İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Mysql ve Cpu çıkmazı

Doushx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Sitelerimi koymak için türkiyeden bir server aldım. 4 çekirdek işlemci 2 gb ram li linux bir makina içinde sadece 2 site az çok hit yapıyor. Geceleri server load 0,09 larda seyrederken sabahları birşeyler oluyor ve 37 ye çıkıyor 5 e iniyor ani dalgalanmalar oluyor. Top da birinci sırada sürekli mysql gösteriyor.

Ne yapabilirim...

Vbulletin + zoints kurulu bir siteden kaynaklanıyor ne yapmam gerekli
Konular: 111.546, Mesajlar: 358.738, Üyeler: 58.836 Forumun istatistikleri
xcache ve eaccelator kurulu.

Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim

Doushx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yardımcı olacak kimse yokmu

iyinet admin yardımcı olursan çok sevinirim

hidonet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bence tablolarin indexlerine bi bak

Hatta her gece indexleri yenileyen ve tablolari optimize eden bir kod calistirilabilir.. Gunduz saatlerinde asiri yogunluk varsa 2. bir sunucu ile replikasyon yapip yuku bolebilirsin...

birbirine anlik replike olan 2 mysql sunucusu ve 2 web sunucusu veya
1 web 2 mysql sunucusu olabilir...
sitedeki anlik online durumuna gore baglanti yapilan sunucuyu degistiren bir script yazilabilir..

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
MySQL sunucu yükü oluşturuyorsa Memcache kurarak sunucuyu biraz olsun rahatlatabilirsiniz.

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
hidonet in dedigi gibi bana da sorun indexlerden gibi geldi. Sanki table scan oluyor.
slow query opsiyonunu acarak bir bak bakalim hangi sorgular uzun vakit aliyor.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5