İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Mysql ve apache'yi ayırdığımızdaki verim!

ceyhun81

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba arkadaşlar;

1,2 aydır üyeyim sanırım ama mysql ile ilgili birçok konuyu okudum denedim ve faydasını gördüm, tüm bilgi paylaşan arkadaşlara çok teşekkürler..

Bu konununda önemli olduğunu düşünerekten eksiklerimi görmek ve bilginiz varsa almak , benden sonra deneyecek yada önceden denemiş olan arkadaşlarla bi bilgi paylaşımımız olsun..

Server yoğunluğu nedeniyle mySQL serverımı ayırdım.. 1 adet q6600 işlemci ve 4gb ram ile centos kurdum ve var/lib/mysql altındakileri taşıdım. şuanda siteler çalışıyor.

Bu arada eski versiyonum 4.1 di sanırım yenisi 5.0.1 mi öyle bişey, herhangi bir problem olmadı.. Aktarım sırasında ve sonrasında...

Sql bağlantısını yeni sunucunun ipsini ve database bilgilerini vererek yapıyorum. Aynı datacenterda yanyanalar..

Verimi nasıl arttırabiliriz? Hızı ?

Öncelikle sorum şu , bu şekilde ip ile bağlantı vermek yerine daha verimli olabilecek bir yol izlenebilirmi? Reverse vermek, diğer sunucularda bu serverı tanımlamak vesaire gibi, işlemler hız sağlar mı?

Bu konuda bilgilendirebilirseniz hem bana hem benden sonraki arkadaşlara faydalı olmuş olur..

Saygılar..

Efsane

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Birçok büyük forum bu yöntemi kullanıyor.. vbulletin bu konuda server conf. desteği veriyor diye biliyorum..

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
66
Çok güzel bir konuya değinmişsin ceyhun81.

Evet mysql i ayırıp başka bir makinaya koymanın çok faydaları var. Bunun yanında 1-2 ufak eksileri var ama o eksilerin getirileri yanında pek önemi kalmıyor.

MySQL i dedicated ve yüksek RAM lı (tercihen 8Gb+) bir makinaya koyduğunuzda o makina tüm CPU ve Belleği MySQL için kullanacaktır.

Apache + MySQL + diğer uygulamalar olduğunda MySQL için ayrılan bellek diğer uygulamalar ile aynı bellek ortamını paylaşmak durumunda olup devamlı bir giriş çıkış traiği ve bellekte taşınmalar yaşanır. MySQL ayrı bir makinada olunca bellek fazla hareketli olmaz ve tüm kapılar MySQL için atanmış olur.

Bu tür yapılandırılmalarda, Apache nin olduğu makinada memcached yada Xcache ile cachelenen sorgular, MySQL servera yapılacak istekleri azaltacaktır.

1 MySQL ve minimum 2 Apache kurulu (toplamda minimum 3) makinanız varsa, memcached kullanın.

1 Mysql ve 1 Apache makinanız varsa, Apache olan makinaya Xcache kurun.

Bunun ardında hazır uygulamalar kullanıyorsanız, örneğin vbulletin, xcacahe yada memcached desteğini açın (mevcutsa).

Hazır uygulama kullanmıyorsanız, uygulamalarınız size özel ise, kodunuzda Xcache yada memcached kullanımını uygulayın.

Cache uygulamaları veritabanından çekilen bilgileri saklayarak tekrar veritabanına gitmenize gerek bırakmaz ve uygulamalarınızda gözle görülür iyileştirmeler sağlar.

ceyhun81 senin yukarıda sorduğun soruya gelince, makinalar arasında özel bir bağlantıya gerek yok. Az sorun yaşamak için doğrudan IP adresi kullan yeter.

Efsane

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Ayrıntıya girmek gerekirse ;

Mysql olan servere bir hesap açıp databaseyi yükleyip, db bilgilerini apache olan serverin config bilgisine girmek yeterlimi ? localhost yerine IP ve diğer bilgiler ?

Şahsen yapıp test amaçlı denemek istiyorum

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
66
Ayrıntıya girmek gerekirse ;

Mysql olan servere bir hesap açıp databaseyi yükleyip, db bilgilerini apache olan serverin config bilgisine girmek yeterlimi ? localhost yerine IP ve diğer bilgiler ?

Şahsen yapıp test amaçlı denemek istiyorum

Tabikide, o kadar basit.
Yalnız mysql de açtığınız hesabın bağlanacağınız IP ye izin vermesi gerekiyor.
Kod:
GRANT ALL ON * TO 'kullanıcı'@'[B]IP[/B]' IDENTIFIED BY 'sifre';
Kod:
GRANT ALL ON * TO 'hasan'@'[B]88.124.55.55[/B]' IDENTIFIED BY 'sifre';

ceyhun81

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Teşekkürler o zaman herhangi bir yanlış işlem yapmamışım :) Sorunsuz çalışıyor.. Tek sorun şuanda :

Tasks: 2902 total, 1 running, 99 sleeping, 0 stopped, 2802 zombie :)))

<defuct> centos kurdum yani httpd falan mail hepsi var ama kullanılmıyor. bu 2900 taskı nasıl düşüreceğim :) ?

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi