İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Name Server Yönlendirme ve Default Page;

LiLattah

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba arkadaşlar uzun süredir araştırıyordum ama net bilgiler bulamadım malesef benim bir şeye ihtiyacım var, çok basit bir dille anlatayım.

örneğin bir default page yaptım diyelim html,asp,php,xml fark etmez ne uygunsa onla yaparım içinde sadece 2-3 satır yazı olacak.

daha sonra örneğin iyinet.com diyelim name serverini ns1.benimbelirledigim.com ve ns2 sine yönlendirdiği an benim pleskden veya iis den herhangi bir host açmama gerek olmadan otomatik o hazırladığım default page çıksın istiyorum.

Örneğin sedonun ns lerine bir domain yönlendirdiğiniz an sedonun klasik sayfası çıkıyor gibi düşünün.

bunun bir yolu varmı acaba? daha doğrusu yolu olduğu kesinde bilgisi olan varmı? paylaşım için şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,

selim61

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
11
Pek zekice görünmüyor ama vardır mutlaka bi yolu,
Neden zekice görünmüyor? Birisi aşırı saldırı alan bi domaini sana yönlendirdiği anda bakarsın sunucunun loadı 50 lere çıkmış :)

LiLattah

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
o konuda haklısın, peki şöyle söylim o zaman yani amacımı söylim.

bir domain satış sistemi yaptık basit bir mantıkla çalışıyor. amacım dünyaya yayılmak değil ben ve dost olarak gördüğüm bir kaç hosting firması arkadaşım var. 3-4 kişiyiz ama toplamda 250 küsür domain adına sahibisiz bir çok isimde gayet güzel ve bunları satmak istiyoruz. örnek http://www.managerturkey.com/ tıkladığında bakarsan gayet güzel çalışıyor ama sorun şu ben bunu pleskden forwarding ile açtım şimdi 250 küsür domaini forwardinle açarsam işte o zaman saldırıya gerek yok direk server plesk kasar :) amacım işte bu bir ns olsun ona yönlendireyim bu managerturkey deki sayfa çıksın.bir çok foruma yazdım ama çözüm bulamadım

ilgilendiğin için gerçekten teşekkür ederim

phidiess

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bu iş için plesk name serverını kullanamazsın. Plesk name serverını iptal edip manuel olarak bind dns tarzında program kurup bu dns serverı manuel çalıştırman gerekiyor. Zaten bu işlemi yapınca içinde dns default page kısmı var. Oradan html olarak düzenleyebilirsin. Plesk üzerinden olmamasının sebebide, plesk panelden açılmamış hiç bir domainne dns server oluşturmaz. Bu yüzden yönlenen domain plesk'in dns kısmından geçemez. Bu yüzdende ping v.s. ye cevap alamazsın. Ama diğer programcık aracılığıyla bu işlemi yaparsan, yönlenen bütün domainleri kendis ikabul edecektir.

FileZilla

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bu iş için plesk name serverını kullanamazsın. Plesk name serverını iptal edip manuel olarak bind dns tarzında program kurup bu dns serverı manuel çalıştırman gerekiyor. Zaten bu işlemi yapınca içinde dns default page kısmı var. Oradan html olarak düzenleyebilirsin. Plesk üzerinden olmamasının sebebide, plesk panelden açılmamış hiç bir domainne dns server oluşturmaz. Bu yüzden yönlenen domain plesk'in dns kısmından geçemez. Bu yüzdende ping v.s. ye cevap alamazsın. Ama diğer programcık aracılığıyla bu işlemi yaparsan, yönlenen bütün domainleri kendis ikabul edecektir.

named.conf a wilcard zone dosyası kaydı gir bak bakalım plesk amca napıyor,

bizzat cpanele uygulanmistir, zaten olayin plesk yada cpanelle alakasi yok.

LiLattah

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
@phidiess

evet haklısın normal plesk olmayan bir sistemde dns server ile yapabiliyoruz bunu denedik olduda ancak 3 host firmasıyız ortak proje ama hepimizin serverinde plesk kurulu kaldıralım bence sorun değil ben iis yi tercih ederim ordan hesap açmayı ama ya müşteriler :) yani plesk kalkması söz konusu değil sorunumuzda bu işte. bu şekilde bir çıkar yol lazım.

LiLattah

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
@FileZilla

evet named vb.. bir çok dns dosyası serverden uzak erişimle editlenip bu mümkün kılınabilir ama yine otomatik olmaz sistem sonuçta örneğin sistem genişledi diyelim misal seninde elinde bir domain var parka çekeceksin diyelim bize ulaşmana gerek kalmasın sadece bir nd yada dns yada ipe yönlendirmem yetsin diye düşünüyorum.

Yinede cevap güzel pleskden açmaktansa bir alternatif olabilir en azından plesk kaynaklarını kullanmaz..

Saygılarımla,

phidiess

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
@phidiess

evet haklısın normal plesk olmayan bir sistemde dns server ile yapabiliyoruz bunu denedik olduda ancak 3 host firmasıyız ortak proje ama hepimizin serverinde plesk kurulu kaldıralım bence sorun değil ben iis yi tercih ederim ordan hesap açmayı ama ya müşteriler :) yani plesk kalkması söz konusu değil sorunumuzda bu işte. bu şekilde bir çıkar yol lazım.

güzel kardeşim ozaman şöyle birşey yapabilirsin,

servera vps kur. ram in yeterli durumda ise vps ile parçala burayı sadece dns server olarak kullan. içine iis den bind v.s. kur. ona özel bir ip tanımla. ona özel bir name server aç. park1.iyinet.com park2.iyinet.com tarzında, park etmek istediklerini vps e yönlendir. ram in 1 gb dan fazla ise hiç bir problem olmaz. 512 mb lık ram ayırsan yeter. hatta 256 da yetebilir :)

LiLattah

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
@phidiess

hımm, tam istediğim cevap değil ama mantıklı. istediğim cevap doğrudan vps siz bir şekilde var olanda yapmak idi ama madem bu olmuyor vps gayet zekice bir çözüm.

2 GB ram var makine xeon 2800 çift işlemci vps kaldırır rahatlıkla. o zaman 10 GB disk alanı 256 MB ram ile bir vps oluşturayım server içinde. sonra iis yi kurarım ve dns server kurarım. iis de default page yi tek bir dosyalık html yaparım ve ns atarım. ilginç ama güzel.. bu dediğim için bayram tatilini beklim büro kapalı olacak nasıl olsa evde rahat rahat hallederim. bakalım bayram tatilene kadar vps dışı bir yol bulduk bulduk olmadı bunu yaparım.

Tavsiye için gerçekten teşekkürler zekice ve kurnazca bir yol. :)

Saygılarımla,

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
ben helm panel kullanıyorum...resellerdan yeni bi hesap açtığım zaman _holdind.html diye bi sayfa otomatik olarak yaratılıyor ve kullanıcı siteye girdiğinde bunu görüyor, ben default sayfayı yaratana kadarda orda öylece duruyor...bence nameserver la falan hiç kasma

LiLattah

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
tam tersi arkardaşım eğer paneli park domainlerle doldurursam kasar en azından 250 domain var şu anda listede. düşünsene hepsine host açtığımı?panel ve server dehşet kasar..

phidiess

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
makinan xeon ise hiç bir problem olmaz rahatlıkla kullanabilirsin. ip adresin yoksa 2 adette farklı ip al keyfine bak:)
plesk olan makinayı fazla kurcalamamanı tavsiye ederim. Çünkü 3 yılımı plesk e verdim hemen hemen bütün hatalarıyla karşılaştım. hatta işi abartıp plesk olan makinaya remote bile kurma. plesk bu herşey beklenir :)

Rica ederim yeterki işine yarasın:)

LiLattah

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
tekrar teşekkürler sanırım şimdilik dediğin gibi xeona güvenip kurcalamayayım bu şekilde devam edeyim ama sorun şu uygulamasam bile sizde biliyorsunuz mutlaka bir yolu vardır ve yapılmalı diye düşünüyorum.

bende son 3 yılı windows server ve plesk e verdim. şu anda bir çok tanınmış host firmasının windows güvenlik ve bakımını yapıyorum. plesk konusunda katılıyorum sana ne zaman ne yapacağı belli olmaz mümkün mertebe kurcalanmaması gerekir. ancak şirkette bir makine var ona bugün windows 2003 kuracam birde tek domainlik bir plesk lisansı (ücretsiz nasıl olsa) kuracam. en azından bunda rahat kurcalarım.

Plesk konusunda bilginize güveniyorum eğer bir sorununuz olursa bende size yardımcı olmak isterim veya bir sorunum olursa yardımcı olmanızı.

Tekrar teşekkürler ve saygılarımla,

phidiess

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
forever plesk diyoruz yani öylemi:)

her konuda elimden geldiğinde yardımcı olurum. Olamasamda olacak birilerini bulurum merak etme:)
tabi benimde takıldığım konu olur mutlaka kafanı bol bol şişiriiz:)

teşekkürler.

LiLattah

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
aslında her zaman plesk demiyorum hatta aramızda kalsın ama soğumaya başladım pleskden. her yeni sürümde daha çok hata ve dahada yavaşlık veriyor. hiç unutmam 7.0 zamanını valla müşterilere hesap vermek zorunda olmasam kurarım 7.0 ı. evet çok özellik yok ama hatada yok denecek kadar az. yeni sürümler tonla hata içeriyor çok hassas. ama şuda bir gerçek ciddi bir alternatif yok şu anda. whm dersen windowscuyum derim ki windows sürümü bile çıksa whm ye hiç ısınamadım. plesk kullanıyorum hatalarına rağmen en azından hataları bir şekilde giderebiliyoruz. açıkcası şu anda alternatif bir yazılım üzerine çalışıyoruz bir ekiple birlikte. pleske alternatif olacaz satacaz değil amaç kendi sistemlerimizde kullanmak. hadi hayırlısı diyelim :)

Elbette ne zaman neye ihtiyacınız olurs seve seve destek olurum bildiğim bir şey var ise asla saklamam, yani meslek sırrı gibi kelimeleri sevmem.

Saygılarımla..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5