İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Münih de Linux’a taşınıyor

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Almanya’nın Münih şehri yaklaşık 14,000 kişisel bilgisayarı Debian/Linux’a taşımaya karar verdi. Dağıtımın ismi LiMux olarak tanıtıldı. Yeni dağıtımda Open Office ve KDE masaüstünün son sürümleri de bulunuyor. Ayrıca kentin SuSE yerine Debian’ı tercih etmesi Almanya için daha ilgi çekici bir durum.

Mevcut durumda yaklaşık 20 bin kişinin kullandığı Windows ve MS Office platformundan aşamalı olarak LiMux’a geçmeye başlamışlar.

Yapılan incelemeler sonucunda mevcut Açık Kaynak platformlarının kentin gereksinimlerini tam karşılamadığı bununla beraber ticari alternatiflerin ise istenilenin çok üstünde gereksiz maddi kaynak harcamasına yolaçacak kadar geeniş olduğu kararına varılmış. Bu nedenle 2005 yılı başından itibaren yürütülen çalışmayla hem masaüstü gereksinimlerini karşılayacak hem de kentin özel olarak kullanığı yazılımları başarıyla çalıştırabilecek bir ürün ortaya çıkarılmış.

Yapılan öngörüde toplam harcamanın 38%’ini eğitim için kullanıldığı ortaya çıkmış.

Yapılan yatırımın ürün, lisans ve başlatma kalemleri ise çoğunlukla yabancı şirketlere aktarılacak bir kaynak olmaktan çıkıp yerli girişimcilere destekler de eklenerek aktarılmış.

Yapılan bir diğer öngörü ise başlangıç maliyetinin katlanılabilir bir miktar üstte olmasına rağmen sürdürme maliyetlerinin ticari alternatiflerine göre daha düşük çıkmasıymış.

http://www.iplikci.com/musti/?p=155

Hostmaster

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Hayırlısı olsun ne diyelim.Ben de linuxa taşınıyordum ama wirelessı kuramadığım için vazgeçtim :(

L

LifeNIC~

Misafir
Hayırlısı olsun ne diyelim.Ben de linuxa taşınıyordum ama wirelessı kuramadığım için vazgeçtim :(

Kuramadıysanız, kernal güncelleyin son sürümler destekler.
Kurmayı yapamadıysanız, yardımcı oluruz :)

İnsanların artık may-kro-soft tekelinden çıkması gerek. Artık Linux'ta aşırı derece güzel desktop bakımından..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5