İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Msql Karakter Sorunu

bazo63

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Slm arkadaşlar. Forumunuza yeni katıldım. Konuya direk gireyim. Bir sorunum var umarım yardımcı olabilecek birileri vardır. Gerek forumda, gerekse internetteki araştırmalarıma ve denemelerime rağmen msql türkçe karakter sorununu çözemedim. Shutter Photo Gallery diye bir foto galeri scripti var. Scriptte ingilizce kısımları türkçeye çevirmek sorun değil yalnız admin panelinden mysql 'e veri işlerken türkçe karakterler çıkmıyor. Hemen söyleyeyim lütfen
mysql_query("SET NAMES 'latin5'");
mysql_query("SET NAMES 'latin5_turkish_ci'");
mysql_query("SET NAMES 'utf8'");
mysql_query("SET NAMES 'utf8_turkish_ci");
dene demeyiniz. Çünkü her türlü denememe collation ayarlamama rağmen halledemedim. Sadece replace kodlarıyla karakter değiştirmeyi denemedim. Sizden ricam aranızdan bir babayiğit çıksın vereceğim linkteki scripti türkçeleştiriversin. Script ücretsiz fakat türkçeleştirmede yardım edecek arkadaşa emeğinin karşılığı ne ise görüşmeye hazırım. İlgilecek arkadaşlar özelden de mesaj atabilir.

Sözü daha fazla uzatmadan adresi veriyorum. Lütfen yardım edin, psikolojim bozuldu, dayanacak gücüm kalmadı. :)

Script:http://shutter.tenfourzero.net

Link: https://sourceforge.net/projects/shutter-php/files/shutter/v0.1.4/shutter_0.1.4.zip/download

E

Erturk

Misafir
Türkçeleştirdiğiniz yerlerde Türkçe harflere karşılık gelen yazıları buraya eklerseniz config.php dosyası içerisine yazacagımız ufak bır kod ile sorunsuz kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra butun sayfalarınızın karakter seti windows-1254 yada iso-8859-9 olmalı.

bazo63

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Türkçe karakterlerin karşılıkları aşağıdaki gibi gözüküyor.

ç => ç
Ç => Ç
ğ => ð
Ğ => &Eth;
ı => ý
İ => Ý
ö => ö
Ö => Ö
ş => þ
Ş => &Thorn;
ü => ü
Ü => Ü

E

Erturk

Misafir
PHP:
<?
function turkcelestir($text) { 
    $TRBul=array("ç",'Ç',"ð","&Eth;","ý","Ý","ö","Ö","þ","&Thorn;","ü","ü"); 
    $TRDegistir=array('ç','Ç','ğ','Ğ','ı','I','ö','Ö','ş','Ş','ü','Ü'); 
    $text=str_replace($TRBul,$TRDegistir,$text); 
    $text=strtolower($text); 
    return $text; 
}
$yazi = 'Öðlen þýpýr þýpýr yaðmur yaðdý.çok güzeldi';
echo turkcelestir($yazi);
?>

Şunu bir dene bakalım.

bazo63

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Replace ile belki sitede karakterler türkçe olarak görünebilir ama mysql 'e nasıl bunu türkçe kaydettirecez?

Coded

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
admin.php ine baktım ilk mesajında deneyin dediğin fonksiyonları denemen gerekiyor. Dediğim yerlere aynen ekle sorunun çözülmesi gerek.

admin.php de "mysql_query($sql);" yazan satırların hemen üstüne

PHP:
mysql_query("SET NAMES 'utf8'");
mysql_query("SET CHARACTER SET utf8");
mysql_query("SET COLLATION_CONNECTION = 'utf8_general_ci'");

bu üç satırı ekle ve öyle dene.

bazo63

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Öncelikle ilgin için çok teşekkür ederim ama yine olmadı zaten ben bunu da denemiştim. :p
Neyse sağlık olsun. Başka bir yöntem biliyorsan onu da deneriz, yoksa canın sağolsun..

Coded

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
admin php'deki DEFAULT CHARSET=utf8 olan yerleri, DEFAULT CHARSET=utf8_general_ci olarak değiş. Sonra tekrar kurulum yap bakalım.

Buda olmazsa DEFAULT CHARSET i tamamen kaldır. Myadmin türkçe ise otomotik olarak aldığı verileri türkçe yapması gerek.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5