Microsoft’tan AB açıklaması

Permission

0
İyinet Üyesi
Katılım
11 Aralık 2004
Mesajlar
6,458
Reaction score
3
Konum
izmir
AB’nin 280 milyon avro ceza verdiği Microsoft’tan ilk açıklama geldi.

Pazardaki hakim durumunu kötüye kullanarak rekabeti ihlal ettiği gerekçesiyle AB Komisyonu tarafından 280.5 milyon avro cezaya çarptırılan Microsoft, ''AB Komisyonu'na büyük saygımız var, ama hiçbir cezaya inanmıyoruz'' dedi.

Microsoft'un yasal işlerden sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Brad Smith imzalı açıklamasında, Avrupa mahkemelerine başvurularak AB Komisyonunun ''benzeri görülmemiş cezasının'' adil olup olmadığının araştırılacağı bildirildi.

AB Komisyonunun bundan sonra uygulayabileceği para cezalarından da kurtulmak isteyen Microsoft, kendi aleyhinde 2004 yılında alınan kararları karşıladığı yönünde AB mahkemelerinden karar çıkartmaya çalışacak.

Microsoft, son verilen cezaya rağmen AB Komisyonunun 2004 yılındaki kararına bağlı olduğunu ve AB Komisyonunun isteklerini yerine getirmeye devam edeceğini taahhüt etti.

Microsoft açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

''Kayıtlar, bizim AB Komisyonu kararına uyum için iyi niyetle çalıştığımızı gösteriyor. Aralık 2004'ten bu yana binlerce sayfa teknik doküman sunduk. Hatta teknik dokümantasyon yükümlülüklerimizle ilgili görüş ayrılıkları ortaya çıkınca daha açık olmak için çabaladık. Yaptığımız revizyonları vakit kaybetmeden (rakiplerimize) dağıttık. Sınırsız teknik yardım önerdik. Çözümsüzlüğü aşmak için kaynak kodlarımızı bile rakiplerimize verdik.

Buradaki gerçek sorun, kararlara uymamak değil kararların belirsizliği. Nisan ayında ne tür dokümantasyon istendiği bize açık şekilde bildirilince, 3 ay içinde neredeyse tamamını yerine getirdik. Bu süreç sonunda iyi çalışmaya başlamışken, AB Komisyonunun böyle büyük bir ceza kararı almasını anlamak zor.'' AB Komisyonunun fiyat sabitlemek gibi daha büyük rekabet ihlallerinde bile şirketlere kendilerine verdiği para cezasından daha az cezalandırdığını vurgulayan Microsoft, tüm çabaların ardından karşılaştıkları bu cezanın ''adil olmadığını'' savundu

kaynak: http://www.haber3.com/haber.php?haber_id=140123


eee para ugruna tekelleşmek istersen olacagı bu snaırım eger kurallara uymamaya devam ederse bu para cezası cok cok büyük mevlara cıkcak diye biliyorum tvler bile baka bunu üstünd edurmuştu oradan aklıma geldi.
 

hakanizm

0
İyinet Üyesi
Katılım
11 Mayıs 2006
Mesajlar
1,952
Reaction score
1
Konum
Nereye
Bir de duyduğum kadarıyla Microsoftun bulunduğu ülke kurallarına göre hiçbir vatandaş devletten daha zengin olamazmış. Bu sebeple çok çok büyük vergi vermesi gerekiyormuş.

Bir arkadaş da sırf bu sebeple Bill Gates'e 10 sene önce mail atmış. Gel Turkiye'ye bizde paran devlete değil cebine girer.. Gel ortak olalım demiş :)

( Ciddi Ciddi göndermiş bu maili )
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst