İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Monitor Sorunu

Zanza

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Samsung CRT Flat bir monitorünü kullanıyorum. Çok fazla ışık yayıyormuş gibi geliyor. Sanırım 1.5 senedir kullanıyorum bu monitoru. Son zamanlarda gözüm acaip yanmaya başladı beyaz ekranda monitore bakamıyorum nerdeyse.
şimdi, LCD 'nin ışık yayma sistemi daha farklı sanırım. LCD alsam bu monitore bakamama sorunumu çözebilirmiyim.

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Samsung CRT Flat bir monitorünü kullanıyorum. Çok fazla ışık yayıyormuş gibi geliyor. Sanırım 1.5 senedir kullanıyorum bu monitoru. Son zamanlarda gözüm acaip yanmaya başladı beyaz ekranda monitore bakamıyorum nerdeyse.
şimdi, LCD 'nin ışık yayma sistemi daha farklı sanırım. LCD alsam bu monitore bakamama sorunumu çözebilirmiyim.

Gözü yormaya başlamışsa renk değerleri bozulmuştur. Böyle bir durumda göz alışık olmadığı için çabuk yorulur. Bence hemen kurtul o monitörden yoksa gözlerin zarar görebilir.

Bende uzun yıllar CRT kullandım, LCD 'ye gçince biraz garipsedim ama sonra alıştım. en azından radyasyon yok kadar az.

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Gerek netlik, gerekse göz yorgunluğu açısından lcd ekranı tavsiye etmiyorum, lcd ekran ve notebook kullanıcılarının gözlerinde daha çok problem var, bahadır ın dediği gibi monitorun renk değerleri bozulmuş olabilir veya adobe gibi bir takım programlar renk değerlerini değiştirebiliyor, renk ayarlarını değiştirerek deniyebilirsin. Bir önerimde özellikle windows kullanıcılarının masaüstü renk ayarlarında beyaz yerine hafif kirli beyaz gibi bir rengi seçmeleri, özellikle office programları kullanıcıları için bu şart neredeyse.

XR9

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
ben tiva'ya katılmıyorum. lcd'ye geçtiğimden beri gözümdeki yanmalar tamamen geçti. tüplü monitörümü 75hz'de kullandığım halde gözümü yoruyordu. lcd'ye geçince renkler bakımından biraz sorun yaşadım ama alıştım.

@zanza: parlaklığı düşürüp kontrastı arttırabilirmisin. birde öyle kullanmayı dene. ama fazla kontrastın tüpün ömrünü azalttığını duymuştum.

Zanza

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
ben hep LCD'nin gözü daha az yorduğunu duyardım yanlış mı şimdi?
kaliteli bir lcd ekran için konuşalım birde..

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Yansımasız ekran filtresi almalısın hangi monitörü kullanırsan kullan yada taşınabilirlik açısından da kolay özel bir cam kullanılan gözlük var ondan alacaksın.

winsock

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yansımasız ekran filtresi almalısın hangi monitörü kullanırsan kullan yada taşınabilirlik açısından da kolay özel bir cam kullanılan gözlük var ondan alacaksın.

evet dün ben aldim o gozlukten . cam + cerceve 125 ytl tutuyor

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Camın ismini hatırlıyor musun, dün bir türlü hatırlayamadım neoflan gibi bir ismi vardı sanki.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5