İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Mysql İlginç karakter hatası....

CemYilmaz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşlar ilginç bir şekilde karakter sorunu yaşıyorum phpmyadmin bu şekilde

MySQL - 4.1.19-standard
Protocol version: 10
Server: Localhost via UNIX socket
User: guzel@localhost
MySQL charset: UTF-8 Unicode (utf8)
MySQL connection collation: utf8_unicode_ci

yüklemek istedeğim sql dosyasında karakter sorunu vardı bu karaterlerin hepsini düzelttim türkçe büyük küçük harleri falan düzenledim Ğ,Ş, gibi yani sqlda türkçe bozuk harf falan yok ama bu sql dosyasını phpmyadmine import ettiğimde karakterler yine bozuk çıkıyor

Kulübümüz
· Tarihçe
· Yönetim Kurulu
· BaÅ?kanımız

gibi görünüyorlar bu neden olur acaba oysaki yüklediğim sql dosyasında bozuk karakter yok ve latin 1 falan gibi dil bilgilerinide sildim tamamen...

Nasıl çözerim bu durumu

CemYilmaz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşlar ne yaptıysam olmadı tekrar yedek alıyorum içindeki bozuk karakterleri düzeltip tekrar import ediyorum yine aynı sorun oluyor direk mysql dan bu bozuk karakterleri hangi sorgu şekli ile düzgün karakterler ile değiştirebilirim replace yanii

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
karakterleri neden düzeltiyorsun ki. Düzeltmene gerek yok. Aldığın şekliyle hiç değiştirmeden yükle.

Olmazsa sql içinde belirlenmiş olan karater setlerini sil.

CemYilmaz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
işte değiştirmeden yaptığım zaman karakterlerde bozuk çıkıyor değiştirip gönderiyorum yine bozuk aldığım sql yedek dosyası içindeki karakter setlerinin olduğu kısımları kastediyorsan onlarıda sildim ama hala karakterler bozuk çıkıyor sqldan replace yapsam olur heralde ama nasıl replace yapacağım nasıl bir sorgulama yapmam lazım şu karakterlerle bunu değiştir diye falan...

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
hosting mi? dedicated mi. yani mysql kendi yükleme şansın varmı?
Linux mu Windows mu.
Ve bu yere ilk defamı geçiyorsun.

CemYilmaz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
hosting kullanıyorum linux ve kullanılan sistem phpnuke bir sorun oldu aynı sistemden sql yedeği aldım başka hesap açıp aynı sisteme aldığım eski yedeği yüklüyorum bu kaakter sorununu veriyor başka hostinglerimdede denedim aynı sorun var import ettiğim sql yedeğinde karakter hatası yok dil setleride yok ama sorun hala aynı yedek aldığım phpmyadmin den aynı phpmyadminde import ederken neden böyle hata verir anlamıyorum hadi versiyon değişikliği olur tamam ama oda yok yedek aldım yeni database açtım yedeği yükledim sorun oluştu anlamadım gitti...

cepwap

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bence hatanın nedeni sql dump dosyasının karakter setinin yükleyeceğin veritabanının collationuyla aynı olmaması.

cepwap

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Mysql collationı utf-8 olarak düşünürsek, yükleyeceğin sql dump dosyasını utf-8 olarak ayarla. Dosyayı notepad ile aç, farklı kaydet derken alt kısımda kodlamayı UTF-8 seç, yeni bir isimle kaydet. Sonra yeni dosyayı yükle.

cepwap

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ama bu dediğimi web sayfalarının karakter kodlaması utf-8 ise yap. Eğer sayfaların iso-8859-9 veya windows-1254 ise önce phpmyadminden veritabanı collationı iso-8859-9 yap ve eski (iso kodlamalı) sql yedeğini yükle.

CemYilmaz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
arkadaşlar makinamda eski bir yeek buldum onu yükleyince sorun kalmadı çok teşekkürederim...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5