İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Ne olacak bu Windows Vista nın hali

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
Piyasaya sürümünün ardından 1 sene geçmesine karşın Windows Vista halen istenildiği noktaya ulaşamadı.

2006 Kasım ayında iş bilgisayarları için sunuma çıkan Vista nın, 1 yıl içinde %6 lık bir paya sahip olacağı düşünülürken, bugün iş bilgisayarlarının sadece % 0.9 unda yüklü bulunuyor.

2008 de SP1 (1. service pack) çıkaracak olan Microsoft, SP1 içinde 300 adet hatanın giderildiğini duyurdu.

Pekçok şirket donanım ve uygulama sorunları nedeni ile Vista kullanımına SP1 ın ardından geçmeyi planlıyordu. Ancak şimdi bu kararlarını değiştirmiş görünüyorlar. O kadar büyük bir kısım SP1 ı bekliyor ki, Vistayı tam anlamı ile çok fazla kullanan olmadığı için SP1 ın XP de olduğu gibi Vista için sorunların büyük kısmın çözdüğüne inanmıyorlar.

Şirket BT yöneticilerinin bir kısmı XP de devam edeceklerini, Windows XP desteğini kesene kadar XP de kalacaklarını, ardından Vista yada bir sonraki işletim sistemine geçeceklerini söylüyorlar.

Windows 2008 de Vista SP1 yayınlarken büyük ihtimalle XP SP3 ü de yaınlayacak.

Vistaya geçen bir kısım şirket yöneticileri, yeni işletim sistsemine uyum sağlamak için gereken eğitim giderlerini ksımak için, Vista yı XP kullanıcı arayüzü ile aynı şekilde kurduklarını söylüyorlar.

Vista yeni bilgisayarlar ile evlere girerken, şirketler daha seçici davranıyorlar.

Microsoft bakalım 2008 de Vistanın bu kaplumbağa hızındaki ilerleyişi için bir girişimde bulunacak mı bunu hepbirlikte göreceğiz.

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Goobuntu (ubuntu) gibi bir sistemin kendisini mezara gömmesini bekliyor sanırım.

Unyesil

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bütün donanım ve yazılım sorunları halledilmediği sürece kimse küçük bir servet dökemez boş boşuna. Fiyatlar indirilmesi gereken bir konu haline gelecek ileri ki zamanda. Herşey istediğimiz gibi olur inşallah.

gokhans19

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29
Ben 10 aydan daha uzun bir zamandır vista home premium 32 bit türkçe kullanıyorum bilgisayarım tam 25 aylık yani 2 sene 1 ay.Hiç donanım problemim yok: AMD sempron 3000+ 512mb ddr 400mhz ram MSI MS-7142 anakart nvidia fx5500 256mb/256bit ekran kartı vs vs vs.. bu donanımla vistayı sorunsuz kullanıyorum ram takviyesi yapıcam ileride o kadar..

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Ben webmasterlara Ubuntu kullanmalarını öneririm. Boşverin vistayı :)

gokhans19

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29
Ben hiçkimsey ubuntuyu önermem 2 farklı sürümünü denedim ve gördümki ubuntuymuş linuxmuş boş işler windows gibisi yok..

MoD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Ben hiçkimsey ubuntuyu önermem 2 farklı sürümünü denedim ve gördümki ubuntuymuş linuxmuş boş işler windows gibisi yok..
Sahsen senin kadar tecrubeli degiliz bir cogumuz. Bir uzman gozu ile denedigin 2 farkli surumdeki tecrubelerini paylasir misin bizimle? Sana gore bos gelen yanlari nelerdi, hangi verilere gore ise yaramadigina kanaat getirdin ? Bir uzman gozu ile Ubuntu ve Linux disinda yuksek tecruben isiginda onerecegin isletim sistemleri nelerdir? Bu onerdigin isletim sistemlerinin Ubuntu ve diger linux distrolarina gore ustun ozellikleri nelerdir?

Verecegin cevaplar bizleri aydinlatacaktir. Feyz ve irfan sahibi olmamizi saglayacaktir. Laf olsun diye "gördümki ubuntuymuş linuxmuş boş işler windows gibisi yok" demis olamazsin degil mi? Sahsen merak ve husu icerisinde vereceginiz teknik bilgi dolu cevabinizi bayram munasebeti ile bir arada bulunan sektorde linux gibi bos islerle ugrasan 3 kisi bekliyoruz ;)

gokhans19

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29
Ben uzman olduğumu söylemedim ;)
ubuntu 7.04 ve 7.10u denedim.Çok ağır çalışıyorlar klavyemi bile tanımadılar.ubuntu 7.10u başlattım ubuntuyu kurmamı istedi kur dedim 1 saat sonra baktım daha %70lerde dolanıyo kurulurken türkçe dil dosyasını ,indirmek istedi bende indir bari dedim ama yarım saat beklememe rağmen dosyayı indirmedi sonra kuruldu şifre vermemi istedi şifre verdim sonra ubuntuyu yeniden başlattım şifreyi kabul etmedi sonrada abidik kubidik ingilizce bişeyler yazdı biraz karıştırdım ama ubuntu linux vs. işletim sistemi olarak çok zayıflar.Kısacası linux minux boş işler kullanırken benim gül gibi vistam nerdeydi diye sorduruyor insanın kendi kendisine..Şuanki windows gibi olmaları için daha 40 sene geçmesi lazım o zamanda windowsun dedesi çıkar :D

Unyesil

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Şimdi yanlış anlamadıysam Gökhan daha kurma seviyesinde bile zorlanmış. Tabiki anlıyorum ama tek kişinin yaşadığı sorunlar nedeniyle de kimse kendi seçeneğini değiştiremez. Linux'u desteklerim ve kullandım. Ubuntu değilde Gelecek Linux kullandım ve başarılı buldum. Ama ne yazık ki Windows kadar seviyesi yok ve daha çok zaman geçmesi lazım.

İşletim sistemi uzmanı kim ne derse desin benim kanatimce Microsoft Co.'dır. Çünkü herkes kolayca kullanılabilir bir arayüz yapmaya çalışıyorlar. Çünkü daha iyi yapmaya ve kendilerini geliştirmeye çalışıyorlar. Linux ise malesef bir basamak dahi yükselememiştir.

Webmaster olarak hiç linux kullanmadım. Site tasarlamak, grafik, fotoğraf yazılımları gibi gelişmiş bir yazılım seçeneği yok bildiğim kadarıyla. Tabiki var ama kimse 'boş ver hemen linux'e geçelim de diyemez'. Çünkü alışılmış, kaliteli programlar hep Windows alt yapılı.

Ben tüm webmasterlara Microsoft Windows öneririm. Tarayıcı olarakta Microsoft İnternet Explorer.

Bu konu gibi birde Firefox - IE tartışmaları var. GNU bir atak yapsa belkide herşey değişir ama maddi yetersizlik ve kaliteli ekibe sahip değiller.

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
yüksek donanım istiyor ve herkesin alabilecegi bir donanım degil istediği donanımlı pc toplama 900-1200 ytl buluyor o yüzden her kullanıcının alması zor vista oturması için en az 5 yıl diyorum ben

gokhans19

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29
Ne gibi hatalarını gördün?

40 kere yazdım yukarıda bi zahmet onları oku..

yüksek donanım istiyor ve herkesin alabilecegi bir donanım degil istediği donanımlı pc toplama 900-1200 ytl buluyor o yüzden her kullanıcının alması zor vista oturması için en az 5 yıl diyorum ben
vista yüksek donanım istemiyor 512 ram ile gayet güzel çalışıyor..Ordan burdan duyduklarınızı söylemek yerine vistayı kurup deneyin..

Unyesil

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
İdeal Vista donanım ihtiyaçları Windows'un sitesinde var. Bence araştırmadan cevap olsun diye vermeyin. Gökhan'a hak veriyorum. Linux'i kullandım ama malesef işime yarayan programlar yok. Ve yine kullanmasamda Linux yazılımlarını takip ediyorum. Oyunlar var ama her ihtiyaca göre yok.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5