesaplamadan bol keseden atıp tutması şaşılacak iş, hadi Amerikalı itiraz etse anlarım, sen veriyorsun bir lisansa 95 dolar bunun kime ne faydası var memlekette. Bu kadar microsoft askeri olmayı anlayabilmiş değilim.

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
okudugum yazıya göre anladıgım olay su kimse rakip olamıyoruz diye dava acmıyor microsoft diyor para bende herşey bende deyip belli caplı firmaların büyümesinin önüne geciyor. yeni girişimcileri başlamadan ezmeye çalışıyor. anlıcagınız parasınız kullanıyor ve kendine rakip cıkmadan yok ediyor anladıgım bu benim.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
hayır anlamadığım okuduğunuzu nasıl yanlış anlıyorsunuz hayret...yukarıdaki yazıda ;
Kimse kimsenin kaynak kodlarını istemiyor, olaya minicik bir pencereden bakıp yorumluyorsunuz, olay kaynak işi filan değil.
denmiş...ama aşağıdaki yazıya ithafen ????
Mahkemenin onayladığı kararda Amerikan bilgisayar devinden, Windows işletim sistemiyle ilgili bazı gizli kodları rakiplerine vermesi isteniyor.
denmiş...Bu kaynak kod değilmidir?
Ya da ifade zorluğu çekiliyor, düşündüğünüzü anlatamıyorsunuz...
Her neyse...
Ben işletim sisteminin tekel boyutlarda olmasından gayet memnunum. Bugün şimdi yazdığımız forumun bile yıllık lisans bedeli koskaca bir işletim sistemiyle aynı paraya satılıyorsa (ki sisteme tek sefer foruma her yıl verilecek bu para) buna yangın yapan firmalar sadece komplekslidir. Kaldı ki lisansı yok diye işletim sistemi çöken kulaktan dolma sözler duydum ama lisansı yok diye forumu kapanan onlarca kişi var. Burda kimin bit kadar bir forum için böyle bir mücadelesi varsa işletim sistemi için on katı fazlası olması gayet normaldir.
Ve tüm bunları onların tarafından düşünmeye çalışarak söyledim...
Kendim ise asla bir dvd ye 3-4 divx yazıp arkadaşımın evine gidip sırf açık kaynak kod destekliyorum tribiyle kurdugu bir sistemde bu filmi seyredememek, yaptığım reklam filminin ilgili codec inin karşı sistemde çalışmaması, 2-3 saat uğraştan sonra word de hazırladığım teklif dosyasını, sırf marjinal kompleksleriyle kurduğu açık kaynak kodlu işletim sisteminde bilinmeyen dosya olarak görünmesini vs.vs.vs. gibi problemler yaşamamak için istemiyorum. Ms den istenen bu teklifte tamamen "usta sen çok yedin az çekilde bi kaşıkta biz çalak" mantığından başka hiç bir şey değil.
Emek her zaman karşılık almalıdır. Webwiz forum ilk çıktığında beleşti, şimdi yüzlerce dolar istiyor özel mesajlar vs. açılsın diye ya da bannerlarını kaldırabil diye, yarın ne olacak full paralı olacak...Ben adım gibi eminimki mysql mssql den önce çıkmış olsaydı (emin değilim hangisi ilk çıktı) ya da mysql lansmanını mssql den sağlam yapsaydı şimdi bedava olan mssql olurdu binlerce dolar isteyende mysql olurdu...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5