İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Müjde kısa mesajlar %50 ucuzlayacak...

gifted

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Türkçe karakterlere geçişle birlikte SMS’ten 2 yerine 1 mesaj parası alacak. Buna göre SMS’ler Turkcell’de 9.5, Avea’da 8.5 ve Vodafone’da ise 7.5 YKr olacak.

Cep telefonundan gönderilen kısa mesajlar yarından itibaren yüzde 50 daha ucuz olacak. Türkçe harflerin cep telefonlarında kabul edilmesiyle gerçekleşen uygulama sonunda standart SMS’ler Turkcell’de 9.5, Avea’da 8.5 ve Vodafone’da ise 7.5 YKr olarak fiyatlandırılacak.

Uygulama ile ilgili olarak yazılımlarını yenileyen GSM şirketleri ‘Eski telefonla Türkçe SMS atılsa bile 31 Mart’tan sonra biz bunları tek bir kısa mesaj gibi ücretlendireceğiz’ dediler. Uzmanlar cep telefonlarında kısa mesajlarda Türkçe karakter kullanılması durumunda, 160 karakter sınırının aşıldığını ve birden fazla kısa mesaj bedeli yazıldığını belirttiler.

ARTIK SORUN ÇÖZÜLDÜ

İlk GSM sistemleri, alfabe oluşturulurken, Türkçe, İspanyolca gibi birçok özel karakteri olan dillerin bu alfabede yer almadığını ifade eden uzmanlar ‘Bu tabi tüketiciler açısından büyük bir sorundu. Tüketiciler tek SMS attıklarında 2 SMS’le ücretlendiriliyordu’ diye konuştular. Turkcell, Avea ve Vodafone, SMS’lerdeki Türkçe harflerin diğer harfler gibi yalnızca bir karakter sayılması ile ilgili aldığı kararın ardından gerekli çalışmaları yaptılar.

Kaynak : http://www.milliyet.com.tr/default....gori=ekonomi&ArticleID=511560&Date=31.03.2008

Batux

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
evet bugun itibariyle sms ucuzladı.
+ yarın trafige cıkmadan önce kaza tutanagı bulundurun yanınızda ceza yemeyin.

dizinci

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yalniz bir yanlis anlasilma olmasin, mesajlar ucuzlayacak derken icinde Türkce karakter bulunan mesajlar 2 sms yani 4 kontör olarak kesiliyordu. Eger icinde türkce karakter yoksa normal 1sms yani 2 kontör kesiliyordu.

Simdiki uygulamada türkce karakter olsa da olmasa da 160 karakterlik tüm smsler yine 1 sms yani 2 kontör olarak kesilecek.

Ama insanlar bunu sanki bir mesaj tek kontör oldu gibi algiliyor, ya da haberde bir yanlis var.

Breeze

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Ben söyleyecektim aynısını dizinci :)
Haberde ki cümleler düşük olmuş

heaven

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
%50 ucuzladı diyeceklerine, TR karakterli mesajlar 2 parçada gitse dahi 2 kontor deselerdi daha bi güzel olurdu :)

gifted

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Ne olursa olsun, Türkçe karakter sorunun aşılmış olmasına sevindim.Gerçi artık elimiz alıştı ama :)

Tırtıl

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bayramdaaaaan bayrama kullanırım zaten... Ama ben Türkçe karakter olayını bilmiyordum doğrusu.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5