İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Microsoft'u hekleyen "iskorpitx"

DarK

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
"Tavla oynarken puanlarımı çaldılar kurcalarken heker oldum"

O, heker’lık aleminin son efsanesi. Bir Türk, lakabı İskorpitx. Tüm dünyadan heker’ların, çökerttikleri siteleri kaydettikleri, İtalyan güvenlik sitesi Zone-h’de, hek’lediği 141 bin siteyle ilk sırada. Önce Microsoft’un Meksika sitesini hek’lemesi olay oldu. 17 Mayıs’ta 43 bin siteyi 10 dakika içinde çökertmesiyle asıl sükseyi yaptı. hek’lediği sitelere üzerinde Atatürk resmi olan bir Türk bayrağı ve PKK, Yunanistan, Fransa ve Ermenistan’la ilgili küfürlü bir mesaj bırakıyor.

Ancak onun hakkında, zehirli iskorpit balığından türettiği ismi ve yaşı dışında hiçbir şey bilinmiyordu. Baktık olmayacak, İskorpitx’in peşine düştük. İzini bulmamız iki gün sürdü. Önce web site tasarımcısı bir arkadaşına ulaştık. E- posta ile konuşma isteğimizi bildirdik. Uzun uzun derdimizi anlattık. Ertesi gün ikna oldu. Bizimle telefonla bağlantıya geçti. İskorpitx, 45 yaşında, Ege’de yaşıyor ve muhasebecilik yapıyor. Meğer bu heker’lık işlerine de, internette tavla oynarken puanları çalınınca başlamış.

Nasıl başladınız bu işlere?

- heker’lıkla 2002’den beri ilgileniyorum. Bir hobi gibi. turk.net’te sanal tavla oynarken başladı bu merakım aslında. Bir gece oyunda tüm puanlarımı çaldılar. Çok da uğraşmıştım onları biriktirmek için. turk.net’in operatörlerine bildirdim durumu ama hiç ilgilenmediler. Ben de bunu nasıl yaptıklarını merak ettim ve kurcalamaya başladım. Kısa süre sonra, ne kadar puan varsa ele geçirdim. Muhasebeciyim aslında. 1989’da bilgisayarla muhasebe tutulmasına izin verildiğinden beri, bilgisayarla iç içeyim. Şimdi 45 yaşındayım, hala boş zamanlarımda uğraşıyorum.

Dünyada heker’lıkla ilgilenen herkes tanıyor sizi. Bu nasıl oldu?

- Beni Microsoft’un Meksika sitesini hek’ledikten sonra tanıdı çoğu insan. Microsoft’u hek’lemenin anlamı benim için çok büyük.

Peki, 17 Mayıs’ta 43 bin siteyi çökertirken bir amacınız var mıydı?

- Ermeni yasa tasarısı.

Kendinizi sanal ortamda bir savaşçı olarak mı görüyorsunuz?

- Yakında savaş meydanları, silahlar kalmayacak, tüm savaşlar dijital ortamda yapılacak zaten. Türk siteleri, PKK sempatizanları tarafından sürekli tehdit ediliyor. Sitelere Apo resmi ve marşlar bırakıyorlar. KKTC sitelerine de Rumlar saldırıyor. Bush Türkiye’ye geldiğinde, Brezilyalılar Türk sitelerine karşı savaş ilan etmişti. Binlerce siteyi korumaya aldım. Bunlardan biri de, KKTC Bayrak Radyo TV’nin sitesiydi. Sitenin webmaster’ı benimle bağlantıya geçip, işi devralana kadar, siteyi Rum heker’lardan korudum. İskorpitx’in kötü bir amacı yok. Türklere karşı dijital ortamda yapılanlara bir karşılık vermek amacım. Bilişim alanında biz de varız demek. ABD ve Avrupalılara aslında ne kadar içi boş bir teknolojiye sahip olduklarını göstermek. Halkın duygularına tercüman olduğumu düşünüyorum. Ermeniler konusundaki suçlamalar çok ağır. Onlar bizim yumuşak tarafımızı buluyorlar. Biz de sanal ortamda onlara karşılık veriyoruz. Sitelere bıraktığım küfürlü mesaj, benim üslubum değil aslında. Ama böyle olmasını onlar istiyor.

SİTELERİ GÜNDEME GÖRE hek’LİYORUM

hek’leyeceğiniz siteleri neye göre seçiyorsunuz?

- Siteleri biraz gündem belirliyor. Danimarka’daki karikatür krizi zamanında da, Danimarka sitelerine karşı saldırılar yaptım mesela. Türk sitelerine kesinlikle el sürmüyorum. Tehlikede olanları koruyorum.

Ama Antakya Devlet Hastanesi’nin sitesi gibi Türk kamu sitelerinde de sizin mesajınızı görüyoruz.

- Hosting şirketleri üzerinden binlerce site tarıyorum. Arada Türk siteleri de karışabilir. Örneğin geçen gün ABD’li bir şirketten hosting alan Digiturk’ün sitesi karşıma çıktı. Yalnızca uyarı mesajı gönderdim. Türk sitelerini kullanım dışı bırakmak gibi bir amacım yok. Yalnızca güvenlik açıklarını gördüğümde uyarıyorum.

Sizi rekortmen heker yapan şey nedir?

- Yüzde yüz Türk yapımı bir yazılım kullanıyorum. 15 saniyeden daha az sürede, üç bin 500 siteye ulaşabiliyorum. Zaten işinizi en çok 10 dakikada bitirmeniz gerekiyor. Özellikle ABD’deki siteler, çok oyalanan heker’ları fark edebiliyor. 43 bin siteyi, 10-12 dakika içinde hek’ledim. Böyle hızlı olamadıkları için bu kadar başarılı olamıyorlar.

Bu bilgi ve yeteneğinizi heker’lıktan başka şeyler için kullanıyor musunuz?

- heker’lar kara ve beyaz olarak ikiye ayrılır. Kara olanlar, son olarak Gima’ya yapılan saldırıdaki gibi kredi kartı kopyalayan heker’lar. Ben böyle bir heker olsaydım, inanın tüm heker’lardan daha çok kredi kartı bilgisine sahip olurdum. Ama şu anda cezaevinde olurdum herhalde. Ben internette karşıma çıkan database’leri yok ediyorum, benden sonra gelen heker’lar bulmasın diye. Bu kötü niyetli insanlar, kolayca yakalanıyor.

Türklerin heker’lıkta Brezilyalıları bile geride bıraktığı yönünde haberler çıkıyor. Sizce neden Türkler heker’lığa merak saldı?

- Ben ADSL’in yaygınlaşmasını büyük bir etken olarak görüyorum. Eski bağlantılarla heker’lık yapılamazdı zaten. Genç insan sayısı çok ve hepsi de inanılmaz yetenekli. Bilgisayar merakı ve zeka biraz fazla oldu mu, gençler heker’lığa sarıyor.

İSKORPİTX OLDUĞUMU AZ KİŞİ BİLİYOR

İskorpitx, iskorpitten geliyor. Türkiye’de çoğunlukla Ege Denizi’nde bulunan, çarpan balığının ismi. İnsana çarptığında, deriyi şişiren bir tür zehirli balık. İskorpitx olduğumu, ailem ve çalışma arkadaşlarım biliyor sadece. Küçük bir yerde yaşadığım için kolayca duyulabilir ve deşifre olabilirim. Çok büyük şirketler ve sitelerle uğraştığım için beni çekemeyen pek çok insan var.

SAHTEKARLIĞA GİRMEDİĞİM İÇİN İÇİM RAHAT

Yeni bilişim yasasına göre, evinizden heker’lık yapınca suçlu, internet kafeden yapınca suçlu olmuyorsunuz. Böyle saçmalıklar var. Ama yasadan önce de, yurtiçinden hiçbir siteyle uğraşmadığım, sahtekarlığa girmediğim için içim rahat. Benim amacım protesto. Yabancı siteleri hek’leyerek Türklerin sesini duyuruyorum.

- kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/pazar/4520370.asp?gid=59 -

dreamz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
İskorpitx'e 2003'te denk geldim ilk. Hound'un yazılımcısıda oydu galiba .

SLiM_BoY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Sizi rekortmen heker yapan şey nedir?

- Yüzde yüz Türk yapımı bir yazılım kullanıyorum. 15 saniyeden daha az sürede, üç bin 500 siteye ulaşabiliyorum. Zaten işinizi en çok 10 dakikada bitirmeniz gerekiyor. Özellikle ABD’deki siteler, çok oyalanan heker’ları fark edebiliyor. 43 bin siteyi, 10-12 dakika içinde hek’ledim. Böyle hızlı olamadıkları için bu kadar başarılı olamıyorlar.

Şuna hek demeyin ya hek demeyin..Deface'tir bunun adı..Çocuğa da anlatsan aynısını yapar..

Mask

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bir zamanların "Pijamalı hekır'ı " gibi olduğunu düşünüyorum.
hiç bir hekır kalkıp da "ben burdayım microsoft'u hekledim" diye kapısına bayrak çekmez
Saygılar

firar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
SLiM_BoY' Alıntı:
Şuna hek demeyin ya hek demeyin..Deface'tir bunun adı..Çocuğa da anlatsan aynısını yapar..

45 yaşında aldıgı telefonu öğrene bilmek için aylarını harcıyanlar varken.. sanırım o bu konuda takdiri hak ediyor... hek taraftarı olmasamda bazen insanlara kendi tarzlarıyla cvp vermek grekiyor diye düşünüyorum...

ruen

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
heker zaten kimliği bilinse tutuklanmaz mı?
bide röportaj vermiş vay canına ! kim oturup uğraşıp salladıysa eline sağlık emek vermiş :D

cınaroğlu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bence sahte haber olmuş heker dediğin kendini belli etmez gördüğüm kadarıylada bu şahıs zeki biri gfazeteyle konusma yapacak biri değil.

H

Hym

Misafir
şu meşhur zehir.asp yi bilmeyen yoktur. cw nin scripti hani. bu cw bu adamı dünyada bir numerato yapmak için scripte backdoor koymuş :D bir iframe cw tarafından belirlenen bir sayfayı açmakta ve buraya notif diye tabir edilen ben diyim not siz diyin ispiyon bişiler bırakmakta. ve bu tespit edildi kesinlikle sonra cw sayfayı kapattıws... bu adamda o notlarla zehir.asp leri bulup servera girip hac.ked by ları çakmakta idi.

Cw destekli lamer demek doğru olur.

Ama bu lameri neden destekliyor cw anlamış değilim.

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
echo' Alıntı:
ahahahah heker a bak röportaj vermiş ilginç :)

cnnturk izle derim büyük şirketlerin hepsinde bir hacer çalışmaktadır sistemlerini korumakla sorumlu (beyaz heker) yanai bunun yaptıgı yasalara aykırı olmadıgı için hek olayınca röportaj yapması dogal

Raiden

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
desenize tamer şahin den sonra lamerlere tapacaklari bir kral daha çıktı:)

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Bu yüzyüze yapılmış bir roportaj değil.
mail yoluyla sorulanları cevaplamış.
Ve adamın mailini bulmak için önce arkadaşını bulmuşlar.
yani ben buyum hadi roportaj yapalım olayı olmamış.

SLiM_BoY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Hym' Alıntı:
şu meşhur zehir.asp yi bilmeyen yoktur. cw nin scripti hani. bu cw bu adamı dünyada bir numerato yapmak için scripte backdoor koymuş :D bir iframe cw tarafından belirlenen bir sayfayı açmakta ve buraya notif diye tabir edilen ben diyim not siz diyin ispiyon bişiler bırakmakta. ve bu tespit edildi kesinlikle sonra cw sayfayı kapattıws... bu adamda o notlarla zehir.asp leri bulup servera girip hac.ked by ları çakmakta idi.

İşte böyle bir şeyler :p

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5