İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Muyap Telefon Görüşmem

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Muyap avukatı Utku Demirkol la 32 dakika telefon görüşmesi yaptım.
Aklımdaki tüm soruları sordum ve sizlerle paylaşıyorum.

Sitelerinizde youtube da yüklenmiş olan klipleri veya müzik eserlerini gösteremezsiniz link veremezsiniz.
Müzik ve kliplerin kısa demolarını yayınlayamazsınız. Bunun 10-20 sn gibi bir süresi yok.
Sanatçılara müzikli slayt, yani şarkılarını fon müziği kulanarak resimli görüntüler hazırlayamaz ve yayınlayamazsınız.
Tv çekimleri vs yayınlayamazsınız. Orjinal klipleri youtube veya sitenizde paylaşamazsınız.
Sitenizde bunları yayınladığınız taktirde uyarı alırsınız ve 3 gün içerisinde kaldırmalısınız. Kaldırmadığınızda suç duyurusunda bulunulur.

Sitenizde izin alarak bunları yayınlamanız için ödemeniz gereken bedel aylık 2000 ytl. Sözleşme yaparak lisanslı hale gelirsiniz.
Bunların dışında yaptığınız herşeyden yasal sorumluluğunuz bulunmaktadır.

Konuşma esnasında ençok zorlandığımız konular.

haberturk milliyet mynet gibi video sitelerine neden yaptırım uygulanmadığı konusunda.
Bana söylediği onlar büyük ihtimal lisans almışlardır oldu. Bende bilgi edinme hakkımı kullanarak bu bilgileri ne zaman öğrenebileceğimi sordum. Sonuç muamma.
Yukarıda saydığım siteleri ihbar olarak kabul etmelerini söyledim. Eğer lisans almamışlarsa gereken yasal prosedürü başlatacaklarını ve bunun çok uzun süreceğini söyledi.

Youtube şu anda yeni yazılımını hazırladığını ve kısa süre içerisinde anlaşma yapılacağını videoları otomatik sileceğini söyledi.

Eğer youtube lisans alırsa ve bunları yayınlamak için ücreti öderse o zaman ne olacak dediğimde, bunun sadece youtube için geçerli olduğunu ve diğer sitelere yasak olduğunu söyledi.

Bazı sanatçıların kendi sitelerinde kliplerini yayınladığını söylediğimde eğer şikayet olursa ve bu şikayeti hak sahibi yaparsa değerlendirmeye alacaklarını söyledi.

Tarkan kendi klibini sitesinde yayınlarsa söz müzik ve yapımcı kendisi olacağı için hiçbir problem olmayacağını öğrendim.

Youtube da yapımcıların yayınladığı kliplerinde şikayet kapsamında değerlendirilebilmesi için hak sahiplerinin eylemde bulunması gerektiğini öğrendim.

Şu anda aklıma gelenler bunlar. Çok uzun bir görüşme oldu, çok fazla şey konuştuk. Eğer benim yazarken aklıma gelmeyen şeyleri sorarsanız cevaplamaya çalışırım. Eğer o konuda soru sorduysam tabi :D

QuikSiLVeR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
hmm peki sarkı sozleri de lisanslımı yayınlanmalı acaba :D

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Şarkı sözleri için herhangi birşey söylenmedi. Onu sormayı unuttum. Birde onu çıkartmasınlar başımıza. :(

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Şarkı sözleri ile ilgili bi kural çıkacaktı ama çıkmadı. Ne olur bilemiycem :)

izuner

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
müyap avukatı bir bayan vardı bende onunla yaklaşık 25 dakika konuşmuştum . sonuç : 10,000 $'lık tahhütname yolladı

edit : benimki mp3 ile ilgiliydi.

sverdlow

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bu iş lisansla felan olmaz,
artık bunun önüne de geçemezler, şarkıcılar başka türlü para kazanma yollarını denemeliler.
kaset, cd ile para kazanmaları artık çok zor.

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
bu iş lisansla felan olmaz,
artık bunun önüne de geçemezler, şarkıcılar başka türlü para kazanma yollarını denemeliler.
kaset, cd ile para kazanmaları artık çok zor.

Albümleri zaten piyasada vitrinleri olsun diye çıkarıyorlar. Yeni şarkılar yapıp konser teklifleri alsınlar diye. Konserlerden kazanıyorlar parayı :)

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
66
Konusma ozetini okudum, bilisim hukuku baglaminda yeni yada bilmedigimiz bir bilgi yok.

"Izinsiz/lisanssiz baskasinin eserini yayinlayamazsiniz" - bu kadar.

LuGeLaS

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Peki bu lisansı alınca tüm herşeyi kapsıyormu yayınlar mp3 klip vs. Birde bu ücret aylıkmı yıllıkmı

Birde bu adamın numarası kaç bende arayıp bikaç şey soracağım

CMYLMZ

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
"Sitenizde izin alarak bunları yayınlamanız için ödemeniz gereken bedel aylık 2000 ytl. Sözleşme yaparak lisanslı hale gelirsiniz.
Bunların dışında yaptığınız herşeyden yasal sorumluluğunuz bulunmaktadır"
burasına bende takılmış durumdayım yani 2000 YTL Verir isek neleri yayınlayabildigimiz konusunda bir bilgi varmıdır elinizde yada böyle bir liste mevcutmu ?

*siber*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
mu-yap a üye müzik şirketlerinin albümlerini sitenizde dinletebilirsiniz sanırım.

CMYLMZ

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
en iyisi telefon açıp öğrenmek ve uygulamak ama arkadaşımız bize elindeki telefonu iletebilirse (mahsuru yok ise) daha hızlı bir çözüm olabilir :D

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Önce müyapın sitesindeki telefonu aradım AMPEC Filmcilik çıktı karşıma. (Müyapın sitesindeki telefonu aramayın). Oradan aldığım numara.
0212 292 46 13 internet dediğinizde hemen bağlıyorlar.
Ben video klipler için sordum ve lisanslama bedelinin 2000 ytl olduğunu öğrendim. Bu bedel 4 ayrı kuruma paylaştırılıyormuş ama hangi kurumlardı hatırlamıyoum.

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
"Sitenizde izin alarak bunları yayınlamanız için ödemeniz gereken bedel aylık 2000 ytl. Sözleşme yaparak lisanslı hale gelirsiniz.
Bunların dışında yaptığınız herşeyden yasal sorumluluğunuz bulunmaktadır"
burasına bende takılmış durumdayım yani 2000 YTL Verir isek neleri yayınlayabildigimiz konusunda bir bilgi varmıdır elinizde yada böyle bir liste mevcutmu ?

Satma hakkı alıyorsunuz.Siteniz üzerinden mp3 satar hale geliyorsunuz.Sattığınız mp3ler içinde belli dinletme limitleri v.s. var.Yasal mp3 alayım dedim yok media player 11 olmadan çalışmaz v.s. işkence resmen ya..

CMYLMZ

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Satma hakkı alıyorsunuz.Siteniz üzerinden mp3 satar hale geliyorsunuz.Sattığınız mp3ler içinde belli dinletme limitleri v.s. var.Yasal mp3 alayım dedim yok media player 11 olmadan çalışmaz v.s. işkence resmen ya..

açıkçası ben VideoClip yayınlamak için düşünüyordum.
satmak degilde. ama en kısa zamanda görüşüp tüm detayları buraya yazarım.
yapabilirsem ilk canlı klipTV projesini yayına geçirmeyi hedefliyorum.
bakalım müyap amca ne dicek buna :D

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Mp3, video kliplerin dinlemete limiti yokmuş. Bunu özellikle sordum. Demo, 10 sn lik falan diye birşey söz konusu değil demişti bana.
Ücreti ödeyip anlaşma yaptığınızda youtube veya mynet gibi video izletip, müzik dinletebiliyorsunuz.

CMYLMZ

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Mp3, video kliplerin dinlemete limiti yokmuş. Bunu özellikle sordum. Demo, 10 sn lik falan diye birşey söz konusu değil demişti bana.
Ücreti ödeyip anlaşma yaptığınızda youtube veya mynet gibi video izletip, müzik dinletebiliyorsunuz.

pardon şunu anlayamadım bu bedel senelikmidir ?

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5