İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

mysql için ayrı sunucu?

MTW

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yoğun olarak mysql kullanan bir sitem var, makine dual xeon 3.2 , 4 GB ram..

CPU load son günlerde yoğun saatlerde 1.5 üstünde olmaya başladı, apache loglarını incelediğimde zaman zaman mysql bağlantı hataları görüyorum. mysql conf dosyasıyla bayağı optimizasyon yapmaya çalıştım ama pek fayda etmedi.

Bu durumda mysql servisi için ayrı sunucu kiralamak istiyorum, yalnız makinenin özelliklerine karar veremedim. Sadece mysql sunucusu olarak çalışacak bi makine için nasıl bi konf. önerirsiniz? Yine dual xeon işlemcili ve 4 GB ram'li bi makine mi düşünmeliyim?

Teşekkürler,

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yoğun olarak mysql kullanan bir sitem var, makine dual xeon 3.2 , 4 GB ram..

CPU load son günlerde yoğun saatlerde 1.5 üstünde olmaya başladı, apache loglarını incelediğimde zaman zaman mysql bağlantı hataları görüyorum. mysql conf dosyasıyla bayağı optimizasyon yapmaya çalıştım ama pek fayda etmedi.

Bu durumda mysql servisi için ayrı sunucu kiralamak istiyorum, yalnız makinenin özelliklerine karar veremedim. Sadece mysql sunucusu olarak çalışacak bi makine için nasıl bi konf. önerirsiniz? Yine dual xeon işlemcili ve 4 GB ram'li bi makine mi düşünmeliyim?

Teşekkürler,

Asıl yükü çeken MySQL olduğu için onun makinesinin daha hızlı olması lazım. Web server tarafı biraz daha hafif olabilir. Çünkü aynı mysql sunucuyu birden fazla web server kullanabilir. Tabii aynı DC'de olmalarının gerektiğini söylememe gerek yok.

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
62
Ana makinaniz guclu oldugu icin 2. makinaya gerek olmayabilir.
Advanced optimizasyon konusunda size yardimci olabilirim, servera erisim izni vermeniz gerekiyor. Ozelden baglanti kurabilirsiniz.
Ek olarak forumdaki MySQL optimizasyon konularina gozatmanizi tavsiye ederim.
2. makineye gerek duyarsaniz, ayni makina yada ayni makinanin 8Gb RAM ile gelenini ayni RACK uzerine ekletiniz.

MTW

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
teşekkürler arkadaşlar, 2.makineyi almak birazcık bütçeyi zorlayacak maalesef, şimdilik biraz daha optimizasyon yapıp idare etmeyi düşünüyorum.

abacus

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhabalar ; Sizin kullandiginiz ozelliklerde 1 sunucu icin load 1.5 ve ustu olmasi problem olduguna isaret etmez , sizin donaniminiz icin load 8'e kadar bile stabil sayilabilir , neticede sunucunuzun ram yetmeme olayi olmadigi sureceki bu swap yapip load'un 30 40 50'ye kadar yukselmesi demektirki , boyle birsey soz konusu olmadigina gore , ek sunucuya ihtiyaciniz mevcut degil , bahsettiginiz query hatalari my.cnf optimizasyonu ile halledilebilir , gene php hizlandiricilar (apc cache , eacceleretor vb ) isinizi gorebilir.Tavsiyem profosyonel 1 management hizmeti alip sunucunuzu basdan asagi yapilandirmanizdir , emin olun cok sey degisecektir duzgun bir httpd.conf duzgun bir my.cnf ve eklentiler sunucunuzu etkileyecektir.

iyi calismalar.

MTW

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
teşekkür ediyorum optimizasyon konusu üzerinde biraz daha duracağım, gerekirse dediğiniz gibi profosyonel yardım da alabilirim.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5