İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

MySQL Atak!

sepulchral

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Merhaba Arkadaşlar , son 2 haftadır sunucumdaki MySQL SERVERa düzenli olarak saldırı yapılıyor. Bunun hangi ipden ve hangi sitelere yapıldığı tespit edebilirmiyim ?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Sunucu işletim sistemi win2k3 dür!.

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
MySQL degilde direk olarak mysql in şifresiz olarak sorgulanabildigi sayfalar surekli yenilenerek mysql uzerinde yogunluk olusuturuluyordur. Bence bunun onune gecmelisin..

sepulchral

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
MySQL degilde direk olarak mysql in şifresiz olarak sorgulanabildigi sayfalar surekli yenilenerek mysql uzerinde yogunluk olusuturuluyordur. Bence bunun onune gecmelisin..

olay orada kopuyor hocam işte.. işlem yaptığı sayfayı nasıl tespit edebilirim ? . tek tek siteleri suspendleyerek mi deneyeceğim ?

sepulchral

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
@disconnect teşekkürler dostum .. birazdan deneyeceğim.. sunucudaki anlık istatistiklerde PLESK'te MySQL'ün % kullanım alanını göremiyorum.

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Pleskten değil makinenin içinde bakarsan (xp deki görev yöneticisiyle aynı) mysql nekadar cpu kullanıyor görebilirsin.

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Bunu en iyi http servisinin loglarini acarak gorebilirsin. En cok GET yapilan sayfayi loglardan gorebilirsin. Ben linux server kullanmaktayim apache loglarini inceleyerek boyle durumlarda saldirilan sayfayi bulabiliyorum.

CMYLMZ

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bunu en iyi http servisinin loglarini acarak gorebilirsin. En cok GET yapilan sayfayi loglardan gorebilirsin. Ben linux server kullanmaktayim apache loglarini inceleyerek boyle durumlarda saldirilan sayfayi bulabiliyorum.

arkadaşıma katııyorum
ve win2003 sistemlerde de (plesk dahil) IIS loglarına bakarak bunu bulabilirsin
biraz uğraştırabilir fakat en çabuk ve etkili çözüm bu olacaktır.
Mysql in raporlamaları da vardı ordan da faydalanabilirsin.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5