İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Muhasir Medeniyetler Seviyesi ve Egitimdeki Tablo

MoD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Yazidan ufak bir alinti
YÖK'ün meslek liselerine ısrarla uyguladığı ve bu yıl daha da ağırlaştırdığı katsayı sistemi, bu yıl da acı meyvelerini verdi. ÖSS'de, aldığı puanla Türkiye'nin en yüksek puanlı tıp ve mühendislik fakültelerine kayıt yaptırabilecek olan onlarca meslek lisesi öğrencisi, bu büyük başarılarına rağmen, ancak açık öğretim fakültelerine ya da hiç bir kıymeti olmayan bölümlere kayıt olabilecek. Türkiye Birincisi'yle aynı bölümde okuyabilecek kadar ham puan alan Güngören Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi ÖSS Türkiye 44'cüsü Nihal Altuntaş da, bunlardan sadece birisi... ÖSS'de Türkiye 44'ncüsü olan Güngören Anadolu İHL öğrencisi Nihal Altuntaş, sayısalda 293.826, sözelde 284.527, eşit ağırlıkta ise 291.117 puan aldı. Sözelde Y-ÖSS olarak 387.613 puan alan ve Türkiye 44.sü olan Altuntaş, sayısalda en yüksek puanlı tıp fakültelerine bile rahatlıkla girmesine imkan tanıyan 373'ün üzerinde bir puan alabilecekken 0.3 katsayısı nedeniyle 323.390 puanda kaldı. Nihal gibi, ilk bine giren onlarca İHL'li ve diğer meslek lisesi mezunu öğrenci de, iki yıllık fakülteleri ya da açık öğretim fakültelerini tercih etmek zorunda bırakıldı.

Yazinin tamami;
http://groups.yahoo.com/group/maviturk/message/2968

--------------------------------------------------------------------------

Ozel sektorde bir mantik vardir, Insanin ozel hayati ( dini, inanci, hobileri ..vs) kisinin kendine has bir konudur. Isverenin onem verdigi konu, verim ve performans'tir. Ozellestirilen firmalarin kar etmelerinin, ozel sektordeki az adamla cok is cikarma felsefesinin altinda bu yatar. Ozel okullarda da ayni mantik vardir. Kisinin insana has ozelikleri kendine aittir. Fakat devlet mantiksizlik olimpiyatlarinda gogsumuzu kabartacak dereceler almakta. IHL okumadim. Meslek Lisesi'nden mezun oldum. Benim sinavlara girdigim zamanlarda bu katsayi katliami yoktu gerci. Ama bana uygulanmayan benim ogluma uygulanacaksa, soyleyecek sozlerim vardir. Cekince IHL'den kaynaklaniyorsa, duz mantik yada mantiksizliktir. Ailem'in kucukken verdigi egitimle, bircok ihl'liden daha iyi Kur'an okurum. Ama halen bu ulke icin tehdit degilim. Oyleyse bu sacma uygulama nedendir?

Konuya yonelik sizin dusunce yada yorumlariniz nelerdir?

Uranus

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Bence burada üzülmemiz gereken bir şey varsa oda meslek lisesi mezunlarının durumu değildir. Asıl üzülmemiz gereken üniversiteyi kazanamayıp çaresizlik ve umutsuzluk içinde sokağa itilen yüzbinlerce lise mezunu gencin durumudur. Çünkü....
Meslek lisesi mezunları adı üstünde, birer meslek öğrenerek okullarından mezun oldular. Öğrenimlerine devam edemeseler bile kendi mesleklerini kullanabililirler. özel sektörde kendi alanlarında iş bulabilir, küçük ölçekli işyerlerine girerek mesleklerini pratik olarak geliştirebilir yada kendi atölye/bürolarını kurabilirler. İhl mezunları ise devlete başvurarak en geç 6 ay içinde imam kadrosu ile göreve atanabilirler. Hayata umutsuz başlamak için pek nedenleri yok.
Peki... ya lise mezunları?
18 yaşında lise mezunu olarak hayata atılmak zorunda kalan bir genç ne yapabilir? Hiç bir mesleği yoktur. Olsa olsa fast foodlarda garsonluk, yada ofis boy olarak bir şirkette getir götür işleri veya sekreterlik. Çok torpilli bile olsa, bir düz lise mezununa iş bulmak zordur. Sonra sıra bir meslek öğrenmek için gidilecek kurslara, ailede para varsa umutsuzca açılacak küçük dükkanlara gelir. Sonra işsizliğin verdiği bunalımlar, aile kavgaları , suça yönelme vs. vs.

Birileri için üzüleceksek, bari doğru kişiler için üzülelim....

S

sitemerkezi.net

Misafir
Tıp eğitimi alıpta bakkal dükkanı açıyorsa insan gerizekalıdır, boş adamdır. ihl okuyup gidip mühendis olmak isteyen, veya meslek lisesi okuyup doktor olacağım demeden de bir farkı yoktur. geleceğine nasıl istiyorsan öyle yön vermen gerekiyor. kimseyi zorla ihl veya meslek liselerine göndermiyorlar.

U

ultraturknet

Misafir
+1
İmam Hatip Lisesi. Yetiştirdiği meslek grubunun(toplumun dini doğru yaşayabilmesi için çok çok önemli bir meslektir) adı üstünde. İsteyen İlahiyat Fakültesi'ne devam eder, dört dörtlük ve konusunda uzman bir İlahiyatçı olarak mezun olur.

Bu katliam vs. değil, bir seçim meselesi.

crawler

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Uranus' Alıntı:
Bence burada üzülmemiz gereken bir şey varsa oda meslek lisesi mezunlarının durumu değildir. Asıl üzülmemiz gereken üniversiteyi kazanamayıp çaresizlik ve umutsuzluk içinde sokağa itilen yüzbinlerce lise mezunu gencin durumudur. Çünkü....
Meslek lisesi mezunları adı üstünde, birer meslek öğrenerek okullarından mezun oldular. Öğrenimlerine devam edemeseler bile kendi mesleklerini kullanabililirler. özel sektörde kendi alanlarında iş bulabilir, küçük ölçekli işyerlerine girerek mesleklerini pratik olarak geliştirebilir yada kendi atölye/bürolarını kurabilirler. İhl mezunları ise devlete başvurarak en geç 6 ay içinde imam kadrosu ile göreve atanabilirler. Hayata umutsuz başlamak için pek nedenleri yok.
Peki... ya lise mezunları?
18 yaşında lise mezunu olarak hayata atılmak zorunda kalan bir genç ne yapabilir? Hiç bir mesleği yoktur. Olsa olsa fast foodlarda garsonluk, yada ofis boy olarak bir şirkette getir götür işleri veya sekreterlik. Çok torpilli bile olsa, bir düz lise mezununa iş bulmak zordur. Sonra sıra bir meslek öğrenmek için gidilecek kurslara, ailede para varsa umutsuzca açılacak küçük dükkanlara gelir. Sonra işsizliğin verdiği bunalımlar, aile kavgaları , suça yönelme vs. vs.

Birileri için üzüleceksek, bari doğru kişiler için üzülelim....

çok güzel bir yazı , tebrikler.

MoD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
ultraturknet' Alıntı:
+1
İmam Hatip Lisesi. Yetiştirdiği meslek grubunun(toplumun dini doğru yaşayabilmesi için çok çok önemli bir meslektir) adı üstünde. İsteyen İlahiyat Fakültesi'ne devam eder, dört dörtlük ve konusunda uzman bir İlahiyatçı olarak mezun olur.

Bu katliam vs. değil, bir seçim meselesi.

Elektronik bolumunde okuyan ( Meslek sinavina girerken 14 yasinda ve resit olmayan ) yegenim Muhendis olamiyor. Ulkenin asamadigi sorun bu. Sag goruslusude , sol goruslusude ayni. birinin ak dedigine, oburu gozu kapali kara diyor. Sonrada beyin gocu oluyor , Egitimde kalite olmuyor ..vs Boyle bir konuyu actigim icin ozur diliyorum. Kabahat bende. Iyi geceler.

mavikumtanesi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Kime neden özür diliyorsun anlamıyorum seni... Hiç kimse senin gibi düşünmek zorunda değil, sırf bu yüzden de alıngan olman ve doğrularından taviz vermen hiçte anlaşılır bir durum değil...

MoD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Dogrularimdan taviz vermek ? Sadece yanlis bir konu actim. Her konu heryerde tartisilmaya acilmaz. Benim hatam buydu. Ve -nezaketen- dilenmesi gereken bir ozurdu.

MSN'de daha verimli bir konusmadayim. Konuya hakim olmak ayri birseydir, Hakim olunmayan konuya yorum yapmak ayri birsey. Aradaki ince cizgiyi ayirt etmek onemli. Siyasetle alakasiz, devletin isleyisi ile alakali bir konu. Ama icgudusel olarak siyasete cekiliyor. Meslek liselerinde her goruse mensup insanlarin cocuklari okuyor... Devam eder ve bitmez. Konuyla alakali son mesajimdir. MSN adresim bilgilerimde mevcut. Konu hakkinda fikir alisverisi icin msn'im acik.

crawler

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
gözlemlediğim kadarıyla MoD gerçekten "dolu" bir insan , mesajlarını takip etmenizi öneririm ;)

M

mcanli

Misafir
Beyler ben liseye girdiğimde (Tek.ve EML.) benim bir üst sınıfımdaki zatı muhteremlerden bilgisayar mühendisliğini kazanıp gidenler oldu.
Lisede sınava girerken (1995) o zamanlar bilgisayar bölümünü tercih etmemim sebebi bilgisayar mühendisi olmak idi.
O zamanlar Endüstri Meslek Liseleri sınavla öğrenci aldığı için belli bir bilgisi olan öğrenciyi alırdı. Maalesef önce bu kaldırıldı.
Sonra bizim sınava (OSS) gireceğimiz zaman puan sistemini değiştirerek bizim mühendislik hakkımızı elimizden aldılar. (Sırf siyasi sebeplerden dolayı)

Düşünürseniz 3 yıllık bilgisayar öğrenimi görmüş belli bir bilgi birikimi olması sebebiyle daha başarılı olması muhtemel üniversite öğrencisi ile hiç bir bilgisi olmayan, sadece "Bilgisayar Mühendisi" ünvanına sahip olmak isteyen ve girdiği işlerde yaptığı işi eline yüzüne bulaştıran (Gözlemlerim dahilindedir ve istisnalar hariç) bir kişinin aynı eğitimi görmesi hem eğitim seviyesini düşürmekte hemde eğitimde kısır bir döngü içerinse dönüp durmaktan başka hiçbir işe yaramamaktadır. bu da eğitim seviyesini ve kalitesini düşürmektedir.

Mesleki eğitim yapılacaksa bunun uzun vadeli olarak (Lise+Üniversite) düşünülmesi gerekir. Normal liselerin mantığını zaten anlamış değilim. İnsanlar neden hayatlarında işlerine yaramayacak konuları 3 sene boyunca görmektedir. Bence bütün liseler mesleki liselere dönüştürülmeli ve üniversitelerde bulunan bütün bölümlerin liselerde de birer yansısı olmalı.

Tabi içimizden bazılarımız olayı siyasi ve ayrımcılık yaparak başka yönlere çekmeye çalışmış. Şu an sınava giren ve girecek olanların hepimizin kardeşi, akrabası veya tanıdığı olduğunu unutmayalım. Yani bu ülkenin gençlerinin geleceğinden bahsediyorsak ki öyle genel olarak konuya nasıl çözüm bulunur bunu düşünmek gerekir.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5