İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

mysql türkçe karakter problemi

muttoli

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
localhost ta denedim şimdi veritabanından kaynaklanan türkçe karakter sorunları çıkıyor veritabanının içinde karakterler normal php için de çektiğimde php kodları arasında benim ekledim tr karakterler normal ama sorgudan dönen karakterlerin arasında mesela( ş )harfi ve (ı) harfi ? şeklinde çıkıyor

Kodlar

----------------
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=latin5_turkish_ci">
<?
$baglan=@mysql_connect(localhost,root,root) ;
if (!$baglan)die ("Mysql Bağlantısı başarısız oldu") ;
mysql_select_db(muttoli,$baglan)or die ("Veritabanı Bağlantısı Sağlanamadı") ;

$sonuc = mysql_query("SELECT * FROM manset0",$baglan);

printf("Manşet 0 Başlık : %s<br>\n", mysql_result($sonuc,0,"manset_baslik"));

printf("Manşet 0 Büyük Resimin üzerine gelince çıkacak yazı: %s<br>\n", mysql_result($sonuc,0,"manset_baslik_b_alt"));

printf("Manşet 0 Büyük Resimin üzerine gelince çıkacak yazı: %s<br>\n", mysql_result($sonuc,0,"manset_baslik_k_alt"));

printf("Manşet 0 Resim Adresi : %s<br>\n", mysql_result($sonuc,0,"manset_resim_yolu"));

printf("Manşet 0 Link Adresi : %s<br>\n", mysql_result($sonuc,0,"manset_link"));

?>

-------------------------------------------------------

ne denediysem olmadı
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=latin5_turkish_ci">
ve diğerlerini utf8 laltin5 hepsini tek tek denedim yok yok yok

sayfanın çıktısı da bu şekilde tr karakterler veriyor

----------------------------------------
Manşet 0 Başlık : Akyaz?dan Yeni Haberler
Manşet 0 Büyük Resimin üzerine gelince çıkacak yazı: Akyaz?dan Yeni Haberler resim üstü büyük yaz?s?
Manşet 0 Büyük Resimin üzerine gelince çıkacak yazı: Akyaz?dan Yeni Haberler resim küçük
Manşet 0 Resim Adresi : Akyaz?dan Yeni Haberler resim adresi
Manşet 0 Link Adresi : Akyaz?dan Yeni Haberler man?et linki

muttoli

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
cevabını buldum sorun düzeldi kendim sordum kendim cevaplayayım

php kodu

<?php

$link = mysql_connect('localhost', 'kullanıcıadın', 'şifren');
if (!$link) {
die('Bağlantı yok : ' . mysql_error());
}

$db_selected = mysql_select_db('viritabanıadı', $link);
if (!$db_selected) {
die ('Veritabanı yok yada ulaşılamadı : ' . mysql_error());
}

mysql_query("SET NAMES 'latin5'");
mysql_query("SET CHARACTER SET latin5");
mysql_query("SET COLLATION_CONNECTION = 'latin5_turkish_ci'");

bundan sonra sorgu kodların olacak yani mysql_query
...
..
?>

böyle yaptım sorun çözüldü heheheheh :D

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
PHP:

Bu cevabı vermek için gelmiştim ama gerek kalmadı, ayrıca forumda php kodlarını yayınlerken mesaj yazma bölümünde yer alan php bölümü arasına alırsınız size cevap verecek olanlar için daha iyi olur.

Kolay gelsin.

muttoli

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
pardon hocam yeniyim kusura bakmayın
alışcaz alışcaz :D

şimdi bana kayıtları güncelleme kodu lazım hocam onda yardımcı olabilirmisin
formdan çekiyorum kayıtları formun action kısmına da update ile başlayan mysql komutları vardıya onları yazıcam ama o konuda biraz eksiğim

muttoli

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
şimdi buradan verileri düzenleyip yeniden veritabanına kaydettim mi işlem tamamdır
ama bana bu konuda yardımınız lazım bu formun üzerinden asıl veritabanına kayıt eklerim
ayrıca hocam bu manşet scriptini de sizle paylaşıcam bitince çok güzel oluyor
aşağıdaki kodlarda test etmek için sadece manşet 0 a karşılık gelen yerlerde mysql den veri çekme komutları kullandım
diğerlerinde kullanacağım

bu manşet scriptinin örneği demo adresi

bunu istediğiniz kadar küçültüp istediğiniz kadar ekleme yapabilirsiniz şu anda admin panelini yazıyorum işte bitince paylaşırım

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">
<head>
<?

?><title>Untitled Document</title>
<style type="text/css">
<!--
.style1 {
color: #0066FF;
font-style: italic;
font-weight: bold;
}
-->
</style>
</head>

<body>

<p>
<?
$baglan=@mysql_connect(localhost,root,root) ;
if (!$baglan)die ("Mysql Baðlantýsý baþarýsýz oldu") ;
mysql_select_db(muttoli,$baglan)or die ("Veritabaný Baðlantýsý Saðlanamadý") ;

$sonuc = mysql_query("SELECT * FROM manset0",$baglan);
?>
</p>
<form id="form1" name="form1" method="post" action="">
<table width="1183" border="1">
<tr>
<td width="154" bordercolor="#FF0000" bgcolor="#CCCCCC"><span class="style1">Manşet0 Başlık</span></td>
<td width="336"><input name="man0" type="text" value="<? printf("%s\n", mysql_result($sonuc,0,"manset_baslik"));?>" size="50" /></td>
<td width="345"><span class="style1">Manşet0 Büyük Resim üstü Alt yazısı </span></td>
<td width="320"><input name="man_alt_0" type="text" id="man_alt_0" value="<? printf("%s\n", mysql_result($sonuc,0,"manset_baslik_b_alt"));?>" size="50" /></td>
</tr>
<tr>
<td bordercolor="#FF0000" bgcolor="#CCCCCC"><span class="style1">Manşet1 Başlık</span></td>
<td><input name="man1" type="text" value="<? echo "$manset1" ; ?>" size="50" /></td>
<td><span class="style1">Manşet1 Büyük Resim üstü Alt yazısı </span></td>
<td><input name="man_alt_1" type="text" id="man_alt_1" value="<? echo "$manset1alt" ; ?>" size="50" /></td>
</tr>
<tr>
<td bordercolor="#FF0000" bgcolor="#CCCCCC"><span class="style1">Manşet2 Başlık</span></td>
<td><input name="man2" type="text" value="<? echo "$manset2" ; ?>" size="50" /></td>
<td><span class="style1">Manşet2 Büyük Resim üstü Alt yazısı </span></td>
<td><input name="man_alt_3" type="text" id="man_alt_3" value="<? echo "$manset2alt" ; ?>" size="50" /></td>
</tr>
<tr>
<td bordercolor="#FF0000" bgcolor="#CCCCCC"><span class="style1">Manşet3 Başlık</span></td>
<td><input name="man3" type="text" value="<? echo "$manset3" ; ?>" size="50" /></td>
<td><span class="style1">Manşet3 Büyük Resim üstü Alt yazısı </span></td>
<td><input name="man_alt_4" type="text" id="man_alt_4" value="<? echo "$manset3alt" ; ?>" size="50" /></td>
</tr>
<tr>
<td bordercolor="#FF0000" bgcolor="#CCCCCC"><span class="style1">Manşet4 Başlık</span></td>
<td><input name="man4" type="text" value="<? echo "$manset4" ; ?>" size="50" /></td>
<td><span class="style1">Manşet4 Büyük Resim üstü Alt yazısı </span></td>
<td><input name="man_alt_5" type="text" id="man_alt_5" value="<? echo "$manset4alt" ; ?>" size="50" /></td>
</tr>
<tr>
<td bordercolor="#FF0000" bgcolor="#CCCCCC"><span class="style1">Manşet5 Başlık</span></td>
<td><input name="man5" type="text" value="<? echo "$manset5" ; ?>" size="50" /></td>
<td><span class="style1">Manşet5 Büyük Resim üstü Alt yazısı </span></td>
<td><input name="man_alt_6" type="text" id="man_alt_6" value="<? echo "$manset5alt" ; ?>" size="50" /></td>
</tr>
<tr>
<td bordercolor="#FF0000" bgcolor="#CCCCCC"><span class="style1">Manşet6 Başlık</span></td>
<td><input name="man6" type="text" value="<? echo "$manset6" ; ?>" size="50" /></td>
<td><span class="style1">Manşet6 Büyük Resim üstü Alt yazısı </span></td>
<td><input name="man_alt_6" type="text" id="man_alt_6" value="<? echo "$manset6alt" ; ?>" size="50" /></td>
</tr>
<tr>
<td bordercolor="#FF0000" bgcolor="#CCCCCC"><span class="style1">Manşet7 Başlık</span></td>
<td><input name="man7" type="text" value="<? echo "$manset7" ; ?>" size="50" /></td>
<td><span class="style1">Manşet7 Büyük Resim üstü Alt yazısı </span></td>
<td><input name="man_alt_7" type="text" id="man_alt_7" value="<? echo "$manset7alt" ; ?>" size="50" /></td>
</tr>
<tr>
<td bordercolor="#FF0000" bgcolor="#CCCCCC"><span class="style1">Manşet8 Başlık</span></td>
<td><input name="man8" type="text" value="<? echo "$manset8" ; ?>" size="50" /></td>
<td><span class="style1">Manşet8 Büyük Resim üstü Alt yazısı </span></td>
<td><input name="man_alt_8" type="text" id="man_alt_8" value="<? echo "$manset8alt" ; ?>" size="50" /></td>
</tr>
<tr>
<td bordercolor="#FF0000" bgcolor="#CCCCCC"><span class="style1">Manşet9 Başlık</span></td>
<td><input name="man9" type="text" value="<? echo "$manset9" ; ?>" size="50" /></td>
<td><span class="style1">Manşet9 Büyük Resim üstü Alt yazısı </span></td>
<td><input name="man_alt_9" type="text" id="man_alt_9" value="<? echo "$manset9alt" ; ?>" size="50" /></td>
</tr>
<tr>
<td bordercolor="#FF0000" bgcolor="#CCCCCC"><span class="style1">Manşet10 Başlık</span></td>
<td><input name="man10" type="text" value="<? echo "$manset10" ; ?>" size="50" /></td>
<td><span class="style1">Manşet10 Büyük Resim üstü Alt yazısı </span></td>
<td><input name="man_alt_10" type="text" id="man_alt_10" value="<? echo "$manset10alt" ; ?>" size="50" /></td>
</tr>
<tr>
<td bordercolor="#FF0000" bgcolor="#CCCCCC"><span class="style1">Manşet11 Başlık</span></td>
<td><input name="man11" type="text" value="<? echo "$manset11" ; ?>" size="50" /></td>
<td><span class="style1">Manşet11 Büyük Resim üstü Alt yazısı </span></td>
<td><input name="man_alt_11" type="text" id="man_alt_11" value="<? echo "$manset11alt" ; ?>" size="50" /></td>
</tr>
<tr>
<td bordercolor="#FF0000" bgcolor="#CCCCCC"><span class="style1">Manşet12 Başlık</span></td>
<td><input name="man12" type="text" value="<? echo "$manset12" ; ?>" size="50" /></td>
<td><span class="style1">Manşet12 Büyük Resim üstü Alt yazısı </span></td>
<td><input name="man_alt_12" type="text" id="man_alt_12" value="<? echo "$manset12alt" ; ?>" size="50" /></td>
</tr>
<tr>
<td height="30" bordercolor="#FF0000" bgcolor="#CCCCCC"><span class="style1">Manşet13 Başlık</span></td>
<td><input name="man13" type="text" value="<? echo "$manset13" ; ?>" size="50" /></td>
<td><span class="style1">Manşet13 Büyük Resim üstü Alt yazısı </span></td>
<td><input name="man_alt_13" type="text" id="man_alt_13" value="<? echo "$manset13alt" ; ?>" size="50" /></td>
</tr>
</table>
<label>
<input type="submit" name="Submit" value="Kayıtları Güncelle" />
</label>
</form>
</body>
</html>

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Düzenleme için

PHP:
$mansetbaslik = $_POST['man_alt_0']; 

$guncelle = mysql_query("update mansetler set manset_baslik_b_alt='$mansetbaslik', manset_baslik_b_ust='$mansetbaslik'  where id = '$id' ");

muttoli

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Mysql yapısı manset0 tablosu aşağıdaki gibidir boş hali şimdi orada veri var ama ben bunu nasıl düzelticem yazdıklarınızı anlayacak kadar uzman değilim çok güzel yazmışsınız teşekkür ederim ama kod şeklinde nereye yazmam gerektiğini anlatırmısınız

açıklama yapayım

manset_baslik =manşete ait başlık geliyor
manset_baslik_b_alt = Büyük manşet resminin üzerinde mause ile durulduğunda çıkacak olan resim alt kodu yazısı
manset_baslik_k_alt = küçük manşet resminin üzerinde mause ile durulduğunda çıkacak olan resim alt kodu yazısı ( manşet büyük resim ile küçük resim aynı boyutu ufalıyor sadece)
manset_resim_yolu = manşete ait resmin saklandığı yol
manset_link = manşete tıklandığında gidilecek adres yolu

CREATE TABLE `Manset0` (
`manset_baslik` VARCHAR( 100 ) CHARACTER SET latin5 COLLATE latin5_turkish_ci NOT lisanssız ,
`manset_baslik_b_alt` VARCHAR( 100 ) CHARACTER SET latin5 COLLATE latin5_turkish_ci NOT lisanssız ,
`manset_baslik_k_alt` VARCHAR( 100 ) CHARACTER SET latin5 COLLATE latin5_turkish_ci NOT lisanssız ,
`manset_resim_yolu` VARCHAR( 100 ) CHARACTER SET latin5 COLLATE latin5_turkish_ci NOT lisanssız ,
`manset_link` VARCHAR( 100 ) CHARACTER SET latin5 COLLATE latin5_turkish_ci NOT lisanssız ,
PRIMARY KEY ( `manset_baslik` )
) ENGINE = MYISAM ;

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
PHP:
$manset_baslik= $_POST['man_alt_0']; 

$guncelle = mysql_query("update Manset0 set manset_baslik='$mansetbaslik' where id = '$id' ");

gibi...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5