İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

MySQL de tabloları bağlamak

Yanardags

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba arkadaşlar,
başlangıç derecesinde php + mysql bilgisine sahibim, takıldığım bir nokta var sorunum için forumu taradım ancak bulamadım yardımlarınızı bekliyorum...

Örnek olarak anlatıyorum,

Bir form aracılığı ile kişilerin adını, soyadını ve telefonlarını kayıt ediyorum db ye diyelim.. Ancak telefon numaraları sınırsız, yani eklediğim telefon numarası ismin altına eklenecek yani 2 tablo gerekecek diye düşünüyorum ancak bu iki tabloyu nasıl bağlayacam,

Örneğin;
Abdullah Yanardags
1. 05443552233
2. 05332224411
3. ...
4. ...

gibi

örnek tablo değerleri

kisiler : id, ad, soyad
telefonlar : id, telefon

umarım sorunumu anlatabilmişimdir..

selim61

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
11
kisiler : id, ad, soyad
telefonlar : id, telefon
bu tabloları baglayamazsın.
telefonlar : id, telefon,musid yapıcaksın.
select K.*, T.* from kisiler K, telefonlar T where K.id = T.musid
bu lekilde kullanırsan
K.ad
K.sıyad diye alırsın

Yanardags

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ben tablo değerlerini örnek verdim hocam,
asıl amacım

--------------

Abdullah Yanardags

1. 05443552233
2. 05332224411
3. ...
4. ...

-------------

gibi olması.. tek tabloda sınırlı telefon kayıt edebiliyorum, ama telefonlar diye ayrı bir tablo olursa ve kişiler tablosuyla bağlantılı olursa sorunum hallolur diye düşünüyorum..

desoLate

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bence tek tabloda toplamalısın hepsini. 2 tablo açıp kişileri ayrı numaraları ayrı depolarsan optimizasyon için güzel bir yol olmaz. Tek tablo daha sağlıklı.

Yanardags

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
peki tek tabloda nasıl olacak, ben form aracılığıyla ad soyad bilgilerini aldım diyelim, 1 adet değil ki telefon (tabi buradaki telefon misal ben başka sisteme uyarlıyacam) eklediğim bir isme daha sonra bir telefon daha eklemem gerekebilir bunu tek tabloda sağlamam mümkün değil ki...

Yani abdullah yanardags adına açtığım bir kaydı daha sonra çağırıp altına telefon ekleyebilmeyi istiyorum daha fazla telefon, ya da bu telefon muhabbetini bırakıp iki tabloyu bir biriyle nasıl ilişkilendiririm onu anlatabilecek arkadaş varmı?

kisler : id, ad
telefonlar : id, kisi_id, telefon

gibi olduğunu düşünüyorum ama uygulayamıyorum,

desoLate

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Sonradan tekrar kişiye ait ekstra kayıtlar girmeyi düşünüyorsan dediğin doğru. 2 tabloyla yapmalısın. Onu da dediğin gibi yapacaksın. Bahsettiğin tabloları oluşturup isimleri ve telefon numaralarını gireceksin.

Öncelikle isimleri kayıt etmen gerekiyor.
Sonrasında başka bir sayfada
"select * from kisler order by ad" sorgusuyla kişileri bir select menu'de çağıracaksın. Bunları option'ları kişilerin id'leri olacak. Sonra altında telefon numaralarını gireceksin.

2 tablodan verileri çekerken de;
"select k.ad, k.id, t.telefon, t.id from kisler as k, telefon as t where k.id=t.kisi_id"
sorgusuyla sayfaya dökeceksin. Umarım anlatabilmişimdir.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5