İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

MP3`ün Yasal Adresi Belli

mavilim

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Türkiye`nin ilk yasal MP3 sitesi olan www.powerclub.com.tr 30 Ocak`ta hizmete girecek. Ücret şarkı başı 1 YTL. Sitede ilk aşamada 72 bin Türkçe şarkı yer alacak.

Müzik sektöründeki `dijital devrim`e biraz geç olsa da ayak uyduruyoruz. Türkiye`de dijital müziğin ilk yasal adresi belli oldu: www.powerclub.com.tr.

30 Ocak tarihinden itibaren bu adresten Türkçe şarkıları indirebilirsiniz, üstelik parça başı sadece 1 YTL ödeyerek... MP3 çalarların iyice yaygınlaşmasıyla birlikte Müzik Yapımcıları Meslek Birliği (MÜYAP), Türkçe şarkıları dijital ortama taşıma projesini başlattı.

MÜYAP, bu konuda ilk lisansı Power Group`a verdi. Yapılan anlaşma çerçevesinde ilk aşamada 72 bine yakın MP3 formatında Türkçe şarkı, sisteme yüklendi. Parça sayısı gün geçtikçe artacak. 2007 yılı itibarıyla sistemde 200 bin parçanın olması planlanıyor.

MÜYAP Başkanı Bülent Forta, yurtdışıdaki uygulamaları örnek aldıklarını ve fiyatları da onlara göre belirlediklerini söylüyor. İnternette Türkçe şarkı indirilebilen paylaşım sitelerinin korsan kapsamına girdiğini belirten Forta, bir yıl önce başlattıkları bu projeyle MÜYAP`ın koruması altında 250 bin şarkının dijital platforma aktarılarak yasal dijital market oluşturacaklarını ifade ediyor.

Dijital müziğin yaygınlaşması ile albüm satışlarının düştüğünü belirten Forta, albümlerin CD olarak satılmasının uzun yıllar daha süreceğini düşünüyor. Avrupa`da albüm satışlarının yüzde 9`unun dijital ortamdan yapıldığı söyleyen Forta "Bilgisayar, internet ve MP3 çalar kullanımının yaygınlaşmasıyla uzun vadede CD`ye ilginin azalacağını düşünüyorum. Ancak albümler 2020`lere kadar CD olarak değerini koruyacağa benziyor" diyor.

www.powerclub.com.tr Türkçe şarkıların MP3 olarak indirebileceği ilk yasal site ama Forta, bu tür sitelerin çoğalacağını söylüyor. Forta, Doğan Online`ın da bu konuda çalışmalar yaptığını belirtiyor.

Power Group Yönetim Kurulu Başkanı Cem Hakko, CD`lerin ortadan kalkmaya, dijital sistemlerin kullanılmaya başlandığı bir dönemde Türkiye`de bir ilke imza attıklarını söylüyor. Hakko "Sistem şu anda deneme aşamasında. 30 Ocak 2006`da tam anlamıyla hizmete girecek.

Powerclub üyeleri, istedikleri şarkıyı tek tek internetten kredi kartıyla satın alabilecek. 10 şarkı alındığında ise cep telefonu faturasına ücret eklenecek. Cep telefonunda GSM operatörü fark etmiyor. Günümüzde zaten amatörler internetten müzik indiriyorlar. Bizim yaptığımız tamamen yasal.

Müzik parçalarının hepsinin telif hakları alınacak. Bu şekilde korsanın da önüne geçilecek, korsan kontrol altına girecek" diyor.

Cem Hakko, anlaşma kapsamında şarkı başına ödenen miktarın önemli bir kısmının MÜYAP`a verileceğini ifade ederek, sistemde, Türkiye`deki piyasalarda ne kadar telifli sanatçı varsa hepsinin parçalarının olacağını, sanatçı ve şarkı adıyla arama yapılabileceğini, sisteme yüklenen müziklerin de yeniden eskiye doğru yapıldığını söyledi. Cem Hakko, projenin sanatçılar açısından da yararlı olacağını vurgulayarak, bu şekilde `Mağazalarda albümün CD`si kalmadı, bulunamıyor` gibi sıkıntıların ortadan kalkacağını sözlerine ekledi.

30 Ocak 2006 tarihinden itibaren www.powerclub.com.tr sitesinden Türkçe şarkı indirebilmek için önce siteye üye olmak gerekiyor. Haftalık 88 YKr karşılığında üye olan herkes, adedi 1 YTL karşılığında MP3 formatında şarkıyı, MP3 çalar, cep telefonu ve bilgisayarına yükleyebilecek.

Kaynak : http://www.herseynet.com/teknohaber/?id=4718

VazgectimSenden

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Gıcıklık değil mi bende rapid falandır hepsine mp3 leri yükleyip mynetin subdomainlerine atıyorum insanlara ordan indirtiyorum.. Gücü yetiyorsa myneti kapatsın...

hostingyardim.com

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
VazgectimSenden' Alıntı:
Gıcıklık değil mi bende rapid falandır hepsine mp3 leri yükleyip mynetin subdomainlerine atıyorum insanlara ordan indirtiyorum.. Gücü yetiyorsa myneti kapatsın...
Güzel yöntem :D

SaintOne

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
VazgectimSenden' Alıntı:
Birincisi insanların emeklerini batırıyorsun. İkincisi myneti kapatamazlar ama zaten mynet kapatır :)

VazgectimSenden

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
SaintOne' Alıntı:
Birincisi insanların emeklerini batırıyorsun.

Ne o Tarkan açlıktan mı ölecek yoksa ibrahim ttlıses sokakta simit mi satacak... Mynet kaparsa kaparsın dosya tek sayfa htm den oluşuyor kaparsa hemen başka bir subdomain..

VazgectimSenden

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ayrıca şunu da eklemek istiyorum insanların emeklerini batıran haksız yere site kapatan Mu-Yap... Hiç kazaa ya link veriyor diye site mi kapanır?

B

bedafocb

Misafir
adam gibi iş yapsaydı muyap bu kadar tepki olmazdı...artık herkes muyap a gıcık olsun diye olmadık yöntemler kullanacaklardır... etki-tepki meselesi... kazaa, p2m olayında kesinlikle haklısınız... sadece mp3 ü engellemek için kazaa linki olan siteleri kapatmak aptallıktan başka bişey değil...

bu arada mynet olmazsa lycos olur o da olmazsa 8m,4u,cjb.net.... alternatif tükenmez....
ne diyelim müyap'a kolay gelsin... :D

F

f2r4t

Misafir
Protesto için mümkün olduğunca insanları uzak tutmak gerekir.

VazgectimSenden

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Uzak tutmak içinde her zaman inasnların elinde bedava Mp3 alternatifleri tutmak gerekir ki her şekilde tutulacaktır.. Mu-Yap yanlış politika uyguladı.. Güzellikle ve haklı neenlerle gerçek mp3 siteleri kapatılıp diğer isteyen sitelere de smsnet gibi ortaklık teklif edilecekti bak o zaman bu kadar tepki alıyor muydu..

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
yoo tek hatası banlama oldu.Gidip kanun çıkartacakdı.Bak bakalım sitesinde mp3 olan kalırmıydı..MAdem yapacakdı tam yapsaydı

I

i.s.a.q

Misafir
VazgectimSenden' Alıntı:
Ne o Tarkan açlıktan mı ölecek yoksa ibrahim ttlıses sokakta simit mi satacak... Mynet kaparsa kaparsın dosya tek sayfa htm den oluşuyor kaparsa hemen başka bir subdomain..

Bunu Tual'ada söylersin.

I

i.s.a.q

Misafir
Öğrendiğim şu ;

Şarkılar wmv formatında ve şarkıları açtıgınızda powerclub'tan lisans indiriyor daha sonra şarkı başlıyor.Tam sistem nasıl bılmıyorum ama wmv to mp3 convert ile gene mp3 e dönüştürülebilir sanırım.

ahmetiyk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ne güzel powerclup ta ben sürekli dinlerim niye alım ki

K

Kerasus

Misafir
Sanki herşeyimiz tamdı da bir bu şarkıların ücretli indirilmesi eksik kalmıştı.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5