İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

name server ns1.xxxx.com hakkında

kayakaya

0
Yasakli Uye
Reaction score
0
Merhaba arkadaşlar, Konunun yeri umurım burasıdır.
Arkadaşlar benim merak ettiğim bir konu var nameserver kısaca ns1.xxx.com ve ns2.xxx.com vs. vs.
Sorum şu 2 farklı veri merkezinden host hizmeti aldığımızı var sayalım, misal
A firması ve B firması, A firması ns1.a.com, ns2.a.com diye adres veriyor B firması ns1.b.com, ns2.b.com diye hizmet veriyor bizim alan adımız ise www.alanadi.com şimdi bu 2 farklı firmada da website dosyalarımız mevcut ve alan adını yani www.alanadi.com un ns yönelendirmesini şöle yapsak ns1.a.com, ns2.a.com ve ns1.b.com, ns2.b.com şeklinde bir yönlendirme yapsak 1. olarak websitem tam verimde çalışırmı ve 2. olarak hostlardan birinde sıkıntı olduğunda misal a firmasında bir sorundan dolayı server erişilemez olduğunda b birması websitemi açarmı ? bilgisi olan arkadaşların düşüncelerini yazmalarını rica ediyorum.
veritabani ise 3. bir veri merkezinde veritabanı sunucusunda çalıştığını varsayalım.

Hakan Damar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
6
Bahsettiğiniz konular Clustering/Replication ve Load Balancing konuları. Bunları internette araştırırsanız genel bir bilginiz oluşur.

Şuan bahsettiğiniz sistem DNS bazlı load balancing'e giriyor; buradada en hızlı hangi makiden ping alırsa request oraya yönlendirilir.

Örn;
DNS1 -> 25ms
DNS2 -> 20ms
DNS3 -> 18ms
DNS4 -> 35ms

Bu durumda DNS3'ün çözdüğü IP hangi server ise ona gider. Request'i yönlendirdikten sonra Session Clustering'de yapmanız gerekmektedir.

Neden?
User 1. server'da giriş yaptı ve oturum açtı sonra makinelerin yükü arttı ve artık 1 cevap veremez hale geldi veya kapandı. Load balancer bu aşamada ilk cevap veren server'a request'i yönlendirir. Peki, yeni makinede session oluşturulmadı? Adam Server1'de oturum açmıştı? Ne olacak? Oturumu düşecek ve session'da tuttuğu ne varsa uçacak.

Çözüm için;
Memcache v.b. gibi ara çözümler kullanabilirsin veya session'ı DB'de tutup, DB'de replikasyon yaparsın. Böylece hangi web server'dan girip session oluşturursa oluştursun hepsi tek bir DB'den session read/write ettiği için oturumları süresince asla session'dan düşmeyecekler.
Bu noktada ip uçu olarak; eğer DB'de tutarsan session'ın duracağı table'ın table engine type'nı Memory olarak ayarlarsan çok daha hızlı tepki verir fakat tek risk eğer makine down olursa veya restart yerse memory'de dump olacağından session bilgisini kaybedersin. Ki normal makinedede tutsan makine down olduğunda yine kaybedersin. Eğer session'daki datanın makine down/up olduktan sonrada tutulması gerekmiyorsa bu yöntemi kullanabilirsin kullanabilirsin.

DNS bazlı load balancing negatif noktası; eğer Web Server'da request limitini iyi analiz edemez ve limitleyemezseniz ya atıl kapasite kalır yada makine çok ağırlaşmadan diğer makineye request'ler gitmez. Çünkü bir makinenin geç cevap verebilmesi için yoğun yük altında olması gerekmektedir. Bu noktada belki clustering'i yapmış oluyorsunuz ama makine high-load durumunda olduğundan server'daki kullanıcılarda işlemlerini ağır olarak yaparlar.

Eğer enterprise web application ise araya bir tane Load Balancer koymak en mantıklısı.

Ben bu kadar teknik atraksyon ile uğraşamam diyorsanız sisteminizi Cloud üzerinde tutmanız gerekmektedir. Türkiye DorukCloud ve Superonline'ın Cloud hizmeti verdiğini biliyorum. Şuan global pazarda en iyi rakamları amazon veriyor ve sistemleride mükemmel bence :)

İyi Çalışmalar.

kayakaya

0
Yasakli Uye
Reaction score
0
ben bukadar karmaşık olabileceğini düşünmemiştim worlde kaydettim, bi gün lazım olur teşekkür ederim anlatımın için...

kayakaya

0
Yasakli Uye
Reaction score
0
Eeee ozaman d dos tan korunmak ta mümkün olabilirmi sizce ?

kayakaya

0
Yasakli Uye
Reaction score
0
Teşekkürler. ben de hemn ns leri yönlendir işlem tamamdır sandım :D

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5