İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Muyap Telefon Görüşmem

L

Leonidas

Misafir
Ya ben daha 5 gün önce video klip sitesi domaini aldım ve siteyi oluşturmaya başlıcaktım tamda. Bunları öğrendiğim kötü oldu ya :(. Ama anlam veremiyorum klipleri youtubeden alınca niye cezası varki? Sonuçta sanatçının reklamını yapıyoruz üstelik video klip bu mp3te değil.

Sonuç olarak şmdi youtubedeki videoklipleri sitemde yayınlarsam ne olur? Mesela sitem 50K hite ulaştı ve müyap bunu gördü. Sadece siteyimi kapatırlar yoksa para cezası 100 milyarlık dava falan böyle şeyler olurmu? Bunları sordunmu, sormadıysan arıcak biri özellikle sorsun cezası ne olur diye

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Sonuç olarak şmdi youtubedeki videoklipleri sitemde yayınlarsam ne olur? Mesela sitem 50K hite ulaştı ve müyap bunu gördü. Sadece siteyimi kapatırlar yoksa para cezası 100 milyarlık dava falan böyle şeyler olurmu? Bunları sordunmu, sormadıysan arıcak biri özellikle sorsun cezası ne olur diye
Sitenizde yasal olmayan metaryaller tespit edildiğinde mail yoluyla uyardıklarını ve 3 gün süre tanıdıklarını söyledi. 3 gün sonunda yasal yollara başvurduklarını belirtti. Cezasının ne olduğunu sorma gereği hissetmedim.

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Cezayı müyap belirlemiyor. Mahkeme belirliyor. Oraya telefon açarsanız tabikide gözünüzü korkutmak için abartacaklardır durumu. Film fragmanları bile yasak olmalı bu konuşmaya göre. Yasalardaki açıkları ya da gerçek hakkınızı bilen bir avukatınız olsa mp3 bile yayınlarsınız. Youtube a niye dava açamıyorlar? Geri tepecek biliyorlar..

L

Leonidas

Misafir
Merak ettiğim şey benim için çok önemli. Sitemin kapatılması falan önemli değil kapanırsa kapansın ama ceza olayı önemli? Kapanmanın yanı sıra para cezası gelirmi.

Müyapın sitesinde yazıyo okudum daha yeni, 2-4 yıl arası hapis cezası 150 milyara kadar para cezası falan diyo? Acaba websitemde sadece youtubeden aldığım klipleri yayınladım diye hapis veya para cezası alırmıym. Yoksa sadece sitemi kapanır?

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Cezayı müyap belirlemiyor. Mahkeme belirliyor. Oraya telefon açarsanız tabikide gözünüzü korkutmak için abartacaklardır durumu. Film fragmanları bile yasak olmalı bu konuşmaya göre. Yasalardaki açıkları ya da gerçek hakkınızı bilen bir avukatınız olsa mp3 bile yayınlarsınız. Youtube a niye dava açamıyorlar? Geri tepecek biliyorlar..
Youtube konusunda durum şöyle açıklanabilir. Biz başvuruyoruz 3 günde siliyorlar.
Ve şu anda anlaşma yapmak üzereyiz. :)
Büyük haber sitelerininde anlaşmaları var bu yüzden onlara yasal. :)

Yani işin gerçeğini mahkemeye çıkmadan tam olarak öğrenemeyeceğiz.

izuner

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ya mahkemeye çıkmaktan korkuyom işte ben. yoksa siteyi kapatsınlar önemli değil o ama hiç yoktan tazminat davası açılırmı ya :(.

mahkeme fasılı yok . sadece siteni kapatırlar . bana geçen sene nisan ayında büyük bir forum için uyarı vermişlerdi mp3 olduğundan dolayı. kaldırdım ancak 2 ay sonra siteyi kapattılar. Müyap ı aradığımda bir bayan avukat çıktı . konuştuk konuştuk bana bizimle alakası olmadığını biz mahkemeye verdik kanıtlarıda sunduk . hatta bana mahkeme dosyasının numarasını vermişti . bilmem kaçıncı ceza mahkemesi diye . madem tekrar incelemeksizin kapatıcaksınız neden uyarı verdiniz dedim ? kararın alındığını isterseniz ben size mp3 ve telif hakları içeren dosyaları yayınlamayacağıma dair 10 bin dolarlık tahütname yolladı . sonra ne aradım ne sordum . tahütnameyide kabul etmedim .

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
bende farklı açıdan bakıyorum bu tarz konulara...
Zaten büyükler var ortalıkta küçük olana nasıl al yayınla diyecekler.
Mesela tv kanallarında ilk başlarda klip azlığından dolayı kral tv azap çekiyordu. ancak şimdi milletten para istiyor. Hatta para versen bile bir kuruldan geçiyor ki yayın için mantıklımı diye.
MTV...
Parada versen tarzın olacak. Aksi halde yalan oluyosun yayınlamazlar.
Bunun birde internet durumu var. Digitürk Cine5 vs. Yıllardır duymuyormuyuz izinsiz açık alanlarda yayını yasaktır diye.
Kitaplar...
Kaynak belirtsen bile yayını yasak. iyi ozaman herhangi ocr ile tara, sora altına kaynağını yaz dağıt sebil gibi...Yazan adam para nasıl kazanacak?
Dergiler...
Ortalama bir dergide en az 15 kişi çalışır. Kısmetse mart ayında bende çıkarıyorum. Şimdi orda 15 kişiye maaş+sigorta+yemek+harcirah+ofis masrafları ödeyeceğim adamın biri çıkacak onu tarıyacak atıcak rapide millete beleşe dağıtacak. Altındaki imzasıda "emeğe saygı, rep lütfen" olacak. Ne için bu...Nick altında bir sürü yanan yeşil ışığı (rep) ve rapid te bu download lar ile alacağı premium puan...
E şimdi hangi mantıkla topik açılırda ;
"Arkadaşlar şunu dağıtmak yasak mı?"
diye sorulabilir..Zaten soruyu soran biliyo cevabınıda hani belki değilse hit alacak, adsense den kazanacak, rapid leri satacak vs...

Sonra ortaya müyap veya başkaları çıkıp insanların hakkını savunurken sen çıkıcan "e bunlarda çok oldu" diyeceksin.
yahu nasıl mantık bu "çok oldunuz" cümlesi! Adam hak arıyor, bugun burda birinin kıçı kırık 50ytl lik botu kopyalansa veya 50-100 ytl lik scripti çalınsa ve hatta beş para etmeyen bir tasarımı çalınıyor olsa bile herkes ayağa kalkıyor. Peki neden o adamlar hala çalmaya çalışıyor. Evet çalmak, tamamen hırsızlık. Hem bu hemde diğer dünyada bunun adı hırsızlık ve kul hakkı başka birşey değil.
Ve tabi...
Neden youtube, hürriyet, mynet vs. yayın yapıyo ben yapamıyorum deniyor? Yaw adam 6 kişiyi kesti geçen ay. Birde çıktı tv ye bunu program yapalımmı abi diyor...E bizde keselim o zaman milleti.
Aynı şeymi ? Evet aynı şey... Biri adam öldürmek diğeride hırsızlık.

Bu tüm dünyada aynı. Herkes site yapmaya, herkes forum açmaya çalışıyor. Yani herkes patron olmaya çalışıyor.
Nedenini sadece tahmin edebiliyorum...Zaman çok iş güç yok, parayı netten bulucak...Çünkü zamanında biri garajda diğeride okul kantininde temelini attığı projelerinden kamyonla para kazandı yaa. Mp3 ve video dağıtarakta bunlar para kazanacak :)...
Yazık valla böyle düşünenlere sadece acıyorum

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Neden youtube, hürriyet, mynet vs. yayın yapıyo ben yapamıyorum deniyor? Yaw adam 6 kişiyi kesti geçen ay. Birde çıktı tv ye bunu program yapalımmı abi diyor...E bizde keselim o zaman milleti.
Diğerlerini üzerime alınmadım, sadece bu noktada diyebilirim ki, bir projem vardı ve bu bedeli ödemeyi düşünüyordum aylık ücret çok yüksek ve şuanda geri dönüşümü olmayacağı için bu büyüklerin gereken izinleri alıp almadığını merak ettim. Onlar ödemediyse bende ödemem, onlar yaparsa bende yaparım demedim.

CMYLMZ

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Diğerlerini üzerime alınmadım, sadece bu noktada diyebilirim ki, bir projem vardı ve bu bedeli ödemeyi düşünüyordum aylık ücret çok yüksek ve şuanda geri dönüşümü olmayacağı için bu büyüklerin gereken izinleri alıp almadığını merak ettim. Onlar ödemediyse bende ödemem, onlar yaparsa bende yaparım demedim.

sevgili dostum Dönüşü nasıl tasarlamıştın yani reklam bazlımı yoksa sponsor bazlımı cidden merak ettim

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Venom senin dediklerini anlayacak izana sahip olsalar zaten Muyap'a filan gerek kalmaz. Bunun bir hak ihlali olduğunu anlamak için uyarıcı bir kuruma ihtiyaç yok normalde. Zamanında Torrent, Ares vb. şeyler ile dağıtılırken anarşist takılanları bir dereceye kadar anlarsın, kar gütmeden beleşçilikti o zamanki. Şimdi hem çalıp, dağıtırken de para kazanıyor millet.

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
sevgili dostum Dönüşü nasıl tasarlamıştın yani reklam bazlımı yoksa sponsor bazlımı cidden merak ettim
Bu ücret yıllık olsaydı bir problem zaten olmayacaktı. Her türlü ödenebilirdi bu ücret.
Benim asıl amacım muzik üzerine bir portal oluşturmaktı. Videolar extrası olacaktı.

Sen neler düşünüyordun?

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Venom senin dediklerini anlayacak izana sahip olsalar zaten Muyap'a filan gerek kalmaz. Bunun bir hak ihlali olduğunu anlamak için uyarıcı bir kuruma ihtiyaç yok normalde. Zamanında Torrent, Ares vb. şeyler ile dağıtılırken anarşist takılanları bir dereceye kadar anlarsın, kar gütmeden beleşçilikti o zamanki. Şimdi hem çalıp, dağıtırken de para kazanıyor millet.
Sizin gibi çok akıllı muhterem kişiler müzik portalı açmak istelerdi nasıl bir yol izlerlerdi acaba.
Bizi aydınlatsanızda bizde o yolu izlesek.

CMYLMZ

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bu ücret yıllık olsaydı bir problem zaten olmayacaktı. Her türlü ödenebilirdi bu ücret.
Benim asıl amacım muzik üzerine bir portal oluşturmaktı. Videolar extrası olacaktı.

Sen neler düşünüyordun?

bende aynı mantıkda gidiyorum fakat küçük bir ayrıntım var
üye olan user'lara DJ olma şansı tanıyıp en iyi programı yapana bir ödül verecegim (proje %70 bitmiş durumda)

DemoYayin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşlar youtubeden çektiğimiz mp3 leri dinletebilirmiyiz? herhangi sorun olurmu.

Killa_HaKan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
nasil dava acacaklar ismimi soy ismimi nerden ögrencek de dava acacak?

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5