İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

.name.tr , .web.tr , .tel.tr domainler

S

Senbul

Misafir
nomak78' Alıntı:
arama motorlarında daha avantajlısın çünkü domain olarak

name.tr
.com dan

daha rütbelidir. bende aldım bikaç tane ama şöyle olacak böyle olacak demekte falcılık olur. kesin konuşamasakta benim öngörüm tutacağı yönünde ancak hiçbir zaman bir .cn .it veya .de gibi olmayacak. çünkü bizimkiler .tr yi satmadılar.

Name.tr .com dan nasıl daha rütbeli oluyor ?
Bunda yanılıyorsun. name.tr nin hiç bir fazlası yok.

N

nomak78

Misafir
bunu google optimisation yardım menüsünü tercüme ederken öğrendim.

orda başka bir domain için bunu söylemişti:

co.uk com dan rütbelidir ve benzer içerikteki ve aynı pr deki iki siteden co.uk .com dan önce listelenir yazıyordu. aynı şey name.tr içinde geçerli. onlar resmi süreçleri biliyorlar. com uzantılı bir domaini saçmasapan bir iş için alabilirsin ama com.tr yi alamazsın. google bunu biliyor ve ona görede rankingde resmi olan domainlere daha çok prim veriyor. üniversite sitelerinin pageranklerinin çok yüksek olması, ziyaretçilerinin çok olmasından değil veya onlara çok link verilmesinden değil sadece. .com uzantılı bir domain bir üniversite edu.tr sitesinden daha çok link ve ziyaretçi alsada aynı konuda edu.tr den soınra listelenir. google da bir iki bilimsel arama yapıp dene istersen. birde edu.tr lerin pageranklerine bak.

S

Senbul

Misafir
Domainlerde sadece .mil .gov ve .edu diğer uzantılardan değerlidir.
Çünkü bu uzantılar ozeldir onune gelen herkes alıp kullanamaz.
Bu uzantıları kimlerin kullandıgı zaten bilinmektedir.
Arama yapıp pr sine bakmaya gerek yok zaten bilinen bir sey.

name.tr domainin .com domainden oncelikli olması gibi bir durumda soz konusu değildir.
.com evrensel bir uzantı fakat name.tr kulancak kişi sayısı belli ; bu durumda eger bir rütbe varsa hangisinin degerli oldugu ap acık ortadadır.

zis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ya peki benim aldığım domainler ne olacak peki.sitede demiyorki adınız soyadınız şeklinde almalısınız.ortada garip bi durum yokmu peki.adamlara mail atsam durumu bi sorsam cevap verirler mi acaba.hayır ilerde güme gitme ihtimali olan bi domain için çaba göstermek istemiyorum.

S

Senbul

Misafir
Hangi alan adını kimler alabilir?
".tr" üst düzey alan adının altında yer alan ikinci düzey alan adlarının kimlere tahsis edilebileceği kurallarla belirlenmiştir. Buna göre:

• ".com.tr",".biz.tr" ve ".info.tr" yalnızca ticari faaliyet gösteren kişi ve kuruluşlar tarafından-tescilleri doğrultusunda-alınabilen alt alan adlarıdır. Ayrıca, adsoyad.com.tr, adsoyad.biz.tr, adsoyad.info.tr alan adları nüfus cüzdanı ve TC Kimlik No ile tahsis edilmektedir.

• ".net.tr" internete ilişkin erişim hizmeti, internet üzerinden portal, tarama, e-posta gibi katma değerli, geniş ölçekli hizmetler ve uygulama servis sağlayıcılığı hizmetleri veren kurum ve oluşumlar tarafından alınabilen alt alan adıdır.

• ".org.tr" vakıf, dernek, kar amacı bulunmayan oluşumlar ve benzeri sivil toplum örgüt ve kuruluşları tarafından alınabilen alt alan adıdır.

• ".web.tr" ve ".gen.tr" kişisel ve kurumsal başvurunun (genel) yapılabildiği ve "ilk gelen alır" ve "alan adı - kişi/kuruluş adı ilişkisi aranmaz" ilkeleri ile ad tahsisi yapılan alt alan adlarıdır.

• ".av.tr" serbest avukatlar, hukuk büroları ve avukatlık ortaklıkları için alınabilen alt alan adıdır.

• ".bbs.tr" BBS(Bulletin Board System) hizmeti veren kuru

".name.tr" T.C. vatandaşları ile Türkiye'de yaşayan yabancı uyruklu kişiler tarafından alınabilen alt alan adıdır.

• ".tel.tr" Türkiye'de yaşayan kişiler ile faaliyet gösteren kuruluşların, Türkiye'de kullandıkları her türlü telefon numarası ile bağlantılı olarak tahsis edilen alt alan adıdır.

• ".gov.tr" T.C. kamu kurum ve kuruluşları tarafından alınabilen alt alan adıdır.

• ".bel.tr" il, ilçe ve belde belediye teşkilatları tarafından alınabilen alt alan adıdır.

• ".pol.tr" emniyet teşkilatı tarafından alınabilen alt alan adıdır.

• ".mil.tr" T.C. askeri kurum ve kuruluşları tarafından alınabilen alt alan adıdır.

• ".k12.tr" T.C. Milli Eğitim Bakanlığı'nca onaylanmış ilkögretim, lise ve dengi okullar tarafından alınabilen alt alan adıdır.

• ".edu.tr" T.C. Yüksek Öğretim Kurumu'nca onaylanmış yüksek öğretim kurumları tarafından alınabilen alt alan adıdır.

Kimin hangi uzantıyı alıp alamıyacagı belli ; Burada senı ilgilendiren bir yazı var aynen kopyalıyorum..

".name.tr" için gerekli belgeler
Alan adı tahsisinin hızla yapılabilmesi için, ".tr" Alan Adı Yönetimi veya onun yetkilendirdiği makamlarca başvuru ve tahsis sırasında belge istenmeyecektir. Ancak, ".tr" Alan Adı Yönetimi ya da onun yetkilendirdiği makamlarca; tahsisi yapılan alan adı ile ilgili olarak çelişki (tutarsızlık), kötü niyet veya alan adı ticaretinin yapıldığına dair kanıtların bulunması halinde, alan adı tahsisi yapılan kişiden dayanak belgelerini ibraz etmesi istenebilir. Uyuşmazlık, itiraz gibi durumlarda ya da ilgili makamlarca gerekli görülmesi ve talep edilmesi durumunda nüfus cüzdanı, mesleki kimlik belgesi, veraset ilamı gibi belgeler geçerli kabul edilecektir

Bu yazıdan sonucu sen kendın cıkart ; riske girmeye degermı deymezmı diye..

zis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
üstte diyo Türk'sen alırsın.alltada alırsan elinden alabilirim diyo :D oyyy oyyy.boşa aldık galiba.bu arada bu meslek kimlik belgesi noluyo.benim meseleğim php prog. aldığım domainde php.name.tr :D acaba bi işe yararmı :D
öldürecek beni bu .tr domain olayları

N

nomak78

Misafir
Senbul' Alıntı:
Domainlerde sadece .mil .gov ve .edu diğer uzantılardan değerlidir.
Çünkü bu uzantılar ozeldir onune gelen herkes alıp kullanamaz.
Bu uzantıları kimlerin kullandıgı zaten bilinmektedir.
Arama yapıp pr sine bakmaya gerek yok zaten bilinen bir sey.

name.tr domainin .com domainden oncelikli olması gibi bir durumda soz konusu değildir.
.com evrensel bir uzantı fakat name.tr kulancak kişi sayısı belli ; bu durumda eger bir rütbe varsa hangisinin degerli oldugu ap acık ortadadır.

google optimisation yardım menülerine bir göz at istersen.

alpaym

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
nomak78 i pek sevmem ama ilk defa dogru demis.

turkce bir kelime ariyorsaniz .tr isimler google icin diger tum uzantilardan daha degerlidir bunu kayit esnasindaki prosedurlerle alakasi yok.

bir ismin gen.tr li hali varsa ister ayni isimle .com .net i olsun site cok eski filan ve cok unlu degilse gen.tr yi gecmesi imkansizdir.

Isterseniz bir kac isim deneyin.

webservis kimkimdir benim aklima gelen ilk isimler bir arayin bakayim. ilk ne cikiyor.

alpaym

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
benim siteleri aramayin acilali 1 ay olmadi hicbirinin daha google cachelemedi bile

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5