İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Microsoft ilk çelmeyi yedi!

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Kimse kimsenin kaynak kodlarını istemiyor, olaya minicik bir pencereden bakıp yorumluyorsunuz, olay kaynak işi filan değil. Hükümetler ya da hükümet destekli kuruluşlar ekonomiye bazı verimsiz durumlarda müdahele ederler. Tekel bunlardan biridir, tekel piyasa oluşmaya başladığı zaman sektör cansızlaşır, rekabet yok olur, böyle durumlarda bunun önüne geçmek için devlet tekel limitler, vergilendirir, ceza verir, belini büker, üstüne yük bindirir, kamçılar. Bir şekilde piyasanın yeniden canlandırılması gerekmektedir zira.

Sizin evinizde oturup en güzeli Windows, neden böyle adamlar başarılıyken onlara dava açılıyor tarzı minik yorumlarınız makro boyutta ülke ekonomilerini ilgilendirdiği için açılan davalara karşı cılız yorumlar oluyor. Devletlerin görevi ekonomide oluşabilecek kargaşaları önlemek ve verimi arttırmaktır, Windows çok iyi çok güzel parası da çok herşeyi satın alsın, ondan sonra yazılım sektörü ölsün, herkes bir yerde toplansın senaryosu verimsiz bir senaryo olduğu için karşıt taraf desteklenecektir. Yarın bir gün Linux piyasanın %90'ını ele geçirse bu sefer aynı işlemler onun için de tekrarlanacaktır, bill gates'ın kavanoz dibi gözlükleri var diye kimse ona gıcık olup dava açmış değil.

Rekabet varsa vardır, yoksa yoktur, en iyi olan kazanır vahşi kapitalizmdir, Amerika'da bile bugün bu şekilde bir politika yürütemezsiniz, vahşeti olduğu gibi bırakırsanız sadece 3-4 tane dev şirket herşeye sahip olur, ne sizin için ne devlet ekonomisi için hayırlı olmaz.

Ayrıca bütün bu bilgilerden bağımsız olarak windows hıyar gibi bir işletim sistemidir. Yeni çıkarılan sürümlerini yüklemek ve stabil olmasını beklemek için 1-2 sene beklersiniz. Windows 98'i bir çok kullanıcı 2000'den sonra XP'yi çıktıktan baya bir sonra yüklemiştir, Vista'yı da yüklemeyip XP'den devam eden kullanıcı sayısı şu anda milyonlardadır. Tekel piyasa oluştuğu için bütün yan sanayi Microsoft'un dandirik ürünü etrafında geliştirme yaptığından daha kaliteli ürünler piyasada yer bulamamaktadır. Gerek performans, gerek güvenlik ve geliştirilebilirlik açısında Windows'un 85 kat ilerisinde olan bir çok açık kaynak işletim sistemi rekabetin dışına "itilmektedir". Yapsalardı, etselerdi gibi varsayımlar bu itilmeyi meşru kılmaz. Hele de Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin vatandaşları bu itilip kakılmanın, bir de milli ekonomiye verdiği zararı hesaplamadan bol keseden atıp tutması şaşılacak iş, hadi Amerikalı itiraz etse anlarım, sen veriyorsun bir lisansa 95 dolar bunun kime ne faydası var memlekette. Bu kadar microsoft askeri olmayı anlayabilmiş değilim.

bazı bölümlere katılmamak elimde değil gerçektende bazı gelişmeleri engellediği kesin hatta yapabileceklerinin yarısını bile bize suduklarını sanmıyorum

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
hayır anlamadığım okuduğunuzu nasıl yanlış anlıyorsunuz hayret...yukarıdaki yazıda ;

denmiş...ama aşağıdaki yazıya ithafen ????

denmiş...Bu kaynak kod değilmidir?
Ya da ifade zorluğu çekiliyor, düşündüğünüzü anlatamıyorsunuz...
Her neyse...

Ben şahsen okuduğumu çok güzel anlarım, çok da güzel ifade ettiğimi düşünürüm, bağımsız testler ve girdiğim sınavlar bunu hep gösterdi, bu bir ayrı konu:) Yazıda belirtilen kısımların ne olduğunu ve ne sebeple istendiğini bilmeden "ben de Google'ın kodlarını istiyorum" diyen arkadaşa cevaben olayın temelinin kaynak paylaşımından çok, bazı yerlerin kapalı olmasının düzensizlik yaratmasında olduğunu belirtmeye çalıştım.

Ben işletim sisteminin tekel boyutlarda olmasından gayet memnunum. Bugün şimdi yazdığımız forumun bile yıllık lisans bedeli koskaca bir işletim sistemiyle aynı paraya satılıyorsa (ki sisteme tek sefer foruma her yıl verilecek bu para) buna yangın yapan firmalar sadece komplekslidir. Kaldı ki lisansı yok diye işletim sistemi çöken kulaktan dolma sözler duydum ama lisansı yok diye forumu kapanan onlarca kişi var.

Ben fiyat politikasına ucuz ya da pahalı demedim. İsterse 1 dolara da satabilir, isterse 250 dolara satar, bizim dolar basan bir matbaamız olmadığı sürece bu genel ekonomi sisteminde (-) olarak işlenecektir. İsterse yılda 1 milyar dolar, isterse 10 milyar dolar, farkeden bir şey yok. Ben firma değilim, işletim sistemi sahibi de değilim, ne tür bir kompleksim olduğunu daha bir açıklamanı isteyeceğim. Ben basit bilimsel şeylerden bahsettim, kişiden kişiye değişen şeylerden değil. Ülkedeki döviz açığına işletim sistemi 5 puan, makinalar 20 puan, başka bir sektör 100 puan katkı yapabilir, sonuçta döviz açığına bir katkı yapıyor mu, evet yapıyor. Bu bir kompleks mi, hayır bu bir bilimsel veri.

Amaan neyi ithal etmiyoruz ki kuzum diyebilirsin, de. Bu seni hiç mi hiç ilgilendirmiyor da olabilir (şahsen beni ilgilendirmiyor mesela) ama bu bir doğru veridir, sadece şaşkınlığımı ifade ettim.

Burda kimin bit kadar bir forum için böyle bir mücadelesi varsa işletim sistemi için on katı fazlası olması gayet normaldir.
Ve tüm bunları onların tarafından düşünmeye çalışarak söyledim...
Kendim ise asla bir dvd ye 3-4 divx yazıp arkadaşımın evine gidip sırf açık kaynak kod destekliyorum tribiyle kurdugu bir sistemde bu filmi seyredememek, yaptığım reklam filminin ilgili codec inin karşı sistemde çalışmaması, 2-3 saat uğraştan sonra word de hazırladığım teklif dosyasını, sırf marjinal kompleksleriyle kurduğu açık kaynak kodlu işletim sisteminde bilinmeyen dosya olarak görünmesini vs.vs.vs. gibi problemler yaşamamak için istemiyorum. Ms den istenen bu teklifte tamamen "usta sen çok yedin az çekilde bi kaşıkta biz çalak" mantığından başka hiç bir şey değil.
Emek her zaman karşılık almalıdır. Webwiz forum ilk çıktığında beleşti, şimdi yüzlerce dolar istiyor özel mesajlar vs. açılsın diye ya da bannerlarını kaldırabil diye, yarın ne olacak full paralı olacak...Ben adım gibi eminimki mysql mssql den önce çıkmış olsaydı (emin değilim hangisi ilk çıktı) ya da mysql lansmanını mssql den sağlam yapsaydı şimdi bedava olan mssql olurdu binlerce dolar isteyende mysql olurdu...

Öncelikle senin yaklaşımındaki bir anormallik var. Kendi seçimlerini normal buluyorsun, karşısındakinin seçimlerini "marjinal tripler" olarak adlandırıyorsun. Bundan önce sıyrılman lazım. Yanlı olarak yaklaşırsan hadiseye senin seçimlerin dışındaki seçimlere sahip olan herkes marjinal veya tribal olur.

Aslında verdiğin divx ve word örneği benim yazdığım şeyi destekliyor. Yan sanayi Microsoft'un çevresinde gelişim gösterdiği için diğer teknolojilerin önü kapanıyor. Sen divx'i çalıştıramıyorsun çünkü adamlar codec'ini bu teknolojiye göre yazmamış. Bu şimdi sistemin kötü olmasını/rekabet edemez oluşunu mu gösterir? Yoksa bir şekilde belirli bir zümre tarafından rekabetin dışına itildiğini mi gösterir? MySQL'in lansmanı MsSQL'den 50 kat daha sağlam olduğuna da eminim, bugün MySQL varken MsSQL kullanan göreceli olarak az sayıda yer var. Ama MySQL'in kısa vadede para ile satış yapacağını zannetmiyorum standart sürümlerinde.

Bir kaşık da ben alıyım lafı da pek anlamını bulmuyor, MySQL,linux ve diğer açık kaynak projeler ücretsiz dağıtılıyor, kimsenin kaşıkla daldıracağı bir tabak yok yani. Ha zaten açık kaynak çevresinde çalışan insanların kaşıkları boş olmaz, çünkü ev kullanıcılarının ve Microsoft askerlerinin bilmediği bir gerçek var ki, artık webde, online, ya da kurumsal ağ yapılanmasının dünyadaki hakimi Linux ve çevresindeki ekip. Bu işletim sistemi bu kadar kaliteliyken, dünya, savunma şirketleri, kritik misyon yerler bunu kullanabiliyorken, son kullanıcının önüne Windows Media Player, Divx Kodekleri vb. diğer yan ürünleri dayatmak rekabeti önlemeye çalışmak olur.

Tekelden memnunum diyen insan gelişime kapalı insandır. İyi ya da kötü demiyorum, gelişime kapalıdır. Tekelin olduğu yerde gelişim yavaş olur, ve evde divx seyredip, mp3 dinlerken siz ne kadar mutlu olsanız da makro boyutta ekonomiler tekelin gelişmesine memnuniyet duyup oturup onun büyümesini seyretmezler. Bilim ve insan doğası buna müsade etmez. Oturup hangisi iyi hangisi kötü diye tartışacaksak ben farklı bilgilerle geleyim. Benim belirtmek istediğim burada "bana ne ya, en iyisi windowz abi, buna dava açmak komik ehe ehe" bakış açısının aslında geniş pencerede hiçbir anlamı olmadığı ve içi boş bir laf öbeği olduğudur. Bu ileti size Windows 98 bir makineden yazılıyor, neden mi çünkü Dell bana sormadan içine Windows yükleyip verdi bunu, wireless kartının driverları Windows için mevcut sadece. İşte ben bir birey olarak bu tekelden etkilendim. Siz mutlusunuz diye herkes mutlu olacak diye birşey yok değil mi? Ekonomi bütün kaynakların verimli kullanılması bilimidir, sadece mevcut durumda mutlu olanların değil. Mevcut durumdan mutsuz olanlar da marjinal veya tribal ya da kompleksli olmak zorunda değildir.

Yine söylüyorum yarın Linux piyasayı ele geçirse son kullanıcı bazında, bu sefer sistem öbür tarafa dengelemek için onun belini bükecektir. Bu senin, benim tercihlerimle alakalı bir hadise değil. Bizde herşeyde olduğu gibi liberalizm ve özgürlük hadiseleri de yanlış kavranıyor, liberal ekonomi deyince herkes her istediğini yapsın mantığı hakim, sanırım işimize de bu geliyor, ancak herkes her istediğini yaparsa kaos olur. Belli başlı ticari etik kuralları ve rekabet gücü elinden alınanların desteklenmesi çok doğal bir süreç.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Valla dostum yazdıklarına geniş geniş yazmak geliyor içimden ama buna zamanım yok...illa birgün tanışırız o zaman bi demlik çayla yeriz birbirimizi :)...
Ancak kısaca konu microsoft değil o tabanda program yazan firmalar. Senin Dell ile başına gelen benim başıma geldi. İlk laptopum Datron du ve linux kuruluydu bende uyuz olmuştum, farklı alanlarda ama aynı hislerdeymişiz. Bu durumda linux a suç bulmakmı gerekiyor ? Yani savundugum şey aslında işletim sistemi değil yardımcı yazılımlar. Önemli olan bunları yönlendirmek. Ben reklamcıyım ve linux hayatta kullanmam çünkü çalıştığım hiç bir programla uyumlu değil, bu durumdada para kazanmak için gerekli olan ms ise ona, başka bişiyse ona sarılırım ve bu bir çok kullanıcınında tercihi oluyor. Aslında tercihte değil mecburen böyle yapıyoruz. Ve benim senin yazından çok topiği oluşturan ana habereydi söylediklerim. Nedense herkes hep Ms'e suç buluyor. Photoshop, corel, paintshop pro, 3d max, maya vs.vs. gibi programlar ms ye uyumlu program geliştiriyorlda diğerleri gelişmek için neden kaynak kodu istiyorlar şaşılacak iş. Kaldı ki bu programlar ms gibi kaynak kodu kapalı olan bir sisteme entegre program yazabiliyorlarsa neden linux için yazmıyorlar ? Buda tercihten öte bence işleyiş olsa gerek. O kadar çok istenen açık kaynak kodu sistemler için neden insanlar gelişecek bir photoshop yazmıyor ? Nedeni gayet basit, bu iş anket eklentisi ya da online üye eklentisi yazmaya benzemiyor, kadro gerektiyor, araştırma gerekiyor vs.vs. Buda para demek.

Benim inandığım tek şey şu ki açık kaynak kodu microsoftu baltayabilmek adına yürütülen bir gerilla reklamdır. ve mysql haricindede ciddi ve kapsamlı hazırlanan hiç bir açık kaynak koda sahip programda bilmiyorum vardır mutlaka ama Ms kullanıcılarına kadar ulaşan bir vizyonu olmadıgı içinde bu skalaya dahil edemiyorum. Ve oluncada linuxun paralı sürümlerinden haricinde çalışmayacağınada eminim. Çünkü herkes para için savaşıyor ;)

Priapos

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
şu günlerde google ve microsoft kan kaybediyor...

kaybedecekte zaten... bilenler bilir altavista dönemini.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
evet geçenlerde zenginler sıralamasına bakınca aklıma geldide bill gates 6-7. ci sırlardaydı şaşırdım...aslında bu bir furya gibiydi galiba, şu sıralar tepedekiler iletişim firmaları

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Datron havuzdaki 1 nokta, diğerleri piyasanın %99'ı. Linux'da GIMP var, Open Office var, Latex var. Kimse bilmiyor, dezenformasyon yapılıyor diye kaliteli yazılımlar piyasada yer bulamıyor derken de bunu kastetmiştim. Sen yok sanıyorsun mesela ama var. Yani her şekilde kim yükselirse onun kafasına vurarak sistem dengeler, gerçekten iyilikle kötülükle alakası yok, iyilik kötülüğü ben kişisel ek fikir olarak belirttim.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Birde düzen var abi, sakat olan o. Bak misal ben masamda 2 tane bilgisayar kullanmak zorunda kalıyorum. Yeni bir müşterimiz yüzünden macintosh almak zorunda kaldım. Sebebi ise yurtdışından gelen dökümanların font ve görsel uyumsuzluğu var. Bu gelen işleri win. de çalışacak hale getirene kadar bir macintosh almak daha mantıklı geldi. Hoş kullanmayıda biliyorum tabi ama çok para ne gerek vardı ama mecburen aldım.
Gimp vs. gibi programlarda format sorunu var. Bizim sektör server side değil ne yazıkki :)...Burda yaptığım işi karşı tarafta sorunsuz açabilsin ve baskıya sokabilsin. Bunlarında ana etkeni postscript. Kimbilir linuxta bunun desteği nasıldır, hiç bir fikrim yok. Kaldı ki daha bunun freehand i corel i, 3dmax i vs.vs. var.
Aslında Linux son kullacının tam randımanlı kullanabilmesi için hazır bile değil. Sistem hazırdır ona bişi demiyorum ama bir önceki mesajımda dediğim gibi onunla çalışacak programlar asıl sorunu teşkil ediyor. Zaten iş olarak kategorize edersek kaç tane olabilirki. Web uygulamaları, ofis uygulamaları ve genel reklamcılık uygulamaları. 3 tane çıkıyor. İlk ikisi okey ama bize gelmez linux :)
Umarım yanlış hedeften dönerlerde yazılım geliştirici firmalara daha çok yönelirler

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
avrupa ve amerika bu denli emperyalist bir politika izlerken, rekabeti korumaya çalışmaları bana hiç samimi gelmiyor. bugün microsoft avrupadan çıkmış bir firma olsaydı yine aynısı olacakmıydı sizce? bugünün şartlarında microsoftun yaptığı gayet normaldir.

Blackfox

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bütün yazdıklarınızı okuyamadım. Malum iş ortamı. Biraz kaçak bir şekilde okumak zorunda kalıyorum :)

Angelo 'nun dediklerine katılmamak elde değil. Sonuçta tekelin kötü birşey olduğunu hepimiz biliyoruz. Windows tekel olmuş gidiyor. Ama ne yazık ki tekelini (işletim sistemi konusunda) kimse kıramıyor. Sebep ise basit : Kimse yeniliklere açık değil :) Türk halkı oyuna meraklı olduğu için Windows gırla gidiyor. Milyonlar dönüyor piyasada. Her oyun işin windows teşvik veriyor. Hatırlarsınız borland Kylix adlı progrramı linux altında delphi dilinde program yazmak için yaratmıştı. Ama 3 sürümden öteye gidemedi. Sebep Microsoft, yine microsoft. Microsoft'a rakip olarak MacOsX i ele alalım. Bu sistemde sadece Grafikerler tarafından aktif olarak kullanıldı. Çünkü topluma öyle lanse edildi. Linux, oyunsever kullanıcılar içinse başbelası. Güncel oyunların linux versyonlarını bulamıyorsunuz. Türkiyede Microsoft un tekelleşmesi bu yüzdendir. Tamamiyle oyun merakımız ve insanların yeniliklere açık olmaması. Türkiyede bulunan bilgisayarların kaçında "Ulusal işletim sistemi"(Pardus) kurulu? Hepsini bir kenara bırakın. Başkaları ne yapıyor? Biliyor muydunuz? diskete sığabilen işletim sistemleri, 100 KB yi geçmeyen güzel grafiklere sahip oyunlar var. Ama destek veren, kullanan , oynayan yok. Millet Microsoft bilmem ne sertifikası alacak diye yırtınıyor. Sertifika almak yerine kendini kanıtlamaya çalışıp adam akıllı birşeyler yap. Sekreter olacaksan ofis sertifikası alırsın. Programcı yada web tasarımcı isen, sertifikaya değil çok okuyup çok öğrenmeye ihtiyacın var. Birde ev kullanıcıları zaten oyun için kullanıyorlar pc yi. Playstation vb şeyler alsınlar :p

Uzun sözün kısası: Çalış çabala, yeni birşeyler bul, yeni şeyler yaz, tekeli kırmak için sende harekete geç.

hcdmkr

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bütün bunlar googleye yarıyor.peki neden?

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5