İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Mysql server Optimize etmek

G

gibigibiyim

Misafir
Mysql server optimize etmeyi güzel bir sekilde anlasilir olarak anlatan bir yer aradim bulamadim.Linux server hakkinda hic bir bilgim yok ancak su mysql server optimize konusunda aciklayici bir yazi yazacak webmaster varmi,varsa herkez icin süper bir kaynak olur.Ha ücretli bir sekilde bu bilgiyi paylasmak isteyen olursa özelden iletisime gecsin lütfen.(mysql server Linux suse)

selamlar

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Anladığım doğruysa;

Optimize etmek çok geniş kapsamlı bir konu. MySQL DB'yi optimize etmek için PHPMyAdmin'den istenen db seçilir ve açılan tabloların tümü seçilerek Optimize et denilmesi yeterlidir.

Komur satırından da bu işlemler yapılabilir ama en kolay yolu anlattım, isteyen olursa MySQL konsolunda nasıl yapılacağını da anlatabilirim.

G

gibigibiyim

Misafir
Aslinda ben mysql server in optimize sinden bahsetmeye calismistim ancak bu konudaki bilgisizligimden olayi tam anlatamadim size :( Siteler yavas diyelim ama saldiridan filan degil,mysql serveri optimize ediyorsun bir anda ucuyor siteler cok hizli acilmaya basliyor.

nokie

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
zbahadir'ın dediği gibi çok geniş kapsamlı ücretli yaptırmak istiyorsan profesyonel firmalar var bunun için, ancak forumdan birinin yardımcı olmasını istiyorsan makina özelliklerini, cpu, ram vs. yazman gerekiyor ayrıca:

ssh den:

top komutu'nun çıktısını,

my.cnf konfigürasyon dosyasının içeriğini,

kullandığın mysql ve php versiyonunu,

işletim sistemin versiyonu vs.

buraya yazman gerekiyor..

bide veri tabanı kullanan sitelerin hangi scriptler? forummu, portalmı vs.

G

gibigibiyim

Misafir
nokie ben yaptirmak degil yapmak istiyorum yani ögrenmek icin mümkün degilmi acaba

EBilisim

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Mysql Serverini Optimize Etmek İçin

/etc/my.cnf burdaki dosyayla oynaman gerekir ama oynamadan yedek almanı tavisye ederim :)

komutları veriyorum

yedek komutları :
cd /etc/
cp my.cnf myyedek.cnf
Yedekleme İşi bitti
Şimdi my.cnf düzenlemeye gelelim komut satırına

nano my.cnf

yazarak açılacak ekranki herşeyi silip aşağıdakileri kopyalamanız gerekmektedir.

[mysqld]
datadir=/var/lib/mysql
socket=/var/lib/mysql/mysql.sock
skip-locking
skip-innodb
query_cache_limit=8M
query_cache_size=256M
query_cache_type=1
max_connections=500
max_user_connections=10
interactive_timeout=20
wait_timeout=20
connect_timeout=6
thread_cache_size=128
key_buffer=16M
join_buffer=1M
max_allowed_packet=16M
table_cache=1024
record_buffer=1M
sort_buffer_size=2M
read_buffer_size=2M
max_connect_errors=10
# Try number of CPU's*2 for thread_concurrency
thread_concurrency=4
myisam_sort_buffer_size=64M
#log-bin
server-id=1

[mysql.server]
user=mysql
basedir=/var/lib

[safe_mysqld]
err-log=/var/log/mysqld.log
pid-file=/var/lib/mysql/mysql.pid
open_files_limit=8192

[mysqldump]
quick
max_allowed_packet=16M

[mysql]
no-auto-rehash
#safe-updates

[isamchk]
key_buffer=32M
sort_buffer=32M
read_buffer=16M
write_buffer=16M

[myisamchk]
key_buffer=32M
sort_buffer=32M
read_buffer=16M
write_buffer=16M

bu üsttekileri ekledikten sonra ctrl+x e basıp y tuşuna basıp enter'a basabilirsin.

sonra
service mysql restart

komutunu vererek mysqli yeniden başlatabilirsin.

Senol

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
1
eğer server bizim deilse ve bizxe ayrılan db yi optimize etmek istersek nasıl bir yol izliycez bunu bende oğrenmek istiyorum

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
TrDownload' Alıntı:
eğer server bizim deilse ve bizxe ayrılan db yi optimize etmek istersek nasıl bir yol izliycez bunu bende oğrenmek istiyorum

Server sizin değilse yapabileceğiniz en iyi şey 2. mesajda anlattığım olay ve scriptleri kendiniz yazmışsanız kodlarınızı en az sorgu yapacak şekilde düzenlemek.

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
TrDownload' Alıntı:

Server sizin degilse, paylasimli bir server uzerindeyseniz, optimizasyonu server sahibinin yapmasi gerekiyor.
Optimizasyon yapilmis ise ve siz halen sorun yasiyorsaniz, sorun sizden bile kaynaklanmiyor olabilir. Ayni MySQL serveri asiri bir sekilde kullanan baska kullanici/kullanicilar yuzunden yavaslik yasayabilirsiniz.
Server uzerindeki her kullanicinin, kendi SQL lerini tek tek elden gecirmesi lazim, ki bu imkansiz...

Eger kritik bir uygulamaniz var ise, en iyi cozum dedicated a gecmek.

Senol

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
1
bilgi icin teşekkur ederim ben smf forum uygulamasını kullanıyorum bana biraz yavaş gibi geldi db de fazla bir mesaj falanda yok ben eniyisi server sahibime başvurayım

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
zbahadir' Alıntı:
Server sizin değilse yapabileceğiniz en iyi şey 2. mesajda anlattığım olay ve scriptleri kendiniz yazmışsanız kodlarınızı en az sorgu yapacak şekilde düzenlemek.

MySQL de bir tabloyu optmize etmek, sadece fragment olmus taboyu defrag etmeye yarar, bir takim istatistikleri yeniler. Bu islem cok fazla fragment olmus tablolar icin az bir hiz kazanci saglayabilir, I/O yu azalttigi icin.

MySQL ile ilgili yavaslik problemlerini cozmek icin:

1. MySQL serveri optimize edin - buffer cache, query cache vb...
2. Sorgularinizi (SQL query) optimize edin - slow queryleri ayiklayin - eksik olan indexleri yaratin - fazladan olan indexleri silin - anlik tablolari HEAP olarka yaratin, bu tablolar bellekte tutulur diske yazilmaz, ornegin session tablolari....
3. En iyi verimi alana kadar bu islemleri tekrarlayin

S

sinangunay

Misafir
Hayır burada yazılanların hepsini zaten sunucunda yaptım. Tekrarlamana gerek yok ki? :)
Oracle falan karıştırmayın derim alakası olduğunu düşünmüyorum.

İyi çalışmalar.

KLAMP

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Anladığım doğruysa;

Optimize etmek çok geniş kapsamlı bir konu. MySQL DB'yi optimize etmek için PHPMyAdmin'den istenen db seçilir ve açılan tabloların tümü seçilerek Optimize et denilmesi yeterlidir.

Komur satırından da bu işlemler yapılabilir ama en kolay yolu anlattım, isteyen olursa MySQL konsolunda nasıl yapılacağını da anlatabilirim.

merhaba Belirttiğiniz Şeklide phpmyadmin üzerinden tabloları seçtim ama optimize et diye bir seçenek yok

Ayrıca Vps Cpanel Sunucu Makinamda Mevcut sunucum durduk yere bir kaç gündür çok fazla cpu ram kullanıyor özellikle Ram Sınıra dayanıyor ve sunucudaki hiç bir site açılmıyor ram kırmızı Olup Sınıra dayanınca Doğal olarak

İşlemci : Quad 2 Core İşlemci
Ram :1 gb

http://img808.imageshack.us/f/adszce.png/

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5