İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Ne Olacak Bu Dmoz'un Hali?

SonSahne

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bir çok kişinin sıkıntısı var bu Dmoz ile, bu özellikle türkiyede oluyor. Dmoz'un ana editörü gidip Abdullah Öcalan'ın sitesini Türk Listelerine ekliyor. Sürekli içeriksiz free siteler kabul ediliyor. Ama bizim sitelerde dmoz adına hiçbir gelişme yok. Arkadaşlar artık bir şekilde dmoz ana yetkililerine topluca ulaşıp birşeyler yapmamız gerekmiyormu? Türk Yetkililere değil tabiiki. Topluca mail vs. Gönderirsek belki bir etkisi olurda dmoz'da adama döner ne dersiniz? Birlikten Kuvvet Doğar.. Bir şekilde birşeyler yapmadan yerimizde sayıp duracağız..

Bu arada.. bilmeyenler için. Dmoz'un Türkçe Forum'u aşağıdaki adrestir..

http://www.resource-zone.com/forum/showthread.php?t=8

sverdlow

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ben editörlerin kötü niyetli olduklarını düşünmüyorum. Bu iş ranta, suistimale gayet açık bir alan. Bu işi webmasterlara bıraksalar tümden suyu çıkar dmoz un.
Mfa listelerine döner. Editör arkadaşların iyiniyetli ve suistimalcilere karşı titiz davrandıklarını düşünüyorum.
Topluca bir yere başvuru vs. yapmak çok anlamsız. Bir zamanlar editörlük yaptığım için dizinin iç yapısını gayet iyi biliyorum. Zaten yabancısı türkü iletişim içinde sürekli.

SonSahne

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Hayır anlatmak istediğim aslında editörlerin kötü niyeti değil, Görüldüğü üzere dmozun bazı dillerine göre türkçe link sayısı çok iyi ama bunların aralarında çok gereksiz linkler mevcut, oysa çok değerli siteler bu değersiz içeriği olmayan sitelerin yerini alamıyor.. Bir çok arkadaşım senelerdir dmozda yer alabilmek için 2-3 ayda bir link ekliyor. Yani dmoz bu kadarmı kasıntı birşey? tamam belli başlı kuralları varda diğer ülkelerde bu kadar zor olduğunu düşünmüyorum..

edit: ayrıca türkçe'nin ana editör'ü neden türkçeden çok kürtçe dizin'e ilgi gösteriyor, kürtçe dizin sorularına cevap veriyorda türkçeyi sallamıyor? Bir şekilde türkçeninde sesini duyurmamız gerekiyor.. Bunun içinde türkçenin ana editörü değişmeli sanırım..

Mehmet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Geçen o forumda şöyle bir post vardı işi özetliyordu. Basın Yayın > Link siteleri kategorisinin editörü tek sayfa çalıntı içerikle tek sayfalık bir site yapıp eklemiş kendi kategorisine whois bilgilerinden falan ona ait olduğu yazmışlar oraya, başka da site eklemiyor, ihbar etmişler ama birşey yok gene değişen. Sonra gencturk diye bir adres var o sitenin bütün kopya subdomainleri kategorilerde ayrı ayrı listeli, muhtemelen aynı kişinin yaptığı tek sayfalık freeserver fan sayfaları falan heryerde listeli. Yani DMOZ'da editör olmadan site ekletebilen var mı merak ediyorum. Facia durumda DMOZ, kanıtlı ihbarlar bile sonuç vermiyor, heralde herkes yaptığı için DMOZ başa çıkamıyor bununla, bir de DMOZ Türkçe bölümünün başında apo sempatizanı bir adamın olması falan, çok komedi şeyler..

Impetus

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
benim gönderdiğim her site geri döndü dmozdan. bir sitemin tek bir sayfasi başka biri (muhtemelen editör olan biri) tarafından eklenmis onun disinda hic bir sitem yok. yillardir gonderirim daha bir site ekletemedim. bunlar abudik gubidik siteler degil iclerinde aylik tekili 1.5 milyonu bulan populer sitede var ciddi kurumsal sitelerde var, ama nafile. ordaki editorlerin de tipki bizim gibi site ekletemedikleri icin sirf kendi sitelerini eklemek icin bir zamanlar editor olduklarini bilmyen yok. ben iyi niyetli olduklarina falanda inanmiyorum. bakmiyorlar adamlar.

sorarim size koca internet aleminden işe yarar Turkce site sayisi topu topu 25.000 midir? bakın diger dillerle kiyaslayin. bazi editorler kasitli olarak turkce dizinin buyumesini engelliyorlar. digerleri ise kendi siteleri dizinde oldugu icin dizine bakmiyorlar bile. olan bize oluyor arada isini yapan kategori editorune rastlarsa gonderiniz ekleniyorsunuz.

Zanza

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
dmoz'u begenmeyen eklemesin sitesini.

GeneraL

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
2
İnsanlar dmoz'a site önerir yine insanlar siteleri belli kriterler cercevesinde incelerler, onlara göre siteleri ya listelerler yada listelemezler. Ve şuna emin olun alexa da ilk 100 'de siteniz olması hitinin bilmem şukadar olması asla dmoz kriteri degil.

SonSahne

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
İnsanlar dmoz'a site önerir yine insanlar siteleri belli kriterler cercevesinde incelerler, onlara göre siteleri ya listelerler yada listelemezler. Ve şuna emin olun alexa da ilk 100 'de siteniz olması hitinin bilmem şukadar olması asla dmoz kriteri degil.

Bu kriterlerde içeriği olmayan free sitelermi kabul görüyor? Hep bu tür siteler mevcutta. o zaman bende açayım 2 dk. içinde ekleyeyim kabul edeceklermi bir test edeyim :D

GeneraL

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
2
Free ile alakası ney kaliteli içerigin. Free olunca ne oluyor ki insanlar bu site free burdaki yazılardan yararlanmıyalım burası free mi diyorlar ?

Mehmet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Kimse sitelerin free olmasını eleştirmiyor, free sitelere açılmış 2 tane muhtemelen telif hakkı olan resim ve internetten alınmış 2 paragraf biyografiyle oluşturulmuş fan site die eklenmiş siteler var. Burada konuşulan bir çok şikayetin örnekleri var, ihbar edilen ve işlem yapılmayan açık suistimalde işlem yapılmaması gibi, buraya da yazardım da isim vermek doğru olmaz. Sen hangi mantıkla savunuyorsun onu da anlamadım. Şikayet edip kurulu düzenimizi bozmayın falan gibi bir durum mu

SonSahne

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Free ile alakası ney kaliteli içerigin. Free olunca ne oluyor ki insanlar bu site free burdaki yazılardan yararlanmıyalım burası free mi diyorlar ?

Bu kriterlerde içeriği olmayan free sitelermi kabul görüyor? Hep bu tür siteler mevcutta. o zaman bende açayım 2 dk. içinde ekleyeyim kabul edeceklermi bir test edeyim

mener

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bunlar abudik gubidik siteler degil iclerinde aylik tekili 1.5 milyonu bulan populer sitede var
Aylık tekili 1.5 milyonsa bu sitenin abidik gubidik olma ihtimali çok yüksek senin tezinin aksine. Her kesimden insana hitap eden bir sitedir o demek ki. İnternette en çok rağbet gören şeyler de en düşük nitelikli şeylerdir.

Mehmet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşlar birincisi kimse sitelerin kalitesini Alexa değerine, PR değerine, barındığı hostun ücretli olup olmamasına bağlamıyor, bunlar kaliteyle nasıl doğru orantı kurmazsa ters orantı da kurmaz, genele hitap eden site kalitelidir veya değildir denilenemez her site için kalite özgün değerlendirmeye tabidir.

DMOZ'u beğenmeyen eklemesin diyen biri DMOZ'u yüksek PR'lı bir dizin veya toplist'le karıştırıyor demektir. DMOZ hem büyük arama motorlarına kaynak oluşturması hem de sağladığı backlink potansiyeli ile giren ve girmeyen siteler arasında ciddi bir rekabet ayrımı yaratır, kaliteli bir siteniz varsa da rekabet içinde yer almak için DMOZ'da olmanız ciddi önem arz eder, şikayet edilen suistimallerin temelinde yatan da budur. Bu ya sev ya terket çi tutumlar son derece bilinçsiz.

DMOZ'da kalite ve suistimal sorunu had safhaya çıkmış durumda, her şikayet eden haklı olmayabilir ama bu genel durumun olumsuzluğunu örtmez.

mener

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bir çok kişinin sıkıntısı var bu Dmoz ile, bu özellikle türkiyede oluyor. Dmoz'un ana editörü gidip Abdullah Öcalan'ın sitesini Türk Listelerine ekliyor. Sürekli içeriksiz free siteler kabul ediliyor. Ama bizim sitelerde dmoz adına hiçbir gelişme yok. Arkadaşlar artık bir şekilde dmoz ana yetkililerine topluca ulaşıp birşeyler yapmamız gerekmiyormu? Türk Yetkililere değil tabiiki. Topluca mail vs. Gönderirsek belki bir etkisi olurda dmoz'da adama döner ne dersiniz? Birlikten Kuvvet Doğar.. Bir şekilde birşeyler yapmadan yerimizde sayıp duracağız..

Bu arada.. bilmeyenler için. Dmoz'un Türkçe Forum'u aşağıdaki adrestir..

http://www.resource-zone.com/forum/showthread.php?t=8
Kendisi aynı zamanda Kürtçe'nin tek editörü. Doğrusu nasıl olup da Türkçe ana editörü olduğunu hala anlayabilmiş değilim.

Bu arada "her site eklenmeli" ya da "sitelerin çoğu eklenmeli" ya da "sitelerin en azından bilmemkaçta biri eklenmeli" gibi bir anlayışı kesinlikle kabul etmiyorum. Bu tamamen Dmoz'un yönergeleriyle belirlenir. Çözüm nitelikli ve hayırsever editörlerin tesbit edilip onlara yetki verilmesidir.

Verdiğiniz forum adresinin gayriresmi bir forum adresi olduğunu da belirtmeliyim.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5