İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

MySql Server Adresini Bulma Acil Yardım?

S

sefakavil

Misafir
arkadaşlar bildiğiniz gibi mysql bağlantısı yaparken host kullanıcı adı veritanı adı ve şifre giriliyor ve host kısmınada çoğunlukla kurcağımız hostingdeki mysqle bağlandığı içinde localhost yazarız fakat ben başka hostingden başka bi hostingin mysql hostuna bağlanıcam fakat mysql server'ini bilmiyorum bunu bulabilmem için herhangi bir kod varmı? yada bi yöntem? hosting aldığım yer güvenlik açısından söylemiyor :)

snntr

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
host kuracağınız yerin ip numarasını yazın. bağlanabilmeniz için şifreleri bilmeniz gerekir.

S

sefakavil

Misafir
arkadaşım verdiğin bilgi için teşekkür ederim fakat şifreler felan doğru olduğu halde bağlantı yapamadı

snntr

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Windows servera bağlanmaya çalışıyorsan firewall engelliyordur.

S

sefakavil

Misafir
windows server değil linux servera bağlanmaya çalışıyorum. ama bağlanmıyorr

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Linux'a da bağlanamazsın. Diğer serverdan izin vermeleri lazım..

S

sefakavil

Misafir
diğer server dediğin hangisi?

forum kurucam forumu windows servera kurucam ve mysql veritabanını linux serverda barındırcam bunu istiyorum. windows serverdan izin verilmesi gerekiyorsa nasıl verilcek söyleyebilirmisin?

S

sefakavil

Misafir
linux hosting plesk panel arkadaşım.
windows hosting ise entrenix panel.

sempaty

1
İyinet Üyesi
Reaction score
19
plesk menüden
Server->Database Servers-> listedeki sunucuyu seç (Local MySQL server gibi)

gelen bilgiler kısmında:

General Host name or IP address : localhost

yazar. ya da ip adresi. localhost yazıyorsa ve iki sunucu arasında bağlantı yoksa ayarlanması nasıl olur bilmiyorum enterix panelde

sivrisinek

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
şimdi konuyu anlayalım.. Hosting firman ne demek söylemiyor.. Mysql servere hadi sen programla bağlanacaksan.. Bu yüzden bu bir saçmalık bunu söylemek zorundalar..

Şimdi anladığım kadarı ile.linux serverde normal site kurarken. mysql kısmını localhost olarak seçiyorsan.. Linux serverin ip is mysql ipsi ile aynı olma ihtimali %80

Öncelikle linux servere bir site kur.. mysql ayarlarını once localhost ile calıstır.. Sorunsuz çalışıyor ise.. whois.sc/siteadi.com adresinden senin sunucunun ip adresini öğren.. Linux serverde localhost yazdığın yere ip adresini yaz.. Çalırsa ip odur..

Fakat normal şartlarda windowsa kurdugun bir scripte mysql congif ayarlarında ip gireceksin normalde windowsa başka bir ayar yapman gerekmez..Linux'un dışarıya mysql bağlanmasına izin verilmesi gerekiyor.. Bunu hosting sağlayıcına sor.Cpaneldende yapılıyordu hatırladığım kadar..

Hosting firmanızdan korkmayın..Önüne gelen daha mysql mssql daha doğrusu kendinden haberi olmayan adamlar hosting satıyor.. Buda size sorun oluyor..Söylemek zorunda oldukları çok şeyler var..

S

sefakavil

Misafir
oraya bakmıştımda localhost yazıyor orada. benim isteğim aldığım linux hosting paketinin mysql adresini bulmak herhangi bir php kodla yada başka bir şekilde :S

S

sefakavil

Misafir
şimdi konuyu anlayalım.. Hosting firman ne demek söylemiyor.. Mysql servere hadi sen programla bağlanacaksan.. Bu yüzden bu bir saçmalık bunu söylemek zorundalar..

Şimdi anladığım kadarı ile.linux serverde normal site kurarken. mysql kısmını localhost olarak seçiyorsan.. Linux serverin ip is mysql ipsi ile aynı olma ihtimali %80

Öncelikle linux servere bir site kur.. mysql ayarlarını once localhost ile calıstır.. Sorunsuz çalışıyor ise.. whois.sc/siteadi.com adresinden senin sunucunun ip adresini öğren.. Linux serverde localhost yazdığın yere ip adresini yaz.. Çalırsa ip odur..

Fakat normal şartlarda windowsa kurdugun bir scripte mysql congif ayarlarında ip gireceksin normalde windowsa başka bir ayar yapman gerekmez..Linux'un dışarıya mysql bağlanmasına izin verilmesi gerekiyor.. Bunu hosting sağlayıcına sor.Cpaneldende yapılıyordu hatırladığım kadar..

Hosting firmanızdan korkmayın..Önüne gelen daha mysql mssql daha doğrusu kendinden haberi olmayan adamlar hosting satıyor.. Buda size sorun oluyor..Söylemek zorunda oldukları çok şeyler var..

çok saol arkadaşım bi dediklerini yapim. sunucumun ipsiyle windows hostingden bağlanmayı denedimde bağlanmamıştı. diğer dediklerine ben bi bakim saolasn

S

sefakavil

Misafir
sivrisinek arkadaşım verdiğin bilgiler için tekrar çok saol. linux hostinge forum kurdum localhost yazdım servera sonra sunucunun ipsini yazdım oldu çalıştı. fakat o ip ile windows serverdan bağlandığımda
"MySQL error: 2003
Can't connect to MySQL server on '***.***.***.***' (10060)
Query: "
hatasını veriyor. sanırım buna tek çözüm hosting sağlayıcının dışardan erişime izin vermesi. yada ben plesk panelden yapabilirmiyim? yapabilirsem nasıl yapabilirim?

bide arkadaşım "Hosting firmanızdan korkmayın..Önüne gelen daha mysql mssql daha doğrusu kendinden haberi olmayan adamlar hosting satıyor.. Buda size sorun oluyor..Söylemek zorunda oldukları çok şeyler var.." demişsinya korkum yok ama hosting aldığım yer isimtescil :D

S

sefakavil

Misafir
saol arkadaşımda o dediklerin sanırım linux serverda yapılıyorda linux server bende değil maalesef linux hosting paketi almıştım isimtescil.net'den :S

sivrisinek

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
ama hosting aldığım yer isimtescil :D
ozaman sen yandın adamlar domain bölümünde işini yapamıyorlar hostingi yapacaklarını rüyamda görsem inanmam neymiş güvenlik önlemi için ip vermiyormuş iyide senin güvenliğin bumu adam bir whois de öğrendi ip yi..

neyse demekki dışarıya izin vermemişler aslında verseler ne olur bir çok firma veriyor.. Sorunun çözümü cpanel için biliyorum fakat plesk için bilmiyorum..

Arkadaşlar CPANEL 'den MYSQL veritabanı bölümünde bulunan ve alt kısımda yer alan Access hosts bölümüne % işaretini ekliyerek zaten dışarıya erişimi açabilirsiniz.

Bunun için illa bir hosting firması aramıza gerek yok Cpanel varsa zaten %99 'unda olur

Makinadada yapılır.Ama işte elimizdeki yetkiler sınırlı..

S

sefakavil

Misafir
sivrisinek arkadaşım saolasın bilgilerin için.

sempaty arkadaşım saolasın bi bakayım :)

dijitalmekan ticket açtımda güvenlik nedeniyle dışardan erişime izin vermiyoruz dediler.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5