İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

.name.tr , .web.tr , .tel.tr domainler

zis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
.name.tr , .web.tr , .tel.tr domainler in geleceği varmıdır sizce.çok güzel isimlerde boş.kimse almadığına göre bi iş var bunda.sizce geleceği hiç yokmu bunların.bikaç tane alsam arama motorlarında falan işe yararmı üstte çıkmak için

N

nomak78

Misafir
bence tr'li domainlerin geleceği çok parlak olabilirde olmayabilirde. şu an bende sadece dün 15 tane aldım. dahada alıcam. vaktim yok ilgilenmeye ama ileride el yakacak bu domainler. almanyada .de amerikada .us çinde .cn rusyada .ru fransada .fr italyada .it uzantılı domainler .com lardan çok çok daha fazla satılıyor ve ziyaretçilerdede göz aşinalığı oluştu bile. hatta .com lar yabancı geliyor.

yalnız bence tr'de tutmama itimali olabilir çünkü bizimkiler bir yerde hata yapıyor. bence com.tr gen.tr bilmemne.tr yi satacağına direk .tr yi formalitesiz satsalardı kimse com domain almazdı. bende almazdım açıkçası. çünkü site isminin uzunluğu popülaritesini doğrudan etkiliyor. salakkiznasiltavlanir.com gibi istisnalar hariç uzun isimli domainlerden yüksek google hiti veya sermaye desteği yoksa tutan pek yok gibi.

zis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
iş yaparmı diyosun yani bu domainler.bi tane aldım bile www.php.name.tr aldım bakalım.artık bi php sitesi yaparız bizde :p benim merak ettiğim arama motorunda bana faydası olurmu

N

nomak78

Misafir
arama motorlarında daha avantajlısın çünkü domain olarak

name.tr
.com dan

daha rütbelidir. bende aldım bikaç tane ama şöyle olacak böyle olacak demekte falcılık olur. kesin konuşamasakta benim öngörüm tutacağı yönünde ancak hiçbir zaman bir .cn .it veya .de gibi olmayacak. çünkü bizimkiler .tr yi satmadılar.

zis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
iki harfliler iş yaparmı peki.şuan bunların içinde iki harfli domain mevcut.gerçi domain avcılığı yapanın elinden alırım diyor ama.!

N

nomak78

Misafir
ben beklettiğim domainlere direk bir forum kurup bırakıyorum. o zaman el koyamıyor. sende öyle yaparsın.

zis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
nasıl yani.domain boşta ise alırım diye bi ibare görmedim ben.

N

nomak78

Misafir
çok domain almakta iyi mi bilmiyorum. benim domain kontrol panellerim çöplük gibi bir sürü domain duruyor. 9 tane adamakıllı tutmuş sitem var gerisine forumları yükledim bıraktım. insanında bir kapasitesi var. birkaç taneden sonra, ilgilenemiyor. domain pazarıda çok hareketli olmadığına göre. doğru mu yapıyoruz? sorusunun cevabı; eğer avladığınız domain süper bişey değilse "hayır" sanırım.

zis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bu söylediğin yazdığım uzantılar için mi geçerli.bide .com dan önce .name olduğuna emin misin. com alan birinci derece değilmi? birde php.name.tr nası sence

F

fenerli

Misafir
ben ileride .web.tr kullanımı artacak diye düşünüyorum "web" kelimesi akılda kalıcı ve ve internet kelimesinin eşanlamlısı diyebileceğimiz bir kelime, .gen.tr ye göre daha avantajlı olacaktır, tabi sitedeki içerik iyi ise; ne uzantının ne de site isminin önemi kalmıyor oda ayrı bir konu.

www.iyi.web.tr

zis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bakalım artık zamanı bekleyeceğiz ozaman ben dayanamayıp aldım iki tane name.tr :p
www.php.name.tr - www.asp.name.tr yi aldık bakalım. :D
hemen site yapmak lazım şimdi bunlara :D
eliden ücretsiz bir download scripti olan varmı.şimdi yazmak için uğraşmayalım.

hdogan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Ya arkadaslar name.tr tel.tr gibi alan adlarinda kisi ismi/telefon numarasi ile ilgili olmayan alan adi almayin, nic.tr farkettigi taktirde sorgusuz sualsiz alan adilini siliyor/askiya aliyor. Ilerde ugrasip emegini harcadiginiz siteler nic.tr'nin gazabina ugramasin.

nic.tr'ye gore bu "tutarsizlik" kapsamina giriyor.

Bkz: Basvuru Icin Gerekli Bekleger - https://www.nic.tr

zis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
hayda boşa mı aldık şimdi biz.ben göremedim öyle bişey sitede

zis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
burda öyle bişey yazmıyı
Alıntı :

".name.tr" için gerekli belgeler

* Alan adı tahsisinin hızla yapılabilmesi için, ".tr" Alan Adı Yönetimi veya onun yetkilendirdiği makamlarca başvuru ve tahsis sırasında belge istenmeyecektir. Ancak, ".tr" Alan Adı Yönetimi ya da onun yetkilendirdiği makamlarca; tahsisi yapılan alan adı ile ilgili olarak çelişki (tutarsızlık), kötü niyet veya alan adı ticaretinin yapıldığına dair kanıtların bulunması halinde, alan adı tahsisi yapılan kişiden dayanak belgelerini ibraz etmesi istenebilir. Uyuşmazlık, itiraz gibi durumlarda ya da ilgili makamlarca gerekli görülmesi ve talep edilmesi durumunda nüfus cüzdanı, mesleki kimlik belgesi, veraset ilamı gibi belgeler geçerli kabul edilecektir.

hdogan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Diyor ki, eger name.tr uzantili alan adinda bir tutarsizlik (eger adin soyadin degilse bu tutarsizliga girebilir) vs. vs. var ise senden bunun belgesini isteriz.

name.tr icin belge ise TC kimlik no ile nufus cuzdani ornegi. name.tr uzantisinda ad, soyad kullanilabilir. Ornegin adin Ahmet Sohbet ise sohbet.name.tr alabilirsin, ahmet.name.tr alabilirsin ahmetsohbet.name.tr alabilirsin, fakat chat.name.tr alinmasi tutarsizlik meydana getirir.

Ben de name.tr/bbs.tr/tel.tr uzantili alan adlari ile birkac sey dusundum fakat nic.tr'nin kendisi tutarsiz oldugu icin yeltenmedim.

Konu bu, nic.tr de esasinda ne yaptigini bilmiyor. Bakarsin bir sonraki toplantilarinda hepsini kabul eder, ya da birisinin isine gelmez giciklik cikartir, yeni yeni icatlar cikarir...

G

guajira

Misafir
Saçmalğın önde gideni varya. Çıkarsınlar .tr uzantıyı sadece kendileri satsın ama önüne gelen alabilsin. hem kendileri para kazansın hem biz rahat edelim.Nedr bu yaw, bi domain için 7 ceddimizin şeceresini getiriyoz.

zis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yani yattı bizim domainler öylemi.ohoo yandık ozaman :D
adamlara mail atsam sorsam olurmu diye direk alırlarmı elimden acaba.ozaman ben paris hilton paris diye birini bulsam baş harflerinden dolayı almama izin verirmi.bilgilerimi güncellesem falan olurmu böyle bişey acaba

hdogan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Yatti demiyorum, dikkatli ol, herseye karsi hazirlikli ol :) Cunki daha once yasayan birkac kisiyi / alan adini biliyorum. O yuzden bilgilendireyim dedim. Olmazsa nic.tr'ye danis bu konuyu, eger duzgun konu ile ilgili bir site yapip yayinlarsam bir problem olur mu diye...

F

fenerli

Misafir
hdogan ın dediği gibi ".tel.tr" kullanan bir kişi amacı dışında kullandığı için iptal edilmişti, zaten mantıkende böyle olmalı, yoksa ".tel.tr", ".name.tr", ".av.tr" gibi yeni uzantılar ilave etmeye ihtiyaç duymazlardı, internet kullanımı ülkemizde daha da artınca başka meslek kolları içinde ilave eklentiler çıkacağını düşünüyorum.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5