İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

mysql da bir satıra bir den çok veriyi girmek

hakimi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
mysql da bir satıra bir den çok veriyi girmek bir seferde girmek için gerekli kodu nasıl ayarlarım. Mesela ( ali mehmet veli) , kelimeleri var bunlar bu şekilde virgülsüz sıralanmışlar(tabi bu isimler daha fazla). Bunları bir php koduyla nasıl mysqla atarım. Sanırım array lı bir şey olacak ama tam çözemedim mantığı. (tablo adlar, satır name)

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
Oncelikle veriyi nasil kullanacagin onemli ve bunun ardindan nasil depolayacagina karar verebilirsin.

"Bir den cok" veriyi tek bir kolona mi koyacaksin, her veriyi ayri bir kolonami?
Bu programin(varsa eger) isleyisi ile ilgildir, veri erisimin sadece okuma seklinde ise ve hizli olmasini istersen tum veriyi 1 kolona girebilirsin.
Veri uzerinde degisiklik yapilacak ise her veriyi (isimleri) ayri kolonlara koymakta fayda var.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Cok isim varsa, ozel formatta tek hucreye gir bana kalirsa. Ozel formattan kasit, iste bosluk ayrimli, virgul ayrimli, noktali virgul ayrimli vb. Daha ozel ornekleme icin o kelimeleri nasil aliyorsan ona gore array olusturumundan bahsedebiliriz. Bir yerden o kelimeler tekli tekli geliyorsa, uc uca ekleyerek string yapip, tek hucreye atmak basitce isini gorur. Eger dizi halinde geliyorsa, dizi boyutunca dondurup (for, while) yine uc uca ekleyerek string yapilabilir.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5