İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Tartışma Neden Bazı Konular 1.sayfadan giriş yapar bazıları çok arkalardan?

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Yeni tartışma konumuz bu. Blogunuzda bir yazı yazıyorsunuz ve kelimesine göre kontrol ettiğinizde ilk sayfalardan griş yaptığını görüyorsunuz ya da arka sayfalardan. Bazen ilk 500 de bulamazsınız. Bu konuyu tartışalım sonuçları maddeler halinde toparlayacağız, eminim birçok kişinin bu konuda aydınlanmasına katkıda bulunacaktır.

Benim de görüşlerim olacak.

Neden bazı konular arama motorunda üst sıralardan giriş yapar bazıları arka sıralardan?
Neden bazı konular giriş yaptıktan sonra yükselir bazıları düşer?

İyi kötü, doğru yanlış herkesin görüşlerini bekliyorum :)

Evren

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yani iki sitenin de yeni başladığını kabul edersek; en başta sitenin açılış hızı ve siteyi boğacak reklam tarzı şeylerin olup olmaması.İkinci neden olarak da domain dahil edilebilir bana kalırsa :)

Tabi backlink tarzı şeyler hariçken

frtn

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
İki siteninde yeni açıldığını farz edersek;

1) 1. Sayfada çıkan makalenin içeriği iyi olabilir.
2) yine 1. sayfada çıkan makalenin anahtar kelimeleri doğru saptanmış olabilir.
3) Siteyi reklama boğmamış okuyucuya özen göstermiş olabilir.

Birinin yeni açılmış, diğerinin eski olduğunu farzedersek;

1) Yeni olan önde çıkıyorsa, gayet başarılı bir iş yapmıştır.
2) Eski olan site önde çıkıyorsa gayet normal karşılanır.

kfy2000

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Valla bilmiyorum ama sürekli aynı tarz özgün yazıyorum.

Dediğiniz gibi hiç umulmadık bir konuda birinci sayfaya direk giriyorum. Uzun sürede orda kalıyorum.

Bazı konularda da ekstra çalışma yapmama rağmen hiç görünmüyorum bile. Hep nedenini düşündüm. Umarım bu başlık nedenini anlamama yardımcı olur.

Örnek verecek olursam.

iphone 5 satış fiyatında ilk sayfadayım. Ne bir anahtar kelime çalışması nede seo falan yapmadım. Bir yerden bulup konuyu biraz değiştirerek koydum siteme.

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
Neden bazı konular arama motorunda üst sıralardan giriş yapar bazıları arka sıralardan?
cevap: üst sıralardan giriş yapan sitenin herşeyiyle 44lük bir bir seosu vardır. Yazısı seo kurallarına uygun yazılmıştır. arka sıralardan giriş yapan site, konusunda gerekli anchor textler kullanmadığı için arka sıralara gider
Neden bazı konular giriş yaptıktan sonra yükselir bazıları düşer?
cevap: orjinal konu ile ilk sıralara yerleşirsin, iyi seon vardır, düşen site orjinal konusunun devamlılığını getirmediği için düşer
(bence)

sadace

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
Burda bir çok üstat var fakat benimde bir kaç görüşüm var bu konuda.Ben bir seo uzmanı vs değilim fakat bazı gözlemlerim oldu.Ancak %100 bu yüzdendir diyemem.İlk önce tabi ki üst sırada çıkan sitenin seosu iyi olduğu için çıkmış olabilir.Ancak google hep kullanıcıya hitap edin dediği için şöyle birşey de var diye düşünüyorum.Mesela siz konunuz linkini facebook, twitter ve benzeri sosyal paylaşım sitelerine yazdığınızda ve bu yazınızın linki bir çok kişi tarafından paylaşıldığında google sizin konunuzu üst sıraya çekiyor gibi düşünüyorum.Çünkü bazen başıma geldiği oldu.Konumun linkini facebooka yazdığımda ve bir kaç arkadaşım paylaştığında diğer konularıma nispeten o konum daha üste çıkıyor.Ancak bu kesin birşey değil tabi ki.Şans eseri olmuşta olabilir.Ayrıca bir konu ne kadar çok yorum alırsa google o konuyuda o kadar yukarıda çıkarmaya özen gösteriyor.Mesela Eif'in blogger hakkında bir tartışma konusu vardı ve buraya bir çok mesaj yazılmıştı.Google'da aratıldığında Eif'in blogger analiz konusu yerine blogger tartışma konusu çıkıyor.Çünkü tartışma konusunda bir çok uzun yorum vardı.Bence bu yazdığım iki şey üst sıralarda çıkmasına etken.

bomonti

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Anlatacağım şey konuya biraz daha farklı bir açıdan bakılmasını sağlayabilir. Popüler bir konuda yazdığım yazı kaynak gösterilerek kopyalanmış,Image dahil. Bende tesadüfen gördüm. GOogl ne yapıyor blogcu.com da paylaşılan bu içeriği sıralamada çok üste tutuyor. Birde kopyalanan imajı normal web aramasında o siteye link vererek görüntüleniyor. İçerik aynı gün içersinde yayınlanmış, ancak kaynak olarak benim site verilmiş, durum bu şekilde. Ben google ın algoritması hakkında gerçekten bir fikir yürütemiyorum.

frtn

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Anlatacağım şey konuya biraz daha farklı bir açıdan bakılmasını sağlayabilir. Popüler bir konuda yazdığım yazı kaynak gösterilerek kopyalanmış,Image dahil. Bende tesadüfen gördüm. GOogl ne yapıyor blogcu.com da paylaşılan bu içeriği sıralamada çok üste tutuyor. Birde kopyalanan imajı normal web aramasında o siteye link vererek görüntüleniyor. İçerik aynı gün içersinde yayınlanmış, ancak kaynak olarak benim site verilmiş, durum bu şekilde. Ben google ın algoritması hakkında gerçekten bir fikir yürütemiyorum.

fikir üretemediğimiz için büyükler değil mi zaten :)

bomonti

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Bu algoritma gunden gune gelistirildi ve o kadar komplex bir hale geldi ki bence kendi muhendisleri dahi %100 sonuctan emin degil Aslinda bu bir yapay zekanin olasiliksal degerlendirmesi, zaman zaman mantik malesef mandik oluyor.

frtn

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bu algoritma gunden gune gelistirildi ve o kadar komplex bir hale geldi ki bence kendi muhendisleri dahi %100 sonuctan emin degil Aslinda bu bir yapay zekanin olasiliksal degerlendirmesi, zaman zaman mantik malesef mandik oluyor.

Bana göre yapay zekayla baş edilmez. Ama aşılabilir. Nasıl aşılabileceğini [MENTION=6538]Eif[/MENTION] daha iyi açıklar

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Güzel yorumlar gelmeye başlamış. Açıklama yapacağım ama genelde ben yazdıktan sonra kimse fikir belirtmiyor nedense :)

Bu konuda başka görüşleri olanları da bekliyorum öncelikle.

serkantkar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7

Valahi iyi yakalamissiniz olup biteni. Ben de benzer bir cevap verecektim.

Arama motorlari rank hesaplamalari yaparken yuzden fazla sinyal noktasi kullanirlar. Google arada sirada bunun 200'un uzerinde oldugunu belirtmistir. Tum bu sinyal noktalarini birbirini takip eden tumlesik mantiksal ve matematiksel fonksiyonlara giren veriler olarak algilayabilirsiniz. Boyle devasa bir sistemin geri donusunu alamazsiniz. Yani baska bir deyisle bu fonksiyonun tersi yoktur. Baska bir deyisle basitce f(x) = y ise y'den x'e gidemezsiniz. Bundan ne cikarabilirsiniz: Eger iki sayfadan neden birisinin digerinin uzerinde geldigini merak ediyorsaniz bunu direkt sayfa oglerine bakarak soylemek neredeyse olanaksizdir. Ancak mesela Google sunu yapabilir: Hangi sinyalin bir sayfayi belli arama icin ne kadar destekledigini bulabilir, ama bu yine de bu "A sayfasinda H1 tagi var B'de yok" gibi basit bir cevaba bizi ulastirmaz.

Bomonti cok dogru bir tespit yapmis. Zamanimizda kullanilan ranking algoritmalari cok komplekstir. Gelecekte daha da kompleks hale gelecek. Hatta genel olarak yazilimlar insan zekasinin kaldirabilecegi sinirlari asacak, bu arama motorlari icin daha erken gereceklesiyor olabilir. Bu baglamda neden A B'den once sorusunun cevabini muhtemelen bilmek sadece sonuclara ve sayfa iceriklerine bakarak soylemek imkansizdir. Eger biz bugun bunu soyleyebiliyor olsaydik arama motorlarinda binlerce insan daha iyi rank hesaplamak icin yillarca calismak zorunda kalmazdi.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5