İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

MySQL taşıma ve karakter sorunu..

WartecH

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Mysql veritabanlarını başka bir sunucuya taşıdığımda Türkçe karakterler "?" biçimini alıyor.

http://forum.iyinet.com/mysql-verit...-1-x-ve-turkce-karakter-sorununun-cozumu.html

Linkte anlatılanları yaptım my.cnf ta ama hiç bir değişiklik yok. Eski sunucuda mysql ler UTF-8 biçiminde...

Mysql dosyalarını direk kopyalayıp yapıştırsam dahi fayda etmiyor.

Bu konuda yardımcı olabilecke kimse var mı?

nokie

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
sunucunun mysql konfigürasyonu yanlış yapılandırılmıştır, imzamdaki konudaki bütün adımları gerçekleştirdinmi? ve aceleyle değil, anlayarak okuyup uygulamayı gerçekleştirirsen, çözüldüğünü göreceksin.

Bununla beraber şunu söylemek isterim, taşımak istediğin veritabanı latin5, restore etmek istediğin UTF-8 ise yine soru işareti çıkar. veritabanı latin5, restore etmek istediğin latin5 ama server ayarları UTF-8 ise yine soru işaretleri çıkar.

Demek istediğim server ayarlarıda birebir latin5 olarak ayarlanmalı, bunu imzamdaki makalede detaylıca anlattım.

Alternatif olarak, my.cnf dosyandaki [mysqld] bölümüne aşağıdaki satırı ekle:

Kod:
init-connect="SET NAMES latin5"

sonra mysql sunucusa reset at, bu şekilde mysql ayarlarının hiç bir tanımlamaya gerek duymaksızın, doğrudan latin5 kullanmasını sağlayabilirsin. Birde iki sunucunun mysql versiyonları hakkında bilgi verirsen sevinirim.

WartecH

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
o linkte yazanları uyguladım hatta pm olarak size attım bazı bilgiler.

ancak uyguladığım sunucudaki mevcut veritabanlarıda şuan ? halini almış durumda

nokie

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
sanırım sorun çözülmüş? pm ile aldığım adreste herhangi bir sorun gözükmemekte.

WartecH

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
merhaba

host dosyanıza dediğim şekilde girerseniz göreceksiniz zaten bütün türkçe karakterler değil bazıları ? şeklinde çıkıyor tam olarak anlamadım sebebini

H.A

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
merhaba

host dosyanıza dediğim şekilde girerseniz göreceksiniz zaten bütün türkçe karakterler değil bazıları ? şeklinde çıkıyor tam olarak anlamadım sebebini

Eski ve Yeni sunucunuzun Mysql Versiyonları kaç acaba ?

Birde taşıma yaptığınız SQL boyutu ne kadar ?

nokie

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
hızlı bir çözüm önerisi sunayım size ozaman, eski sunucunuza hala erişiminiz varsa, yedeklerinizi mysqlhotcopy ile alın yada direkman lib/mysql/ klasörünü kopyalayıp ve yeni sunucuya restore edin, karakter sorununu aşarsınız.

Sodom

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Şu TR karakter sorunu varya, 2 gün önce binlerce kaydı editlememe neden oldu. Hayata küstüm. Bunalıma girdim. Eflahım isyan etti. Kastım ve 12 saatte bitirmiştim. Allah, düşmanımın başına vermesin.

PC'ye indirip Notepad'de açtığında TR karakterlerin yerinde ? varsa gıyk olmuştur. Eğerki ascii karşılığı varsa edit > replace diyip düzenleyebilirsin. Bazen not defterinde açınca düzgün görüyor. Bende ? vardı. 12 saat aralıksız editleme yaptım.

mydeli025

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
sodom bence gereksiz uğraşmışsın..

Türkçe karakter problemi problem değildir aslında çok kolay problemsiz çözebilirsiniz bu işi ben de zamanında türkçe karakter problemlerimi çözmek için 7 gün 1000 lerce forumu gezsemde aslında öğrenince 7 günde yaptıgımı 2 saate yaptıgımın farkına vardım..

buda öyledir okuyana okumak kolay
bu işi bilenede bu iş kolay geliyor..

şahsen bu konuda çok kişi başı yandı.. Ama öncelikle bir db editleniyorsa bunu notepad++ (notepadplus) ile yapmalısınız hiç bir db notepad veya wordpad ile pc cok kasar calısamazsınız..

databasleri mesela bir hosttan diğerine geçerken.. eski hostan yedek alırken database ayarları karakter ayarları bir yere not almalısınız ve ona göre düzenlemelisiniz yenisiniki sorun olmasın..

2.cisi normal phpmyadmineden hata alıyorsanız bigdump.php bunu arastırıp bulmalı bununla denemelesiniz.

3.cüsü bundada hata aldınız mysqlduper programı ile denemelisiniz..

4.cüsü database editlemek isterseniz bundan önce yöntemler var tabiki.. Eğer sadece şuanki yazılarda ? işaretleri felan cıkıyorsa ve yeni yazı ekleyince bu harfler mesela ( ç,ş,ğ,ü,ı vs) bunlar normal olarak çıkıyorsa editleme işlemi bu harfler denendikten sonra yapılmalı ve database masaüzerinde notepad++ ile açılmalı ve böylece editleyeceğiniz harfleri değiştir komutu kullanarak yapmalısınız..

nokie

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
Mysql veritabanlarını başka bir sunucuya taşıdığımda Türkçe karakterler "?" biçimini alıyor.

http://forum.iyinet.com/mysql-verit...-1-x-ve-turkce-karakter-sorununun-cozumu.html

Linkte anlatılanları yaptım my.cnf ta ama hiç bir değişiklik yok. Eski sunucuda mysql ler UTF-8 biçiminde...

Mysql dosyalarını direk kopyalayıp yapıştırsam dahi fayda etmiyor.

Bu konuda yardımcı olabilecke kimse var mı?

Özel mesaj kutun dolu ordan yazamadım.

Az önce inceledim, konfigürasyonu doğru yapmışsın, ancak şunu sormak istiyorum bu işlemleri yaptıktan sonramı taşıdın veritabanlarını yoksa bu işlemleri yapmadan önce taşıdın sonra bu ayarlarımı yaptın bunu öğrenebilirmiyim?

nokie

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8

Türkçe karakter problemi problem değildir aslında çok kolay problemsiz çözebilirsiniz bu işi ben de zamanında türkçe karakter problemlerimi çözmek için 7 gün 1000 lerce forumu gezsemde aslında öğrenince 7 günde yaptıgımı 2 saate yaptıgımın farkına vardım..

şahsen bu konuda çok kişi başı yandı.. Ama öncelikle bir db editleniyorsa bunu notepad++ (notepadplus) ile yapmalısınız hiç bir db notepad veya wordpad ile pc cok kasar calısamazsınız..

databasleri mesela bir hosttan diğerine geçerken.. eski hostan yedek alırken database ayarları karakter ayarları bir yere not almalısınız ve ona göre düzenlemelisiniz yenisiniki sorun olmasın..

2.cisi normal phpmyadmineden hata alıyorsanız bigdump.php bunu arastırıp bulmalı bununla denemelesiniz.

4.cüsü database editlemek isterseniz bundan önce yöntemler var tabiki.. Eğer sadece şuanki yazılarda ? işaretleri felan cıkıyorsa ve yeni yazı ekleyince bu harfler mesela ( ç,ş,ğ,ü,ı vs) bunlar normal olarak çıkıyorsa editleme işlemi bu harfler denendikten sonra yapılmalı ve database masaüzerinde notepad++ ile açılmalı ve böylece editleyeceğiniz harfleri değiştir komutu kullanarak yapmalısınız..

Hiç bir şekilde veritabanlarını editörlerle editlenmesini doğru bulmuyorum, text area kısımlarında problem yaşamazsınız, ancak binary datalar yokoluyor, özellikle veritabanlarında binary-veri saklayanlar için bu deneme hoş olmayan durumlara sebebiyet verir.

phpmyadmin ile 40+ yedeklerde herzaman sorun yaşarsınız, bir çok zaman eksik yedek alır ve zaman aşımı olur.

sunucu size aitse zaten bunlarla uğraşmanıza gerek yok, mysqlhotcopy ile alın yedeğinizi ve sunucuza yükleyin, ne karakter sorunu yaşarsınız nede başka bir sorun, diğer sunucuda nasıl çalışıyorsa aynen yeni sunucudada çalışır.

anlattıklarımız ve gayret verdiklerimiz sunucusu olmayanlar, imkanları kısıtlı olanlar için zaten, yoksa niye bukadar dil dökelim değilmi.

Sodom

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0

Ben db taşıdığımda sorun yaşamadım. Herşey normaldi. Kahveye gittim. Bi iki parti oyun yaptım. Geri geldim bozulmuş. Alla alla dedim. Host firmasını aradım biz değiştirmedik bişi dediler. Öyle ortada kaldı. TR karakterlerin hepsi ? olmasaydı çözümü kolaydı. O kısmı bende yazmıştım. Ama hepsi ? çıkınca öyle editle v.s olmuyor. Hatta host formasını arayıp yedekler varsa ve sorunsuzsa kendi yedeklerimi satın alabilirimde dedim. Ama farklı nedenlerden dolayı fazla beklememek gerektiğinden öğlenden oturup sabahlayıp bitirdim. Tüm indexli sayfalarım cillop gibi sağlam yine. 7 gün aradıktan sonra kapatırım siteyi zaten.

WartecH

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ben bu ayarı mysql leritaşıyacağım yeni sunucuda yaptım . hali hazırda mysql db ler vardı üzeridne ve sunucu elimde kalmış durumda 240 tane db ? halinde şuan...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5