İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

n11 Bana Dava Açıyor

ciwan_24

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba 20 gün önce alan adı siparis11 e-ticaret bir site açtım.
bugün n11 avukatı olduğunu söyleyen bir bayan beni aradı sitenizin adı ile n11.com'un ismine benzedeği için alan ismini değişmeniz gerekir aksi taktirde size hukuki işlem başlatacağız. sitenize erişimini engelleyeceğiz.

Arkadaşlar varmı böyle birşey. Dava açsalar mahkeme siteyi kapatabilirmi?
İsmler farklı. Benim bu konuda ne yapmam gerekir.

a.IŞIK

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
hayır hiçbir şey yapamaz. 11 patentli, lisanslı ve tescilli birşey değildir, böyle saçmalık mı olur! size tavsiyem, bilişim suçlarından anlayan bir avukatla görüşünüz. belki de siz bile karşı dava açıp ondan tazminat alabilirsiniz! gözünüzü korkutmuş anlaşılan bayan.. ondan 11'i patentlediğine dair, sadece onun kullanabileceğine ilişkin resmi belge isteyin mutlaka. öyle saçmalık mı olur..

dusesmoda

0
İyinet Üyesi
Reaction score
10
başlatsın bakalaım bişey olmaz bana sorarsan birinin kuyruna basmışsın oda seni aramış

ciwan_24

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Gozunu korkutmaya calismislar hocam siz domaini ne zaman tescil ettiniz
domain daha yeni aldım 20 gün önce aldım domaini arkadaşlar iyi bir alan adı olmuş gibi :)

hayır hiçbir şey yapamaz. 11 patentli, lisanslı ve tescilli birşey değildir, böyle saçmalık mı olur! size tavsiyem, bilişim suçlarından anlayan bir avukatla görüşünüz. belki de siz bile karşı dava açıp ondan tazminat alabilirsiniz! gözünüzü korkutmuş anlaşılan bayan.. ondan 11'i patentlediğine dair, sadece onun kullanabileceğine ilişkin resmi belge isteyin mutlaka. öyle saçmalık mı olur..

Belge istedim vermedi. bilmem nerden bakın orda yazar dedi.
bilişim suçlardan anlayan biri avukatı bulunduğum ilde bulmak biraz zor gibi
hep süre veriyor belliki yapabileceği birşey yok.
yoksa sormadan direk dava açarlardı zaten diye düşünüyorum

ama yinede emin değilim :)

Bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.

Sıkıntı olurmu bilmem 2 gündür baya bir sıkıntı içine düştüğümün farkındayım

yorum için teşekkurler güzel kardeşim

firatkorkmaz_77

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
benimde benzeri bir olay başıma gelmişti hiç birşey yapamazlar . dilersen de ki verin 5 000 tl size vereyim . uzlaşmayı seçerler . daha çnce başıma geldi ve para kazanmıştım bu şekilde piyangoan

snnkk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
6
kesinlikle birşey yapamazlar, 11 'i patentleme gibi bir lüksleri olamaz.
Anlaşma yolunda domaininizi yüksek meblada satmaya bakın bence. Birşey yapamayacakları için satın almayı tercih edecekler.

erkolay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Marka tescili usullerine göre, 11 veya sayılar, sıfatlar, ve daha nice kategorideki ifadeler tescillenemez. Size marka danışmanı lazım, bilişim suçları ile ilgili avukattan önce. Ki zaten marka vekilleri de hukukçu oluyor genelde.

trbak

0
Yasakli Uye
Reaction score
0
Markalar hem.sınıfları hem şekilleri hemde sloganlarının yanı sıra hemde özel kategorisinde nicelik ve niteliklerine göre korunmaktadır ve markalaşma öyle bilindiği gibi anında bedavadan olmamaktadır. Zaman ve belli bir bedel harcarsınız. Wipo da bu tür emsal davalara rastlayabilirsiniz. Sizin sıkıntınıza gelecek olursak, eğer şekil, fikir, slogan, sınıflandırma yönünden bir kopyalama yoksa sıkıntı olacağını zanletmem. Zira günümüzde dünyaca ünlü markaların bile merdiven altı taklitleri yapılıyor. Aslında bu tür taklitleri yapmadan önce yaptığımız etikmi diye kendimize sormamız lazım.

Snoppy

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
COM ORG NET uluslararası bir domaindir.

Com.tr alsan belki karışabilirde en çok erişimi engeller TİB

Korkutmuşlar seni.

bassedas

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
klasik avukat yöntemi. önce karşı tarafın bilgisizliğinden ( herkes hukuka hakim olcak diye birşey yok sonuçta ) yararlanıp korkutma yöntemi.

trbak

0
Yasakli Uye
Reaction score
0
COM ORG NET uluslararası bir domaindir.

Com.tr alsan belki karışabilirde en çok erişimi engeller TİB

Korkutmuşlar seni.

Marka korunan bi markaysa ve taklit söz konusuysa farketmez wipoya dava acilip hakli bulunması halinde domaininiz elinizden gider.

erkolay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Bir tarafta n11, diğer tarafta siparis11, burada benzer olan tek şey 11 sayısı...

Kimse 11 sayısı üzerinde hak iddia edemez. 11 sayısı tescillenemez.

Ancak size de siparis11 adını bir an evvel tescillemeyi öneririm.

Bir örnek: erkolay kullanıcı adım tescilli markamdır. Çağrıştırdığı bir web devi var değil mi? Ancak 2,5 yıldır 4 sınıfta tescilli ve en ufak bir itiraz dahi olmadı.

trbak

0
Yasakli Uye
Reaction score
0
Bir tarafta n11, diğer tarafta siparis11, burada benzer olan tek şey 11 sayısı...

Kimse 11 sayısı üzerinde hak iddia edemez. 11 sayısı tescillenemez.

Ancak size de siparis11 adını bir an evvel tescillemeyi öneririm.

Bir örnek: erkolay kullanıcı adım tescilli markamdır. Çağrıştırdığı bir web devi var değil mi? Ancak 2,5 yıldır 4 sınıfta tescilli ve en ufak bir itiraz dahi olmadı.

11 sayisi ile alakalı bir durum yok ortada logo, slogan web site tasarımında kopyalama durumu varsa fikir ve sanat haklarının ihlali söz konusu olabilir. Sonuna 11 koydu diye hak iddia edeceklerini sanmıyorum. Ama bir siteyi kopyalamaya kalkarsanız tabiki yedirmezler.

erkolay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Com.tr alınsa karışırlar demiş bir arkadaş. Olur mu öyle şey yahu! Com.tr nasıl alınır bir araştırın. Onu alınca kimse dokunamaz.

trbak arkadaş, siteleri incelemedir. Ama birebir kopya da mümkün değildir. E-ticaret scriptleri bellidir. N11 özgün bir script yaptırmışsa ve diğer site sahini de o scripti kopyalayabilmişse haklısınız.

Böyle bir durumun olduğunu sanmıyorum.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5