İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Mysql Asp Performans Sorusu

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
rs.open = conn.execute("select * from members where username='"&username&"'")

set kontrol=conn.execute("select * from members where username='"&username&"'")

set kontrol= conn.execute("select id,username,avatar from members where username='"&username&"'")

Bu yazmış olduğum 3 örnekte hangisi en iyi performansı gösterir. En son yazdığım bu konuda daha iyi olmalı. Ama ben aşırı derecede bir farklılık göremedim.

Tecrübelerinize dayanarak hızı artırmanın ve işlemci kullanımını düşürmenin yolu nedir.

8 bin üye 1500 küsür konu ve onbinlerce yorum cevap.
15 mb vertabanı.
Opteron 146 1 gb Ram

Önerilerinizi yazarsanız sevinirim.

Mp3Powers.Com

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
her zaman için sadece kullancağın field ları sorguda kullanmak en doğru olanıdır yani 3. olan, büyük ihtimal sende biliyorsundur ama önerilerim ; field tiplerini doğru belirlemek, gereksiz sorgulardan kaçınmak, açık rs bırakmamak gibi standart şeyler.

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
Boyle bir sorguda en iyi performansi son satirda yazdigin sekilde elde edersin, ancak username uzerinde index oldugundan emin ol.
Ek olarak "id,username,avatar" uclusu uzerinde yaratilacak bir index de yine performansi arttirir.
Ancak veri cok sIk degisikyorsa, bu index dezavantaj saglayabilir.
OLTP <-> DSS ayarini iyi tutturmak lazim.

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Boyle bir sorguda en iyi performansi son satirda yazdigin sekilde elde edersin, ancak username uzerinde index oldugundan emin ol.
Ek olarak "id,username,avatar" uclusu uzerinde yaratilacak bir index de yine performansi arttirir.
Ancak veri cok sIk degisikyorsa, bu index dezavantaj saglayabilir.
OLTP <-> DSS ayarini iyi tutturmak lazim.
Bu konuyu biraz daha açarmısın. Mysql konusunda daha yeniyim.

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
Tablonun yapisini (structure) buraya yazarsan elle tutulur veriler uzerinde yardimci olmaya calisayim.
Ek olarak join islemlerinde, join yaptigin field ler uzerinde muhakkak index olmali.

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
İyinetadmin söylediklerini araştırdım ve 1 haftadır uyguluyorum.
yaklaşık olarak %20 oranında işlemci kullanımı düştü.
Teşekkür ediyorum.

hukuki

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Tabii ki en hızlısı bu ... Fakat windows serverlda bu şekilde sorgular, db in ve o çağırdığınız verilerin büyüklüğü arttıkça serveri zorluyor ve memory hatası verdirebiliyor.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5