İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Microsoft network üzerinde Linux

A

Anonymous

Misafir
Selam, ben bir win98 ağı üzerinde linux kullanıyorum. internete direk bağlanan makine win98 kullanıyor. ben de ağ üzerinden linux ile bağlanıyorum. herşey iyi de ben linux te ağ üzerindeki diğer bilgisayarları göremiyorum (ya da bakmayı bilmiyorum:) onlar da beni göremiyor. anlayan biri varsa lütfen msg atsın.:)

A

Anonymous

Misafir
windows networkundeki bilgisayarlarin senin bilgisayarini "gorebilmesi icin 1-Ayni networkte olmalilar(192.168.1.* networku gibi) Bunu /etc/sysconfig/networking-scripts/ifup eth0 komutuyla kontrol edebilirsin.Eger ayni networkte degil iseler yine ayni klasorde bulunan eth0 dosyasini acip IPADDR: 192.168.1.(1-254) gibi bir text ekleyerek degistirebilirsin.2-Senin share`e actigin dosyalarini gorebilmeleri icin "samba" programini kurman gerekir.Daha sonra /etc/samba/smb.config dosyasinda konfigrasyonu yapip Win 98 bilgisayardaki kullanici isimi ve password`unu smb users olarak ataman gerekiyor.
3-Senin Windows networkundeki bilgisayarlari gorebilmen icin ise gereken komut smb -L ipadresi seklinde.Eger mount etmek istiyorsan smbmnt komutunu kullanabilirsin.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5