İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

MSSQL Veritabanı Nasıl Sıkıştırılır ?

qwerty

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Hosting firmam Brinkster de 100 MB MSSQL database limitim var. Bu ay aşım ücreti ödedim. Veritabanımı sıkıştırarak boyutu küçültmek ve extra ücret ödememek istiyorum.

MSSQL veritabanını (Enterprice Manager kullanıyorum) nasıl sıkıştırabilirim.
MSSQL veritabanını sıkıştırmam, verilerin hızlı okunmasını engeller mi ? ya da veri kaybına yol açar mı ?

Hosting firmam veri sıkıştırmama izin verir mi ? (Bunu belki hosting hizmeti aldığım Brinkster'e sormalıyım)

Bu sorularıma cevap verebilecek ya da bana bu konularda yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

LuGeLaS

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
veriler sıkışırmı bilmem ama fazla olan verileri silersen olabilir. Bu arada logları silmeyi dene çok alan kaplar

qwerty

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Logları nasıl silebilirim (Enterprise Manager kullanıyorum)

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
Ben veritabani uzmaniyim.
Veritabanini kucultmenin en kisa yolu, kullanmadigin verilerin yedegini alip silmektir.
Ornegin bazi tablolar cok onemli bilgi icermezler, sadece son 3 aylik verileri saklayabilirsin.
Indexler veri ekleme ve silme islemlerinde, fragment olurlar, yani iclerinde bosluklar olusur. Bu bosluklari, indexleri reorg ederek yada drop ve create ederek kucultebilirsin.
Varsa, gereksiz databaseleri drop edebilirsin.

sp_cycle_errorlog
go

komutu ile errorlog u temizleyebilirsin, log buyuk ise yer acilabilir. Eger bu isini gorurse duzenli olarak log temizleme islemini yapmalisin.

Burada errorlog temizleme ile ilgili guzel bir makale var, okumani tavsiye ederim.
http://www.databasejournal.com/features/mssql/article.php/3587611

qwerty

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
iyinet, çok teşekkür ediyorum zaman ayırıp tecrübelerinizden istifade etme imkanı verdiğiniz için. Çok sağolun dikkatle okuyacağım.

qwerty

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Enterprise Manager da Shrink (küçültme) görevi var bunu uygulasam veritabanımda bir bozulma olur mu ? Veri kaybı yaşar mıyım ? Acaba bu görevi deneyen arkadaş oldu mu?

Not: iyinet'in önerilerini de ayrıca uygulayacağım.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5